50 dni urlopu dla nauczyciela. Kto na tym straci, kto zyska?

  • 01.06.2021, 19:54
  • News4Media
50 dni urlopu dla nauczyciela. Kto na tym straci, kto zyska? News4Media
Rząd planuje przyznać wszystkim nauczycielom 50 dni wolnego w ciągu roku do wykorzystania w czasie, gdy nie ma lekcji. Dziś wśród pedagogów jest z tym bardzo różnie.

Nauczyciele samorządowi zatrudnieni w przedszkolach czy dyrektorzy placówek oświatowych mają 35 dni urlopu wypoczynkowego. Pozostali – jak wylicza „Dziennik Gazeta Prawna” – mogą liczyć nawet na 3 miesiące. Chodzi o to, że do przysługującego im urlopu można dodać dni wolne od zajęć. A to przecież wakacje, ferie zimowe, kościelne rekolekcje i inne tego typu jak tzw. „dni dyrektorskie”, które zarządza się w przypadku długich weekendów.

Resort edukacji chce jednak ukrócić takie sytuacje. Zaproponował związkowcom, aby do nowelizacji Karty nauczyciela wpisać, że nauczyciel szkół feryjnych (samorządowych) ma prawo do 50 dni roboczych udzielanych zgodnie z planem urlopów. Nie mógłby jednak wybrać dowolnego dnia w ciągu roku (jak jest w przedszkolach), ale tylko te wolne od zająć dydaktyczno-wychowawczych.” – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Kto na tym skorzysta? Nauczyciele i związkowcy mówią, że nikt i wyliczają, że każdy z nauczycieli straci na tym rocznie 6 dni wolnego. Dlatego zdania na temat planu MEN są raczej nieprzychylne. Dyrektorzy i pedagodzy zastanawiają się, jak miałoby to być rozwiązane. „Załóżmy, że będzie 50 dni roboczych wolnego dla nauczycieli uczących w szkołach. Dziś mamy 45 dni roboczych wakacji, 10 dni roboczych ferii zimowych, nie wspominając już o wolnych 'dniach dyrektorskich'. Czy to znaczy, że nauczyciele po wykorzystaniu tych 50 dni mają przychodzić do placówki i np. porządkować swoje miejsce pracy, a może przełożeni wymuszą na nich wypisanie wniosku urlopowego kosztem krótszych ferii lub wakacji ”– zastanawia się cytowany w artykule Sławomir Wittkowicz, przewodniczący WZZ „Forum-Oświata”.

Możliwe, że - jeśli zmiany zostaną zaakceptowane - wejdą w życie już w 2022 roku.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (26)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

