Polski Ład w pigułce. Sprawdź, co się zmieni

  • 18.05.2021, 00:02
  • News4Media
Polski Ład w pigułce. Sprawdź, co się zmieni News4Media / Twitter
Zmiany w systemie podatkowym, nowe zasady zatrudniania i rozwiązania w zakresie kredytów mieszkaniowych. To tylko część zapowiadanych przez Zjednoczoną Prawicę zmian, które ma przynieść „Polski Ład”. Wyjaśniamy, czym jest i jakie są jego założenia.

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałkowej konferencji prasowej powiedział, że „Polski Ład ma poukładać wywrócony do góry nogami porządek” po pandemii. Rząd ogłosił w sobotę obszerne plany na funkcjonowanie nowego programu społeczno – gospodarczego. Ich zadaniem będzie przywrócenie porządku w gospodarce, po ponad roku walki z koronawirusem w kraju. Nie ma jeszcze szczegółowych informacji nt. finansowania programu, dlatego można przyjąć, że pozostają one w sferze planów i obietnic. Oto główne założenia:

Służba Zdrowia

Założeniem „Polskiego Ładu” jest zwiększenie puli pieniędzy przeznaczanych na służbę zdrowia oraz wyższa jakość świadczonych w tym zakresie usług:

- w ciągu sześciu lat Polska ma przeznaczać na cele zdrowotne 7 proc. PKB w skali roku. Obecnie jest to 5,3 proc. Dla porównania, średnia unijna to ok. 7 proc,
- zmiany zakładają utworzenie funduszu na rzecz osób pokrzywdzonych błędami lekarskimi,
- planuje się również wprowadzenie 24-godzinnych dyżurów w każdym powiecie, na trzech poziomach: teleporada, interwencja lekarza oraz pomoc pogotowia ratunkowego,
- uruchomienie nieobowiązkowego systemu, który pomoże zarejestrować się do lekarzy, przypomni SMS-em o wizycie, zbierze wszystkie informacje na temat pacjenta,
- stworzenie sieci onkologicznej, która pomoże w sprawny sposób leczyć ciężkie przypadki,
- darmowe badania profilaktyczne dla osób w wieku 40+ oraz zniesienie limitów na liczbę pacjentów, jaką mogą przyjąć lekarze specjaliści w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Umowy o pracę

Umowy „śmieciowe” mają zostać obciążone składkami, a praca zdalna uregulowana przepisami prawa:

- na umowy o dzieło oraz zlecenia nałożone zostaną składki do odprowadzenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
- w późniejszej perspektywie planowane jest utworzenie jednej, uniwersalnej umowy o świadczenie pracy i wycofanie z funkcjonowania umów „śmieciowych”,
- po konsultacjach powstaną przepisy, które uregulują wszystkie kwestie związane z pracą zdalną.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców

Obecnie przedsiębiorcy, bez względu na wysokość dochodu, opłacają składkę zdrowotną w wysokości 381,81 zł, której część mogą odliczyć w zeznaniu rocznym. Rząd planuje zlikwidować ten przywilej, a wprowadzić stałą (prawdopodobnie 9-procentową) stawkę. O ile skorzystają przedsiębiorstwa z małymi obrotami, dla większych może to oznaczać nawet kilkutysięczne wydatki, których nie wliczą już w koszty uzyskania przychodu.  

Wyższe progi podatkowe

Planowane jest przewartościowanie progów podatkowych oraz dochodu wolnego od podatku:

- obecnie funkcjonuje próg podatkowy w wysokości 85 528 zł. Do momentu osiągnięcia rocznych dochodów w takiej wysokości, obowiązuje podatek w wysokości 17 proc. Po przekroczeniu tej kwoty musimy zapłacić fiskusowi 32 proc. podatku,
- aktualnie obowiązująca kwota dochodu, która całkowicie zwalnia nas z obowiązku odprowadzenia podatku, wynosi 8 tys. zł,
- po zmianach próg dochodowy wzrośnie do 120 tys. zł. a kwota wolna od podatku do 30 tys. zł.  

Nowe zasady uderzą w najlepiej zarabiających Polaków. Najbardziej skorzysta grupa osób, których dochód nie przekracza ok. 6,5 tys. zł netto, w tym emeryci i renciści (emerytury i renty do 2,5 tys. „na rękę", będą całkowicie zwolnione z podatku). Wyższe zarobki lub świadczenia rentowo-emerytalne sprawią, że progi zostaną przekroczone. Jeśli jednak wpływy sięgną 6 – 10 tys. zł miesięcznie, straty ma zrekompensować nowa ulga podatkowa, której partia rządząca jeszcze nie doprecyzowała.

