Od jutra ważne zmiany dla wszystkich kierowców i pieszych!

  • 31.05.2021, 12:32
  • News4Media
Od jutra ważne zmiany dla wszystkich kierowców i pieszych! iStock, graf.: Policja
1 czerwca wchodzą w życie 3 ważne zmiany dotycząca prawa o ruchu drogowym. Będą one dotyczyć zarówno kierowców, jak i pieszych.

Ochrona pieszego na pasach, zakaz jazdy zbyt blisko poprzedzającego pojazdu na drogach szybkiego ruchu i zrównanie prędkości do 50 km/h w obszarze zabudowanym – to trzy zmiany, które zaczną obowiązywać już od 1 czerwca 2021 r.

Zgodnie z nowymi przepisami, osoba wchodząca na przejście dla pieszych będzie miała pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. 

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:

- zachować szczególną ostrożność,
- zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu lub wchodzącemu na to przejście.

Nowe regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia. W dalszym ciągu zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd.

Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia czy przechodzenia przez jezdnię albo torowisko.

Limit prędkości

Kolejną zmianą jest zrównanie dopuszczalnej prędkości pojazdu lub zespołu aut przez całą dobę na obszarze zabudowanym do 50 km/h.

Zakaz jazdy na zderzaku

Na autostradach i drogach ekspresowych kierujący pojazdem obowiązany jest zachować minimalny odstęp od poprzedzającego go - na tym samym pasie ruchu - samochodu. Na przykład przy prędkości 100 km/h odstęp nie może być mniejszy niż 50 m.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

z.ł.a.
z.ł.a. 02.06.2021, 10:31
Powiedzcie to kierowcom większymi literami, bo dzisiaj mnie jeden na 1 Maja prawie potrącił bo miał w d... że jest przepis. Menda w super furze....
kiero/pieszy
kiero/pieszy 02.06.2021, 10:39
Musi trochę czasu minąć aż kierowcy i piesi przyzwyczaimy się do nowych przepisów.
j.w.
j.w. 02.06.2021, 11:15
Też jestem kierowcą, nikogo to nie usprawiedliwia...
Kierowca
Kierowca 02.06.2021, 08:03
Wszyscy tak krzyczą o tym że pieszy ma pierwszeństwo przed jadącym samochodem że będą się zachowywać jak święte krowy ale może powiedzcie o Obowiązkach pieszego że ma się zatrzymać i się rozejrzeć przed wejściem na jezdnię, bo ja już wczoraj byłem świadkiem potrącenia jak pajac sobie wleciał na jezdnię i się tłumaczył że ma pierwszeństwo przed rozpędzonym autem a dodam że auta miały zielone światło
w sumie dobrze
w sumie dobrze 01.06.2021, 10:18
Podoba mi się uregulowanie bezpieczeństwa pieszych na pasach. Nigdzie w cywilizowanych krajach nie było tak niebezpiecznie na pasach dla pieszego.
Nawet jak tutaj na portalu były artykuły o wypadkach - to większość (jak sądzę słabych kierowców) od razu winiła pieszego - nawet jak samochód pędził i zatrzymywał się po potrąceniu daleko za pasami.
No i nie przesadzajmy - na prostej widocznej drodze trudno się spodziewać, żeby piesi zmierzający do przejścia "nie mieli zamiaru" przechodzić - głupie tłumaczenie.
Co do telefonów u pieszych - jak najbardziej dobre.
Tylko czy do wyegzekwowania? To podobnie jak z zakazem rozmów kierowców - kto nie widział kierowcy podczas jazdy z telefonem przy uchu?
Łukasz
Łukasz 01.06.2021, 07:24
Zmiana od dziś więc zobaczymy dopiero jak to będzie funkcjonowało.
senior
senior 01.06.2021, 07:50
Obawiam się, że mało kto zdaje sobie sprawę z konsekwencji dzisiejszych zmian.
człowiek nie rzecz
człowiek nie rzecz 31.05.2021, 15:57
A ja się pytam : kiedy wreszcie skończy się ten absurd, żeby samochód odpowiadał cywilnie. OC powinno być na ewentualnego sprawcę, czyli kierowcę, a nie na narzędzie. Dlaczego rolnik płaci OC za siebie a nie za widły? Dlaczego kierownik budowy płaci OC za siebie a nie za łopatę?
logika wariata
logika wariata 01.06.2021, 10:20
Uważasz, że ubezpieczenie OC powinno być powszechnym podatkiem pobieranym od wszystkich?
A jak wyliczysz stawkę? Na przykład małżeństwo, które ma samochód - jedno jeździ ciągle drugie sporadycznie?
Mają płacić równe stawki?
trzeba to dac dla miejscowego posła kotuli o sory kotulanki ale tam nie…
trzeba to dac dla miejscowego posła kotuli o sory kotulanki ale tam nie wiadomo kto jest czym ha ah ah 31.05.2021, 17:24
obciążyć włascicieli wytwórni wódy obowiązkowym OC od skutków spozycia ich nie bardzo jasnych produktów ha ah ah
siostra akcyza i brat  pit
siostra akcyza i brat pit 31.05.2021, 16:15
popieram ha ha ah dobry tekst kiedy wytwórnie alkoholi będa ubezpieczone od swojego produktu ha ha ha
takie czasy
takie czasy 31.05.2021, 15:41
Cóż, za rządów PIS jedno co idzie niezawodnie w górę to podatki i kary
kierowca
kierowca 31.05.2021, 15:38
Oby znaleźli się mądrzy politycy, którzy po przeczytaniu tego komentarza spróbują naprawić system. Budować państwo tyraniczne jest łatwo. Budować państwo proludzkie jest trudniej bo wymaga myślenia i wczuwania się w sytuacje rządzonych. 200.000 x 2000 zł = 400 mln. Kiedy masz władzę to bardzo łatwo znaleźć źródła dochodu. Wystarczy zrobić pułapki. Jedną z nich jest przerwa w OC. Obywatele złapani w pułapkę są prawie rujnowani. Generalnie straty całego państwa z tyt. niszczenia ich psychicznego zdrowia i ciężkiej karnej opłaty są większe niż dochody z tych kar. A tak po ludzku i w duchu empatii wystarczyłaby opłata 100zł za dzień plus odsetki. Lub 50zł o ile dobrowolnie przed wezwaniem zapłacą za przerwę przed szkodą. Do tego wystarczy odpowiedni system online. Skoro system jest szczelny to i tak wyłapie tych co mają przerwę. Przerwy w ubezpieczeniach to skutek przypadłości ludzkiego umysłu. Wielu ludzi tak ma, że nie pilnuje terminów. To nie jest najgorsza choroba u ludzi. Koncept ubezpieczenia OC komunikacji przypisany tylko do samochodu, bez uwzględnienia osoby, jest niesprawiedliwy dla osób posiadających więcej niż jeden samochód. Ma mało wspólnego z realnym ryzykiem. To tylko napędza przychody ubezpieczycieli. A wystarczyłoby OC przypisać do osoby i samochodu (najbardziej ryzykownego co do wielkości, mocy i wieku) plus dodatkowe zwyżki za kolejne pojazdy odpowiednio 10-30% od sztuki.
eM
eM 31.05.2021, 12:49
Bardzo fajne tablice poglądowe. Brawo wy!
hm
hm 31.05.2021, 23:53
przecież to nie "oni" tylko policja.

Pozostałe