Z tego dodatkowego zasiłku skorzystasz jeszcze przez 2 tygodnie

  • 08.06.2021, 08:18
  • dost.
Z tego dodatkowego zasiłku skorzystasz jeszcze przez 2 tygodnie
Świadczenie przysługuje rodzicom dzieci poniżej 8 lat lub dzieci starszych z orzeczoną niepełnosprawnością. Uprawnieni rodzice mogą z niego korzystać do 25 czerwca 2021 roku.
Rodzice mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego m.in., gdy placówka oświatowa nie zapewnia opieki z powodu COVID-19.
 
 
Świadczenie to przeznaczone jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
 
Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień opieki, również za dni ustawowo wolne od pracy.
 
 
Do wypłaty zasiłku potrzebne jest oświadczenie rodzica. Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Rodzic-przedsiębiorca składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wzór oświadczenia jest na stronie internetowej ZUS (www.zus.pl).

Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego

dost.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

proste zasady
proste zasady 08.06.2021, 14:33
Jak dają – trzeba brać. Jak biją – uciekać.
rodzic
rodzic 08.06.2021, 11:04
Co chwila tak cykają.

Pozostałe