Łatwiejszy dostęp do kredytów mieszkaniowych

Państwo chce ułatwić młodym osobom dostęp do zakupu własnych mieszkań:

- banki mają gwarantować przyznanie na ten cel kredytu w wysokości min. 100 tys. zł., takie rozwiązanie ma zastąpić obecny wkład własny, którego zgromadzenie dla młodych rodzin jest często nieosiągalne,
- osobom, którym trakcie spłacania kredytu urodzą się dzieci, państwo obiecuje spłacić nawet do 160 tys. zł zadłużenia, w zależności od liczby potomków, tj.:
 * drugie dziecko - 20 tys. zł dopłaty do kredytu przez państwo,
 * trzecie dziecko - 60 tys. zł, 
 * kolejne dzieci, aż do szóstego, po 20 tys. zł.

Bony społeczne i rodzinne

W czasie sobotniej konferencji pojawiła się również informacja o planowanym wprowadzeniu bonów mieszkaniowych. Te miałyby odpowiadać na potrzeby osób samotnych, małżeństw bez dzieci oraz rodzin wielodzietnych:

* Bon rodzinny

Jeśli rodzina z 6 dzieci nie będzie posiadała własnego lokum, państwo ma przyznać zapomogę do 145 tys. zł. Kwota ta będzie maleć proporcjonalnie do liczby dzieci.

* Bon społeczny

- osoby samotne otrzymają bon na kwotę 5 tys. zł.,
- małżeństwa bezdzietne - 10 tys. zł.
- małżeństwo z jednym dzieckiem - 25 tys. zł
- małżeństwo z dwojgiem dzieci – 40 tys. zł.

Zasiłki te będzie można wykorzystać na poczet opłat do Towarzystw Budownictwa Społecznego, spółdzielni mieszkaniowych lub przeznaczyć je na częściowe sfinansowanie zakupu mieszkania lub budowy domu.

Budowa domu bez pozwolenia

Obecnie polskie prawo zezwala na postawienie jedynie domku wypoczynkowego o powierzchni do 35m2. Po zmianach możliwe będzie postawienie budynku mieszkalnego o powierzchni do 70m2, nie licząc poddasza i tarasu. Potrzebne będzie jedynie zawiadomienie o rozpoczęciu budowy. Warunkiem ma być miejscowy plan zagospodarowania, który pozwoli na taką inwestycję.

Rodzinny kapitał opiekuńczy

„Polski Ład” zapowiada również wprowadzenie dodatkowego instrumentu finansowego dla rodzin, który będzie przysługiwał od drugiego dziecka. Rodzice wybiorą jedną z dwóch opcji:
-  1000 zł miesięcznie na dziecko przez rok,
-  500 zł miesięcznie na dziecko przez dwa lata.

Opiekunowie będą mogli dowolnie rozporządzać niniejszymi środkami.

Należy podkreślić, że wszystkie powyższe plany, jeżeli dojdą do skutku, będą dla budżetu państwa dużym obciążeniem. Zawarto w nich sporo ulg i danin, które wygenerują miliardowe wydatki. Zjednoczona Prawica nie określiła jeszcze skąd mają być pozyskane kwoty na ich pokrycie. 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (65)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jagoda
Jagoda 20.05.2021, 13:13
Co robić. Od kiedy ogłosili nowy ład mój stary zwariował. Tak się napalił na te 12 tys że za&ucha mnie pewnie na śmierć. Już od soboty chodzę okrakiem ale mimo to kocham PiS.
NO
NO 18.05.2021, 23:12
POLSKI ŁAD nie ma nic wspólnego z tym bałaganem. Proste służby nie nadążają sprzątać śmieci. Należy poruszyć odpowiednie służby. Przecież ktoś jest za to odpowiedzialny. Nawiasem i przy okazji, w naszym mieście jest zdecydowanie za mało pojemników na śmieci. To też powoduje że śmieci są wyrzucane praktycznie wszędzie. To co przedstawił rząd uważam za bardzo mądre. Nareszcie młodzi ludzie mają szansę na zamieszkanie samodzielne poza domem rodzinnym. Głupim pomysłem było wyprzedanie mieszkań komunalnych. Takim sposobem nie ma żadnych ruchów, przekazywania mieszkań.
cóż
cóż 18.05.2021, 21:08
Piguła nie do przełknięcia.
satanic mills
satanic mills 18.05.2021, 20:29
(...)
Przyjmij jeden nick. Komentarz usunięty.
igryfino
Jack
Jack 18.05.2021, 20:06
Nareszcie bliżej zachodu będziemy. W Austrii kwota wolna od podatku 12tys euro, w Anglii 13,5 tys funtów. Najbogatsi płacą podatki nawet 50 procent, i to jeszcze miliony zostają im w kieszeni. A my POLACY też zasługujemy na takie ulgi. A bogaci i tak nie płacą w Polsce podatków, tylko ulokowali się w rajach podatkowych. JESTEM ZA NOWYM ŁADEM. I niech te wszystkie zachodnie supermarkety płacą podatek w Polsce, boż zarabiają tutaj w Polsce i na Polakach.

