W piątek młodzież wyjdzie na ulice – sprawdź dlaczego

  • 27.05.2021, 15:58
  • News4Media
W piątek młodzież wyjdzie na ulice – sprawdź dlaczego By Braniewiak - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=82392699
"Przyszłość nas wszystkich jest jednak w tym momencie zagrożona. Żądamy działań" – mówią zgodnie młodzi ludzie i na piątek zapowiadają manifestacje w wielu miastach Polski.

- Jesteśmy ruchem oddolnym i nie zawsze możemy przewidzieć, w których miastach odbędą się nasze akcje. Oficjalnie koordynujemy je w 9 miastach jak np. w Warszawie, Białymstoku, Wrocławiu, Toruniu, Szczecinie, Krakowie i Opolu – mówi nam Jakub Kwiatkowski z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. – Niewykluczone, że w wielu miastach gdzie siedziby mają biura czy elektrownie Polskiej Grupy Energetycznej spontanicznie dojdzie do strajku – dodaje.

W piątek właśnie MSK przeprowadzi wielką akcję protestacyjną. Związana jest ona z niedawnym postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazującym zatrzymanie prac wydobywczych kopalni Turów. „Jest to mocny wstrząs w sektorze energetycznym i symbol tego, jak brak działań wobec transformacji zaczyna już teraz prowadzić do poważnych problemów społecznych. Rząd i PGE nie wspominają o odejściu od węgla i kompleksowym wsparciu społeczności górniczych.” – ocenia MSK, który uważa, że porzucenie paliw kopalnych jest zadaniem priorytetowym.

W obliczu kryzysu klimatycznego, cały świat odchodzi od paliw kopalnych. A rząd polski kompletnie nie zważając na to, ignoruje to, że węgiel staje się ekonomicznie nieopłacalny i dalej brnie w tą opowieść, która jest kompletnie irracjonalna. Narodowe bezpieczeństwo jest zagrożone, bo rząd dalej utrzymuje nas przy węglu. Turów i Bełchatów to symbole całkowicie niepoważnej polityki energetycznej w naszym państwie.” – dodaje MSK i postuluje o respektowanie decyzji TSUE. "Niezależnie od protestów prowadzimy też działania w Internecie i na Facebooku każdy może się przyłączyć do piątkowego strajku." – zachęca Kwiatkowski.

Przypomnijmy, że sędzia TSUE nakazała zamknięcie kopalni Turów wobec skargi Czech, które twierdzą, że wydobywanie tam węgla zagraża środowisku czeskich terenów. Polski rząd się na to nie zgadza m.in. dlatego, że powiązana z kopalnią elektrownia wytwarza ok. 7 proc. prądu w Polsce. Premier Morawiecki kilka dni temu poinformował, że porozumiał się w tej kwestii z premierem Czech i to państwo wycofa pozew z TSUE. Premier Andrej Babiš z kolei zaznaczył, że negocjacje w tej materii nadal trwają.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

krystian  rozenkeutz
krystian rozenkeutz 29.05.2021, 10:25
nie badz rakiem dla ziemi zaszczep się
CO2
CO2 29.05.2021, 09:07
nie bądz rakiem dla ziemi umieraj
Ekowirus
Ekowirus 28.05.2021, 20:39
Ale kocoboły. Węgiel nieekonomiczny. Dobre. A co jest ekonomiczne? Pozamykać kopalnie i co dalej? Z czego chcą prąd produkować? "Cały świat odchodzi od paliw kopalnych"... Co za kretynizmy. Ale widać tutaj niestety jak łatwo można teraz manipulować młodzieżą. Kilka pustych hasełek i do boju. Ale ważne, że lekcji nie będzie.
a ty potrafisz myśleć szerzej?
a ty potrafisz myśleć szerzej? 28.05.2021, 21:05
No tak, jak nie rozumiesz różnicy między ekonomią a ekologią - to cóż poradzić?
Dlatego trzeba szukać czystszych źródeł energii - że jak my nie poszukamy TO NASTĘPNYM POKOLENIOM TO BOKIEM WYJDZIE - także w sensie ekonomicznym...
en
en 28.05.2021, 09:26
„W obliczu kryzysu klimatycznego, cały świat odchodzi od paliw kopalnych...." ...Niemcy, Turcja budują wielkie elektrownie węglowe... A cel jeden - zdusić nasza energetykę i zmusić do importu energii od nich...
a Zanzibar cię nie dusi?
a Zanzibar cię nie dusi? 28.05.2021, 10:23
Turcja? Aleś ty prymitywny.
Demokracja
Demokracja 28.05.2021, 03:53
Kto i ile im płaci?
Nie ważne.
Lud zadowolony i to się liczy
?
? 28.05.2021, 10:23
A tobie kto płaci? I czy jest zadowolony?
Taka prawda.
Taka prawda. 27.05.2021, 21:49
Brawo młodzi. Też wy i wasze dzieci macie prawo do życia..
ANGELA
ANGELA 27.05.2021, 20:22
Zabrać tym dzieciom prąd na miesiąc to bardzo szybko zmienią zdanie i będą błagały o możliwość naładowania telefonu, komputera itd. Banda hipokrytów finansowana przez zachodnich sąsiadów.
Demokracja
Demokracja 28.05.2021, 03:55
Nie zrozumieją. Nie pojmują tej zależności
?
? 28.05.2021, 10:25
A może wręcz przeciwnie - tylko ty nie pojmujesz zależności między zagrożeniami klimatycznymi? Bo to prymitywne liczyć, że póki masz prąd w komórce, to cię katastrofy nie dotkną?
a ten swoje...
a ten swoje... 27.05.2021, 22:44
Hipokrytą jesteś ty, sraulonie.. Kolejny nick - a treść tak samo prymitywna...
prawda to?
prawda to? 27.05.2021, 18:35
Z taczkami podjadą pod urząd?
pyt
pyt 27.05.2021, 18:17
Gdzie są rodzice? No pytam się gdzie są
Fakt.
Fakt. 27.05.2021, 21:51
Kochający rodzice są z nimi....A takich jak ty interesuje tylko wlasna d.... a.
pop
pop 27.05.2021, 17:42
A czy dzieci widziały jak kilkanaście (kilkadziesiąt) kilometrów po stronie Czech i Niemiec działają kopalnie odkrywkowe? Jeśli nie to proponuję się tym zainteresować i kazać Niemcom i Czechom zamykać te kopalnie. Niemiecka kopalnia jest kilka razy większa niż nasza. Zajmijcie się tym a Polak od polskiej kopalni niech się odczepi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
do debila
do debila 27.05.2021, 22:46
Ale to Morawiecki przyznał, że kilkadziesiąt milionów euro Czechom strat przyniosło, prawda?
Bo jak w Czepinie odkrywkę by zrobili - to w całej gminie poziom wód gruntowych by spadł - rozumiesz?
Heil Angela
Heil Angela 27.05.2021, 16:55
No już niemieckie pieniądze Dn Fekalia Czaskoskiego idą w RUCH .
a kuku
a kuku 27.05.2021, 22:46
Jak tam Bełchatów - taka czajka pisowców - włączyły się już bloki?

Pozostałe