rodzic
rodzic 03.06.2021, 18:17
Jest wśród Was wielu fajnych ludzi, ale są szkoły gdzie jest mnóstwo zarozumiałych i wszech wiedzących, którzy muszą uczyć te wredne dzieci. Tak, potrafią ocenić dzieci, rodziców tylko w sposób negatywny. Sami bez skazy. Dzieci płaczą przed pójściem do szkoły.
Nauczyciel
Nauczyciel 02.06.2021, 18:09
Odpowiedź jest krótka, zazdrościcie tyle wolnego? TRZEB BYŁO SIĘ UCZYĆ!!!
logika
logika 02.06.2021, 19:30
Coś w tym jest - gdyby to była taka super praca, to by się pchali wszyscy. Pewnie są "zakały" jak w każdym zawodzie - ale od tych zmian lepsi nie przyjdą - a ci dobrzy, którzy jeszcze są - albo się wypalą albo odejdą...
świezym okiem
świezym okiem 02.06.2021, 19:40
Ta praca jst obwarowana wieloma bzdurnymi przepisami. To już prawie zakon.
Nauczyciel
Nauczyciel 02.06.2021, 18:05
Najlepiej jak wszyscy którzy nie mają zielonego pojęcia o pracy nauczyciela, tworzą tu wywody jak to mają dobrze i nic nie robią. To ja zapraszam do pracy w szkole i zobaczymy jak długo wytrzymasz przy tablicy, np na matematyce, fizyce, mechanice itd.
gryfinianka
gryfinianka 02.06.2021, 19:18
Nauczycielu, a co? Prawda boli? Ty masz tylko pojęcie o swojej pracy i co najwyżej swoich kolegów z sąsiednich szkół. A czy wiesz jak wygląda praca nauczycieli np. na wsi?
Nauczyciel
Nauczyciel 02.06.2021, 20:02
Wiem, bo żona pracuje.
logika
logika 02.06.2021, 19:33
a ty wiesz? Bo wygląda pewnie różnie. I są wciąż nauczyciele z pasją - tylko "pasją" nie wykażą w bankach zdolności kredytowej...
Gdyby to była taka super łatwa i korzystna praca - toby się rzucali wszyscy - a raczej nie ma takiego parcia...
Natomiast selekcja negatywna postępuje także przez takie poniżanie i wyzywanie nauczycieli - ci prawdziwi się zniechęcają...
bez przesady
bez przesady 02.06.2021, 19:42
Ale przecież gryfinianka nikogo nie poniża i wyzywa? Myslisz, zę jesteś w szkole i nikt z uczniów nie moze zwrócić ci uwagi?
logika
logika 02.06.2021, 20:20
Jesteś idiotą z jakimiś kompleksami - nie widzisz wyzywania i poniżania? To dopisz sobie wszystkie epitety do siebie i twojego zawodu. Zapewniam cię - w każdym może tak być.
I jesteś żałosny z tym "nie możesz zwrócić uwagi" - a tobie ktoś może zwrócić?
Współczuję nauczycielom - za żadne pieniądze i przywileje nie chcę się użerać z takimi wszechwiedzącymi rodzicami i ich bachorkami. Wystarczy tego, co obserwowałam na wywiadówkach dzieci.
I tak - są różni nauczyciele - ale twoja pogarda nie poprawi tych złych - ale zniechęci tych dobrych...
Do roboty !!!!!
Do roboty !!!!! 02.06.2021, 06:43
Karta tzw. nauczyciela do LIKWIDACJI . A oni do roboty jak normalni ludzie !! Następna kasta ???
logika
logika 02.06.2021, 19:35
Mów tak dalej - selekcja negatywna będzie postępować. Wrzucasz wszystkich do jednego worka - krzywdząc i zniechęcając tych z prawdziwego zdarzenia...
Nauczyciel
Nauczyciel 02.06.2021, 17:53
Jeżeli chodzi o rekolekcje, to nauczyciele tego nie wymyślili, a i tak w tych dniach uczestniczą w rekolekcjach z dziećmi. W ferie zimowe egzaminy zawodowe, w czerwcu i do około 10 lipca egzaminy zawodowe, często do wieczora i już się robi znacznie mniej jak 50 dni, w wakacje rady pedagogiczne, w ciągu roku po zajęciach, często do wieczora, przygotowania do zajęć w domu po godzinach, sprawdzanie sprawdzianów w domu. Żaden nauczyciel nie może wziąć urlopu na żądanie, szkolenia i promocja szkoły po godzinach, więc przyjdź pracować do szkoły oczywiście z wyższym wykształceniem i najlepiej kilkoma studiami podyplomowymi i pracuj na początek za marne 1900zł, i wtedy możesz coś powiedzieć o pracy nauczyciela, bo teraz mówiąc te słowa śmiem twierdzić, że jesteś niedouczonym matołem.
Gość
Gość 01.06.2021, 23:23
Uwaga społeczeństwo ! Wasze dzieci są słabo rozgarnięte. Rodzice zaniedbują ich rozwój, pracując ponad normy i uciekając z domu. Dzieci siedzą przed monitorami i wyszukują najprostsze rozrywki. Unikają trudnych zabaw, nie rozwiązują problemów w grach. Obserwując przez 50 lat mojej pracy w przedszkolach, widzę że co rok trafiają do przedszkola (po prostu) coraz głupsze dzieci. Coraz większa ich część jest zaniedbana emocjonalnie, wpadają w emocjonalne dołki, dostają schizy, szlochają bez powodu lub dostają histerii. Coraz większa grupa dzieci mówi bardzo niewyraźnie (w domu nikt z nimi nie rozmawia) seplenią, pieszczą się. W ten sposób próbują zwrócić na siebie uwagę rodziców. Uwaga Polacy: zaniedbujecie swoje dzieci - po to tylko, żeby zarobić na durne wczasy na Dominikanie albo na lepszy samochód. Małe dzieci to mały problem, ale odczujecie swoje zaniedbania za 10 i za 20 lat ! APEL w Dzień Dziecka - ogarnijcie się młodzi rodzice i zajmijcie się swoimi dziećmi z sercem i z rozumem ! Za rok będzie za późno !!
em
em 01.06.2021, 23:21
50 lat pracy w przedszkolu...więc osoba 70+...Czas na emeryturę i dać miejsce młodym, świat się zmienia i sposoby wychowywania także.Jak wspomnę lata 70-te i metody wychowawcze nauczycielek wtedy, ile młodych umysłow zniszczono bezpowrotnie to ciarki przechodzą.Dzisiaj większość tych nauczycieli w zakładzie karnym nie mogła by pracować.
hmmm
hmmm 02.06.2021, 00:02
Wiesz co - a jak ja widzę dzieci i młodzież przechodzącą przez przez park - to jednak te w latach 70 "bezpowrotnie złamane" chyba mają lepiej w życiu...
serwisant wiatraków
serwisant wiatraków 01.06.2021, 23:01
Jak ktoś jest głupi i leniwy, albo tak jak leniwy tercet po prostu nie nadaje się do pracy, no to trudno.