Kolo, przyjmij jeden nick.
administrator
ja
ja 19.05.2021, 14:33
aktywisto PIS .coś ci przypomnę .jak sie Gryfino rozrastalo w latach 70-85.mieszkania były prawie darmowe .a ty w ramach nowego ładu proponujesz za 200tys. chyba że masz 10 dzieci .to 100tys. no i 5 tys na dzieci .wyzyjesz za to?bo mamusia bedzie opiekowała sie dziećmi . a tatus za gwarantowane do pracy?naprawdę was aktywistów szkola na poziomie parafii .bóg dał to sie zaopiekuje
cha cha kolo, sraulon, danka, jack, melania...
cha cha kolo, sraulon, danka, jack, melania... 18.05.2021, 21:05
cha cha - sraulon, kolo - ale przecież ty już atakowałeś że wymiana lasów na ugory to cud - sami posłowie PiS wycofali projekt...
mieszatiel
mieszatiel 18.05.2021, 21:08
To troll z obcych służb , więc jego zadaniem jest mieszanie .
Kolo lolo
Kolo lolo 18.05.2021, 20:59
Pomieszales cit i pit oraz ludzi bogatych, z tymi co zarabiaja miedzy 6 a 20 tys zl, czyli 1500 do 4000 euro. To co proponują na pewno nie dotyczy hipermarketow.
Moze warto wprowadzic inny podatek, np od gruntow przepisanych na żonę (np Mateusz), albo 15 apartamentow (oba majtek), a ludzi ciezko pracujacych zostawic w spokoju
mieszatiel
mieszatiel 18.05.2021, 21:04
To troll z obcych służb , więc jego zadaniem jest mieszanie .
???
??? 18.05.2021, 21:08
Pracuje i rano i wieczorem. Za miskę ryżu tak ***
kiedys to był raj  ah ah ah
kiedys to był raj ah ah ah 18.05.2021, 13:23
kiedyś to było nie to co teraz ha ha ah https://youtu.be/mjEIaE85dU8
Zadowolony z nowego ladu
Zadowolony z nowego ladu 18.05.2021, 12:28
Lubu dubu Lubu dubu koński zwis niech nam żyje prezes PiS
Kamil
Kamil 18.05.2021, 11:52
Przyjedzie Premier Morawiecki , to powiemy jaki jest GRYFŃSKI ŁAD !!! Na pewno powiemy o działeczkach , nepotyzmie , kolesiostwie ....... POwiemy !!!
NIE Cenzurze !!!
NIE Cenzurze !!! 18.05.2021, 11:46
" Rozpatrzą skargę na burmistrza " - dlaczego jest w tym artykule CENZURA ?? Bawisz się w *** ???
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA   HA HA AH
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA HA HA AH 18.05.2021, 11:10
SATANIŚCI GÓRĄ TYLKO PIS PEJSY I SATANIZM HA HA AH DZIEL I RZĄDZ HA HA AH TAK TRZYMAĆ DENNIS MOOR JUŻ CIAGA KOSZER WÓR HA HA AH
Jowisz
Jowisz 18.05.2021, 12:26
Mars na saturna
księzyc  ze słońcem  ha ha ah pentagram plus
księzyc ze słońcem ha ha ah pentagram plus 18.05.2021, 12:54
mars na saturna saturn na wenus wenus na jowisza jowisz na merkurego a merkury na marsa ha ha ah
lewicowiec
lewicowiec 18.05.2021, 10:51
- W tym opublikowanym tekście (Polskim Ładzie - red.) są rzeczy słuszne i szkodliwe. Jeśli się planuje 7 proc. PKB na służbę zdrowia, ja uważam to posunięcie za słuszne. Dopłaty do kredytów mieszkaniowych - ok, przy czym trzeba się liczyć z tym, że na pewno wzrosną ceny tych mieszkań. Uważam też za właściwą likwidację umów śmieciowych i oczywiście podniesienie kwoty wolnej od podatku - mówił były premier, obecnie europoseł Leszek Miller w programie "Tłit" w Wirtualnej Polsce.

