Niemcy: łagodzenie lockdownu; Berlin otwiera ogródki piwne, Szlezwik-Holsztyn wita turystów

  • 18.05.2021, 11:15
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Niemcy: łagodzenie lockdownu; Berlin otwiera ogródki piwne, Szlezwik-Holsztyn… Fot. tpcoe.gov.pl
Liczba zakażeń Covid-19 w kilku krajach związkowych spada, co jest równoznaczne z możliwością poluzowania zasad lockdownu. W Berlinie ogródki piwne mogą być otwarte od czwartku, kawiarnie od piątku. Szlezwik-Holsztyn już czeka na turystów. Minister zdrowia ostrzega przed pośpiechem w poluzowaniach.
W poniedziałek 17 maja 2021 r. tzw. siedmiodniowa zapadalność (liczba zakażeń na 100 000 mieszkańców w ciągu tygodnia) na koronawirusa wyniosła w stolicy Niemiec 68,6 i po raz piąty z rzędu spadła poniżej wartości granicznej 100, co oznacza, że możliwe są poluzowania ograniczeń pandemicznych.
 
Od środy 19 maja możliwe więc będzie w Berlinie organizowanie imprez kulturalnych do 250 osób pod gołym niebem. Wrócą rejsy statkami wycieczkowymi i wycieczki po mieście pod warunkiem przestrzegania zasad higieny. Hotele i inne obiekty noclegowe pozostają jednak zamknięte. Muzea, wystawy, miejsca pamięci mogą być również ponownie otwarte.
 
Ogródki piwne zostaną prawdopodobnie otwarte w czwartek wieczorem, potwierdza dziennikowi "Berliner Zeitung" administracja gospodarcza Senatu Berlina. Jednak z zastrzeżeniem, że "podawanie, dystrybucja i sprzedaż napojów alkoholowych jest zabronione między godziną 23 a 5 rano następnego dnia".
 
Kawiarnie i restauracje zaproszą gości do swoich stolików na świeżym powietrzu najwcześniej w piątek.
 
Burmistrz Hamburga Peter Tschentscher ogłosił w niedzielę, że chce ponownie otworzyć catering na świeżym powietrzu w Zielone Świątki, czyli w niedzielę. Senat oficjalnie podejmie decyzję we wtorek.
 
Szlezwik-Holsztyn od poniedziałku przyjmuje turystów. Hotele zostały ponownie otwarte, łodzie wycieczkowe, mogą zabierać gości na pokład. Dyrektor generalny stowarzyszenia hoteli i restauracji (Dehoga), Ingrid Hartges, wezwała inne kraje do wzięcia przykładu z północnego kraju związkowego.
 
W związku z łagodzeniem zasad lockdownu minister zdrowia Jens Spahn wystosował list do krajów związkowych, w którym wezwał do ostrożnego otwarcia. Nie powinno być "politycznego wyścigu do poluzowań", stwierdza dokument, do którego dotarł dziennik "Handelsblatt".
 
W Niemczech podano do tej pory ponad 40 milionów dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi, poinformował. Prawie 31 milionów, czyli 37 procent Niemców zaszczepiło się przynajmniej raz. Ponad dziewięć milionów osób otrzymałoby dwie szczepionki, a tym samym pełną ochronę.
 
Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)
igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (21)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Janusz.
Janusz. 18.05.2021, 16:45
To od kiedy będzie można jechać przez Niemcy z Gryfina do Szczecina?
sznsa na sukces  ha ah ah
sznsa na sukces ha ah ah 18.05.2021, 15:39
a donald nam zaspiewa ha ha ah https://youtu.be/k7g3YKurDxw
Dr misio
Dr misio 18.05.2021, 16:25
Debil
przedszkolak
przedszkolak 18.05.2021, 17:05
Kto się przezywa, ten sie tak sam nazywa.
Sauron
Sauron 18.05.2021, 13:21
Miliony inżynierów z ulicy co religia zakazuje wstrzykiwać sobie coś jakoś żyje i nie ponosi kosztow ale jak przyszlemu gospodarzowi tej części Europy można coś mówić prawda
do prymitywa...
do prymitywa... 18.05.2021, 14:04
Miliony ludzi z cywilizowanych krajów arabskich są już zaszczepione - ale przecież ty prymitywie specjalistą jesteś i od religii i od epidemiologii i od polityki...
Horror Niemczech na szparagach
Horror Niemczech na szparagach 18.05.2021, 13:14
Pierwsi Polacy opuszczają niemiecką farmę szparagów, na której wybuchła epidemia koronawirusa – informuje Deutsche Welle i dodaje, że pomogła interwencja polskiego konsula. Dla części pracowników horror jednak trwa dalej – kwarantannę przedłużono im bowiem do następnego tygodnia. – Jesteśmy jak niewolnicy – opisują warunki pracownicy z Polski. Głos zabrał właściciel farmy Heinrich Thiermann.


„Jak niewolnicy” na niemieckiej farmie szparagów. Dla części Polaków to już koniec koszmaru
MK, KOAL 16.05.2021, 10:13 |aktualizacja: 11:19
W sprawie Polaków na niemieckiej farmie szparagów interweniował polski konsul (fot. Daniel Kopatsch/Getty Images)
W sprawie Polaków na niemieckiej farmie szparagów interweniował polski konsul (fot. Daniel Kopatsch/Getty Images)
Pierwsi Polacy opuszczają niemiecką farmę szparagów, na której wybuchła epidemia koronawirusa – informuje Deutsche Welle i dodaje, że pomogła interwencja polskiego konsula. Dla części pracowników horror jednak trwa dalej – kwarantannę przedłużono im bowiem do następnego tygodnia. – Jesteśmy jak niewolnicy – opisują warunki pracownicy z Polski.

