Wnioski do prokuratury dotyczą najwyższych urzędników w państwie. Banaś kontratakuje

  • 20.05.2021, 11:52
  • News4Media
Wnioski do prokuratury dotyczą najwyższych urzędników w państwie. Banaś… fot. NIK
Najwyższa Izba Kontroli skieruje do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstw przez przedstawicieli najwyższych urzędów państwowych. Zapowiedział to dziś na antenie RMF FM prezes NIK Marian Banaś.

Marian Banaś nie podał konkretnych nazwisk, ale wskazał najważniejsze instytucje, które znajdą się we wniosku do prokuratury:

„Jeśli chodzi o te podmioty, czyli Kancelarię Premiera Rady Ministrów czy Ministerstwo Aktywów Państwowych, czy MSWiA, to na pewno te trzy jednostki będą objęte tym zawiadomieniem” - mówił na antenie RMF FM szef NIK.

O jakie przestępstwa chodzi? Marian Banaś precyzuje, że we wnioskach do prokuratury znajdzie się podejrzenie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez urzędników.

„Chodzi o przestępstwa urzędnicze, bo tutaj mamy do czynienia z kwestią nadzoru i organizowaniem pewnych czynności”- powiedział prezes NIK.

Przypomnijmy, że 13 maja szef Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś zaprezentował protokół dotyczący przygotowań do wyborów korespondencyjnych Prezydenta RP, które miały się odbyć 10 maja 2020 roku.

Raport w sprawie tzw. „wyborów kopertowych” wykazał wiele nieprawidłowości. Podstawowym naruszeniem prawa było wydawanie decyzji przez osoby, które nie były do tego upoważnione.

„Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła proces przeprowadzenia wyborów na prezydenta RP. Jedyną uprawnioną jednostką była Państwowa Komisja Wyborcza. Organizowanie wyborów na podstawie decyzji administracyjnych nie powinno mieć miejsca.” - ocenił szef NIK

„Prezes Rady Ministrów nie miał podstaw prawnych do wydawania poleceń w sprawie wyborów. W czasie przedsięwzięcia obowiązywała ustawa kodeks wyborczy, która określała, że wydrukowanie kart wyborczych mogła zlecić jedynie Państwowa Komisja Wyborcza." - uzupełnił tę wypowiedź Bogdan Skwarka, kontroler NIK.

Najwyższa Izba Kontroli skierowała już wcześniej zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z organizacją wyborów przez zarządy Poczty Polskiej oraz Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (17)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Hotel na godziny .
Hotel na godziny . 20.05.2021, 18:11
Zajmij się kochaneczku Gryfinem , a nie jakimś tam Bu rdel tatom !!!
prosto w ścianę
prosto w ścianę 20.05.2021, 18:15
Do prokuratury mówisz "kochaneczku"? Rozpędź się i zrób baranka
a wiesz jak trudno mur odczyścić?
a wiesz jak trudno mur odczyścić? 20.05.2021, 18:47
Nie namawiaj go do niszczenia mienia - kto to będzie sprzątał?
Leniwy tercet
Leniwy tercet 20.05.2021, 17:51
Nam to Banaś może skoczyć!
Bond
Bond 20.05.2021, 14:06
Prosze no bondźmy nareszcie poważni, czy ktoś widział kiedy w tym kaczym landzie jakomś polskom "prawicem"... i jeszcze na dodatek "zjednoczonom"? Przecież to kaczystowsko-krzyżackie lewactwo i tatałajstwo, niespotykane nigdzie indziej w całym cywilizowanym świecie!

Maxym Owicz
Maxym Owicz 20.05.2021, 14:01
Kiedy sie wszystko wali i pali - na to transfery są na fali.
Jagoda
Jagoda 20.05.2021, 13:17
Co robić. Od kiedy ogłosili nowy ład mój stary zwariował. Napalił się na te 12 tysięcy tak że mnie pewnie za&#ucha na śmierć. Już od soboty chodzę okrakiem ale mimo to kocham PiS.
mają przebimbane
mają przebimbane 20.05.2021, 13:10
I prokuratura da im popalić!!

Oh, wait.... tak jest w krajach praworządnych, gdzie prokuratura ściga będących przy władzy, jak to obecnie jest z kanclerzem Austrii (ktoś tu porównywał nas do Austrii, ale widać wybiórczo).

W PL, to np nagle płyta CD z dowodami zaginie, jak w przypadku tego biedaka z Cinquecento

Sauron
Sauron 20.05.2021, 13:02
WYRAFINOWANY PODSTĘP Wydaje mi się, że PO powinna zostać obciążona kwotą 70 milionów zł. za tzw. oszustwo wyborcze na koronawirusa. Tylko dlatego ze że kandydatka PO okazała się mierna z 5% poparciem, to kolesie z PO zrobili szum medialny nie tylko w Kraju ale i zagranicą w Unii, gdzie podsycał Tusk wskazując na istniejące zagrożenie koronawirusem i dlatego nie mogą odbyć się wybory w ustawowym terminie 10 maja. I tak Budka z kolesimi z PO usłużny senat z Grodzkimi oraz naiwniacy z PSL i SLD spowodowali, że wybory zostały przesunięte i PO osiągnęło cel wymiany kandydata zresztą jak się okazało również niezbyt lotnego bo nawet nie pamiętał że był posłem i głosował za podwyższeniem wieku emerytalnego. I mimo tego perfidnego podstępu i ogromnego zaangażowana PO i pomocy kolesi z tzw. partii opozycyjnych ostatecznie i tak przerżnęli wybory - Ale za ten podstęp kiedy koranowirus przestał być groźny w wyborach natychmiast PO podmienianie kandydata, ferajna powinna zwrócić do budżetu 70 mil
do Sauron
do Sauron 20.05.2021, 14:28
Pomysł PiS przerzucić na Po to tylko azjatycki troll potrafi.
Sauron
Sauron 20.05.2021, 13:01
Banaś powinien oskarzyć PO (Platformę Oszustów) o zablokowanie i uniemożliwienie przeprowadzenia wyborów w konstytucyjnym terminie. Nie wierzę mu za grosz, ma dziwne powiązania.
trollu, dzisiaj w Azji nowe rozkazy?
trollu, dzisiaj w Azji nowe rozkazy? 20.05.2021, 18:49
sraulon - "dziwne powiązania" - dzisiaj ty na Kaczyńskiego nadajesz?
diagnoza
diagnoza 20.05.2021, 16:10
Sauron, ty jesteś zwykły debil. Wiesz co to jest prawo i działanie w jego granicach? Najwyraźniej nie, to się zamknij i nie odzywaj
ten ryży brązowy...
ten ryży brązowy... 20.05.2021, 18:51
sraulon to z tych zdrajców - przyszedł taki w Rzeszowie na sesję i zablokował uchwałę odnośnie wstrzymania niszczenia ludziom ogródków działkowych
Sauron
Sauron 20.05.2021, 13:00
do wszystkich ograniczonych opozycji i temu durnemu banasiowi chodziło tylko o to by wybory się nie odbyły i by był taki chaos jak z RPO czy zapomnieliście co opozycja sugerowała polakom ale pisiory ich zrobili jak zawsze
Yoda
Yoda 20.05.2021, 12:28
Banaś przeszedł na jasną stronę Mocy.
Bartosz
Bartosz 20.05.2021, 12:15
Banaś teraz robi ważną robotę. Niby nikt już nie konroluje władzy, nawet sądy, a tu proszę.

Pozostałe