- Ale są tam również rzeczy niesłuszne. Obecny rząd wprowadza 9-procentowy podatek zdrowotny zamiast zryczałtowanego, co oznacza, że samozatrudnieni nie będą już płacić 19 proc., a 26-28 proc. Nie ma się z czego cieszyć - kontynuował Miller.

W jego ocenie błędem jest również to, że nie wprowadzono III stawki podatkowej, którą PiS kiedyś zlikwidował. - Rząd nie premiuje pracy, tylko stosuje metody rozmaitej dystrybucji. Społeczeństwa bogate to te, które premiują pracę - podsumował były premier.
Jack
Jack 18.05.2021, 20:08

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Koło
Koło 18.05.2021, 10:32
Niech żyje Nowy Ład! Wytrwałą pracą i zaangżowaniem pomożemy Rządowi w wykonaniu a nawet przekroczeniu planu!
uuuurraaa!
uuuurraaa! 18.05.2021, 10:57
Hasła jak na zjeździe partii komunistycznej w Chinach...
Brak konsekwencji
Brak konsekwencji 18.05.2021, 10:57
Od teraz za bardziej wytrwałą i wydajną pracę, gdy dostaniesz podwyżkę za sukcesy, zostaniesz de facto ukarany, bo wpadniesz w próg dla "bogaczy"
a.
a. 19.05.2021, 09:14
Dokładnie. Od razu pracować się odechciewa.
jednak podwyżka
jednak podwyżka 18.05.2021, 10:31
Przede wszystkim Polski Ład zakłada zmiany podatkowe, które odczują wszyscy Polacy. Najgorsze jest to, że nie będzie można już odliczyć składki zdrowotnej. A to oznacza faktyczną podwyżką podatków.
Czym skończy się dojenie pracowitych
Czym skończy się dojenie pracowitych 18.05.2021, 10:39
Jednemu zabiorą 1000, aby czterem dać po stówie.
św. Biurokracy....
św. Biurokracy.... 18.05.2021, 12:12
Cha cha - za to 6 stów zostanie dla prezesów i rzeszy urzędników od zabierania 1000 i dawania 400
Koło
Koło 18.05.2021, 10:27
Widac ze lewactwo juz tu opisuje. Panie Morawiecki to byl nokaut. Brawo
Jack
Jack 18.05.2021, 20:12
TVN już sieje kłamstwa. Weźcie głupka, ale którego? Jeden nie mądrzejszy od drugiego ha ha ha. Nawet Warszawą nie umie zarządzać, tylko gnębi warszawiaków podwyżkami