Na farmie Thiermanna, który jest jednym z największych producentów szparagów w Niemczech, pracuje 1011 osób, z czego 412 to Polacy; wielu pracowników pochodzi także z Rumunii. Zatrudnieni zarzucają firmie, że nie dotrzymała zasad sanitarnych, za późno zareagowała na pierwsze przypadki oraz nie informuje o przebiegu izolacji. Osoby, które chodzą pracować do zakładu, boją się o swoje zdrowie, a te, które odmawiają pracy w tych warunkach, muszą dalej płacić za zakwaterowanie.

Horror na farmie szparagów w Niemczech

Z ponad tysiąca pracowników na farmie Thiermanna koronawirusem zakaziło się 131 osób, pozostali długo znajdowali się w „kwarantannie roboczej” – czyli mogli wychodzić jedynie do pracy.

– Jesteśmy jak niewolnicy. Naszej grupy pilnuje dwóch ochroniarzy i przewożą nas tylko z domu do pracy i z powrotem – oceniła jedna z polskich pracownic w rozmowie z Deutsche Welle. Ochroniarze pilnowali też, by zatrudnieni nie wychodzili do sklepów po zakupy, choć podstawowe środki higieny i produkty spożywcze dostarczono im dopiero po kilku dniach kwarantanny.
Po nim firma miała zacząć »regularne testy«, a 29 i 30 kwietnia Niemiecki Czerwony Krzyż przetestował wszystkich pracowników. Thiermann powiedział też, że »szybkie testy zostały udostępnione wszystkim pracownikom od początku sezonu«, ale nie wszyscy mieli skorzystać z tej oferty” – pisze DW i zaznacza, że lokalny urząd ds. zdrowia otrzymał pierwsza informację o zakażeniu dopiero 24 kwietnia.W sprawie – podaje DW – interweniował konsul generalny RP w Hamburgu Paweł Jaworski. W piątek spotkał się między innymi z szefem firmy Heinrichem Thiermannem i przedstawicielami urzędu ds. zdrowia. – Na tę chwilę wydaje się, że pewien punkt zapalny jest zgaszony i mam nadzieję, że tak zostanie – powiedział Jaworski dla DW. Farmę opuściło już 30 osób.

Firma nadal zachęca pracowników do pozostania na miejscu – obiecała im zniesienie kosztów zakwaterowania na dwa tygodnie.
Javk
Javk 18.05.2021, 19:54
To prawda. Moja koleżanka wróciła i mówi że to koszmar, nie bylo zachowanych restrykcji sanitarnych. My POLACY powinniśmy się szanować, to nie będą nas traktować jak bydło. Dobrze że pomógł konsul Polski, za Tuska palcem by nie ruszył. Tak było. Sam się o t mogłem przekonać.


Kolo, przyjmij jeden nick.
administrator
Kolo
Kolo 18.05.2021, 21:06
?
mam nosa do trolli
mam nosa do trolli 18.05.2021, 21:10
Kolo , Sauron czy inny szpieg - czuć propagandę na kilometr.
cha cha trollu
cha cha trollu 18.05.2021, 21:10
cha cha - zmieniłeś komputer na farmie trolli i udajesz głupiego? Nie musisz udawać prymitywie - kolia, sraulon, jack, danka, melania i co tam jeszcze....
Sauron
Sauron 19.05.2021, 07:53
Niech żyje PiS a totalniacy tona i tona i krzyczą na nas trole lewackie he he he bronią forum zagranicznych totalniakowy
tam kwarantanna, tu morderstwo...
tam kwarantanna, tu morderstwo... 18.05.2021, 14:05
A w Polsce właścicielka wywiozła Ukraińca z gorączką do lasu. Umarł. I co?
Nie był ubezpieczony, nie był zgłoszony...
to morderczyni była!!!!
to morderczyni była!!!! 18.05.2021, 21:11
może ona wyznawała "wolność" i kuńfederację?
Jack
Jack 18.05.2021, 19:55

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Herman
Herman 18.05.2021, 13:13
Was was kapusta i kwas
Sauron
Sauron 18.05.2021, 12:58
Podkupili polskich lekarzy i pielęgniarki i jeszcze na szczepienia podsyłają? Kolonialne zapędy w genach?
do prymitywa sraulona
do prymitywa sraulona 18.05.2021, 14:07
To zdecyduj się "kolia sraulonie, melani" - to szczepienia są dobre czy złe? Narzekasz, że Polakom zabierają? Ustal z szefami jedną wersję kłamstw, bo się gubisz prymitywie...
Kolo
Kolo 18.05.2021, 12:30
Cyrk ciąg dalszy,a covidianie coraz bardziej popsuci heheheh
och, kolia, te komentarze to też twoje????
och, kolia, te komentarze to też twoje???? 18.05.2021, 12:39
Na Seszelach pan Xi opylił szczepionkę a Zachód nie chciał. I to nie jest cyrk a smutny los samotnych państw...
Wiadomo
Wiadomo 18.05.2021, 12:23
Niemcy to najwiękśi panikarze wystarczy tupnąć a helmutowi gacie że strachu spadają
chińskie helmutki to małe helmutki:)
chińskie helmutki to małe helmutki:) 18.05.2021, 12:40
a często tupie ktoś w twojego "helmutka"?

Pozostałe