Ja po zawodówce mam na drugim brzegu Odry 30 dni płatnego urlopu i 6 tygodnii 100% płatnego chorobowego rocznie. A i te trzy tysiace euro na rękę miesięcznie starczy na waciki.
wicepremier ma gorzej...
wicepremier ma gorzej... 01.06.2021, 23:10
Ale leniwy tercet ma te twoje 3 tysiące euro na waciki" plus wolnego - od urlopu, do urlopu :)
Kępa
Kępa 01.06.2021, 22:18
Wyliczenia niewiarygodne.
Poprawność
Poprawność 01.06.2021, 21:49
Szkoda mi tylko rodzicow i dzieci. Druga część zmian w prawie dotyczy obowiązkowego przyprowadzania dzieci do szkoły w ferie i wakacje żeby nauczyciele mieli z kim pracować.
matma
matma 01.06.2021, 21:33
Ktoś tu zazdrości i słabo liczy.
slonco
slonco 01.06.2021, 21:22
Słaby ten "rach mistrz".
Grażyna
Grażyna 01.06.2021, 20:20
Zdenerwowałam się czytając o tych pomysłach i ich interpretacji. U nas w szkole nauczyciel ma wolne w wakacje 1,5 miesiąca bo najpierw trzeba rozliczyć mijający rok szkolny, przygotować egzaminy poprawkowe i nowy rok szkolny. No i wolne są ferie zimowe. Dni tzw. dyrektorskie wtedy mamy dyżury w szkole, szkolenia, egzaminy klasy 8. W rekolekcje też jesteśmy w szkole bo mamy lekcje i tylko część godzin przeznaczona jest na rekolekcje.
Grażyna
Grażyna 01.06.2021, 21:36
Idź do pracy gdzie będziesz pracować 8 godzin z jedną 15 minutową przerwą to będziesz miała prawo się denerwować !
buchachacha
buchachacha 01.06.2021, 23:07
OK - tylko czy dzieci wytrzymają 8 godzin bez przerwy z jednym nauczycielem
wytrzymały