Kolo, przyjmij jeden nick.
administrator
propozycja nie do odrzucenia
propozycja nie do odrzucenia 18.05.2021, 20:42
Skoro szpieg się podszywa to go zbanować.
zdacyduje się co oznacza lewactwo
zdacyduje się co oznacza lewactwo 18.05.2021, 10:46
W krajach, gdzie nie rządzi lewactwo, podatek jest liniowy, wszyscy płacą ten sam %. Lewicowy system podatkowy, właśnie wzmacniany przez Twoich idoli, zakłada, że jeden nie płaci wcale, a drugi 41%
Jack
Jack 18.05.2021, 20:14
W Austrii nie rządzi lewactwo i podatek jest jeszcze wyższy. Może to zaproponujemy p. Morawieckiemu. Jak tak wam się nie podoba ich propozycja. Będzie w Szczecinie.
?
? 19.05.2021, 14:13
podaj jeszcze, ile w Austrii płaci się % podatku od zarobionych 2500 EUR. Bo w PL będzie to 41%
?
? 18.05.2021, 10:58
W chińskiej partii dużo "lewaków"?
a co to "lewactwo" chiński trollu?
a co to "lewactwo" chiński trollu? 18.05.2021, 10:44
Lewactwo to jakaś opcja Chińskiej Partii Komunistycznej, pan Xi pozwolił?
Koło
Koło 18.05.2021, 10:25
Przeciwko Takiemu Programowi Rozwoju dla Polski może być Tylko ZAWISTNE NIE oraz ROSJA plus ICH Agentura w Polsce . POLAK Popiera ten PLAN.
a.
a. 19.05.2021, 09:15
Cóż, jako bezdzietny, dobrze zarabiający polak- nie popieram tego planu. Nie będę zap... na cudze dzieci.
do chińskiego trolla zdrajcy...
do chińskiego trolla zdrajcy... 18.05.2021, 10:51
A Chiny, trollu? I twoja pisownia jest tak przeciw językowi i kulturze polskiej, że aż oczy bolą...
do agenta Koli
do agenta Koli 18.05.2021, 10:36
A twoja agentura co popiera trollu skośnooki?
Czym skończy się dojenie pracowitych:
Czym skończy się dojenie pracowitych: 18.05.2021, 09:48
"Dziesięciu facetów poszło na piwo i rachunek dla wszystkich wyniósł 100 zł. Jak go tu sprawiedliwie pokryć?
Po namyśle zdecydowali się zastosować rozwiązanie znane z działającego w Europie systemu podatkowego:
Czterech najbiedniejszych nie zapłaciło nic.
Piąty zapłacił złotówkę.
Szósty zapłacił 3 złote.
Siódmy zapłacił 7 zł.
Ósmy zapłacił 12 zł.
Dziewiąty zapłacił 18 zł.
A ostatni, najbogatszy, zapłacił 59 zł.
Jak postanowili, tak zrobili. Przychodzili do baru codziennie, zostawiali 100 złotych - i wszystko było w porządku... do momentu, w którym barman powiedział:
"Chłopaki! Jako stałym klientom oferuję wam zniżkę: będziecie płacić tylko 80 złotych".
Faceci ucieszyli się. Powstał jednak problem: jak podzielić nadwyżkę 20 złotych?
Na początek ustalili, że czterej najbiedniejsi nadal nie płaciliby nic - ale co z resztą?
Zaproponowali, by podzielić ja po równo między tych, co płacą. Wyszło po 3,33 na łebka. Ale w takim razie Piąty i Szósty jeszcze otrzymywaliby pieniądze za picie!
Barman zaproponował, że rozłoży tę obniżkę jakoś bardziej proporcjonalnie:
Piąty nie zapłacił nic.
Szósty zapłacił 2 złote.
Siódmy 5 zł.
Ósmy 9 zł.
Dziewiąty 14 zł.
A Dziesiąty 49 zł.
Zapłacili, wyszli z baru - i zaczęli liczyć:
"Ja otrzymałem tylko złotówkę z tych 20 - oświadczył Szósty - ale on - rzekł wskazując na Dziesiątego - zarobił na tym 10 złotych!"
"To prawda! - krzyknął Piąty. - Ja też zarobiłem na tym tylko złotówkę! To niesprawiedliwe, że on zarobił dziesięć razy więcej".
"Dlaczego on dostał 10 złotych, a ja tylko dwa? - zawołał Siódmy. - Bogaci zabierają nam wszystko!".
"Czekajcie! - zawrzasnęli jednym głosem pierwsi czterej. - My nie dostaliśmy w ogóle nic! Ten system opiera się na wyzysku biedaków!".
I zaczęli ochrzaniać Dziesiątego - do czego przyłączyła się reszta.
Następnego wieczoru Dziesiąty nie pojawił się w barze. Więc pozostała dziewiątka zaczęła pic sama. Jednak gdy przyszło do płacenia rachunku, okazało się, że nie maja nawet na połowę.
I dopiero zaczęli myśleć."
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA 18.05.2021, 19:53
OD KIEDY BOGATY PIJE Z GOŁODUPCAMI HA HA HA CHYBA ŻE PRZED WYBORAMI HA HA AH SYSTEM TAK DZIAŁA ZE WSZYSTKO JEST POD KONTROLĄ CI CO TWORZĄ PIENIĄDZ TZW STREFA CIENI ONI TU ROZDAJĄ KARTY NAWET NIE DYREKTORZY BANKÓW O PREMIERZE NIE WSPOMINAJAC HA HA AH TERAZ JEST LIKWIDACJA KLASY ŚREDNIEJ BEDA DWIE KLASY BARDZO BOGACI I MOTŁOCH HA HA AH ZA MICHĘ RYZU HA HA AH KREATORA NIE POTRZEBA TYLU NIEWOLNIKÓW EGIPSKICH HA HA AH ROBOTYZACJA POSZŁA TAK DO PRZODU ZE MOTŁOCH STAŁ SIĘ BEZUŻYTECZNY SYSTEM JESST TAK SKONSTRUOWANY ŻE BOGACI SIE BOGACA A BIEDNI BIEDNIEJĄ TERAZ KASA TZW KLASY SREDNIEJ ZASILI KIESZENIE TYCH NAJBIEDNIEJSZYCH A BOGACI SIE DALEJ BOGACA HA HA AH NADCHODZI ERA KORPORACJI PAŃSTWA TO FIKCJA HA HA AH A RZADY TO PIONKI BEZ REALNEGO WPŁYWU NA GOSPODARKĘ DANEGO KRAJU HA HA AH
caps-lock
caps-lock 19.05.2021, 14:17
Taki system jest np. w takich krajach jak Białoruś, Bośnia itp. Polska właśnie do nich dołącza - kasta oligarchów i biedota. Klasa średnia, czyli wiedza, pracowitość - do likwidacji, do zrównania w dół.
Potem będzie narzekanie, że jesteśmy tanią siłą roboczą Europy, nie mamy innowacyjnych przedsiębiorstw tylko montownie itp.

PS. wyłącz caps-lock, po co krzyczeć w tka miłej dyskusji?
biedaku
biedaku 18.05.2021, 20:54
Ajwaj twoje rozumienie świata jest porażające.
pieniadze  to nie wszystko  ha ha ah
pieniadze to nie wszystko ha ha ah 18.05.2021, 21:15
ja nie mam złudzeń a z bajek wyrosłem juz dawno ha ha ah
koronka
koronka 18.05.2021, 21:00
Nie od dziś daje świadectwo braku samodzielnego , logicznego myslenia.
altruista z 3,5 milona rocznie na pensje premiera się skusił ha ha ah…
altruista z 3,5 milona rocznie na pensje premiera się skusił ha ha ah dobre 18.05.2021, 21:13
a gdzie premier był zatrudniony ha ah ah nie czasem w banku jako historyk ha ha ah agentura tak działa ha ha ah
grot
grot 18.05.2021, 21:03
Cóż spiskowe teorie zastępują samodzielne myślenie.
myśl to nie boli  ha ha ah
myśl to nie boli ha ha ah 18.05.2021, 21:14
ucz sie czytać teorie spiskowe bo na twoich oczach staja sie prawdą objawiona ha ah ah
a propos piwa
a propos piwa 18.05.2021, 10:31
A kiedy zacznie myśleć PiS?
Czym skończy się dojenie pracowitych:
Czym skończy się dojenie pracowitych: 18.05.2021, 10:30
ta anegdoda uzmysławia, że mniej zamożna część społeczeństwa tak naprawdę straci na tym ładzie, gdy spora część z 10% "bogatych" którzy łącznie generują 50% wpływów z PIT zacznie np. płacić podatki za granicą.
Demokracja
Demokracja 18.05.2021, 10:22
Na 10 to czytających, tylko 2 zdołało przeczytać, co się stało. A z tych 2, tylko 1 zrozumiał dlaczego. Efekty widać na wyborach.
ajwaj aleluja i na saturna
ajwaj aleluja i na saturna 18.05.2021, 09:47
https://www.google.com/url?sa=… a ja chcę velasqeza do s RA cza ha ha ah
zniesmaczony
zniesmaczony 18.05.2021, 11:13
Nie nudzi ci się wklejać te idiotyczne linki?
kabaret plus
kabaret plus 18.05.2021, 11:54
śmiej sie z tego kabaretu puki jeszcze mozesz ha ha ah
RERUM MOVARUM PIUS 13   JAK  13*52 676  HA AH AH
RERUM MOVARUM PIUS 13 JAK 13*52 676 HA AH AH 18.05.2021, 11:31
(...)
Przyjmij jeden nick. Komentarz usunięty.
administrator
klotylda gumofilc i zdzichy rozrzytnik w konkubinacie zeszytowym
klotylda gumofilc i zdzichy rozrzytnik w konkubinacie zeszytowym 18.05.2021, 09:26
a my w naszym pegeerze już bierzemy na zeszyt na przyszłe dziecko zdzichu własnie wczoraj zalał mi formę jak tvp zobaczył te wieści bedziemy głosować na pis
a.
a. 18.05.2021, 08:53
Kolejne ulgi na dzieciaki...? Dziękuję, pozamiatane. Mojego głosu już ta partia nie uzyska.
Logika psa ogrodnika..
Logika psa ogrodnika.. 18.05.2021, 08:31
Według pisich 6000 miesięcznie to bogactwo. Czyli średnia płaca krajowa publikowana przez GUS daje bogactwo. Ciekawe.....

Pozostałe