Godło, flaga i hymn Polski do zmiany. Jeszcze w tym roku

  • 09.06.2021, 12:00
  • News4Media
Godło, flaga i hymn Polski do zmiany. Jeszcze w tym roku iStock
Orzeł przejdzie kosmetykę, flaga dostanie nową barwę i będzie coś specjalnie dla prezydenta.

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu finiszuje z pracami mającymi uporządkować kwestię symboli narodowych. Jak wynika z planu prac legislacyjnych rządu, jeszcze w tym roku ma być gotowa ustawa dotycząca godła, flagi i hymnu Polski. Przejdą zmiany, a te są potrzebne, bo obecne przepisy pochodzą z 1980 roku. Były co prawda uszczegóławiane, ale sprawiło to, że w kwestii symboli narodowych panuje chaos. Właściwie w każdym urzędzie można zobaczyć trochę innego orła, a czerwień na flagach się od siebie różni.

Orzeł od Bąka

Zacznijmy od orła w godle. Autorem nowego wzoru ma być grafik Aleksander Bąk z Poznania i to jego wersję ministerstwo przedstawi jako obowiązującą. Eksperci zarzucają obecnemu orłu, że nie całe nogi ma złote (a jedynie szpony) i nie ma prześwitów między głową a koroną. Zaznaczmy, że kwestia „ozłocenia” całych nóg nie jest jeszcze przesądzona i ma się wyjaśnić w projekcie ustawy.

Flaga i czerwień

Na pewno jednak flaga zmieni kolor. Chodzi oczywiście o czerwień (wygląda jak cynober), który dziś jest określony w systemie CIELUV (model przestrzeni barw), a graficy już go nie używają. To ma się zmienić i teraz oficjalnym kolorem flagi ma być karmazyn, choć część specjalistów stawia na cynober.

Możliwe też, że państwowe urzędy będą wywieszały flagi z umieszczonym na nim godłem.

Hymn dla orkiestry

Muzyczną kosmetykę przejdzie też hymn. Dziś obowiązują oficjalne partytury na głos i fortepian, a ministerstwo chce dołączyć do tego orkiestry, aby i one już urzędowo wiedziały jak grać.

Chorągiew dla prezydenta

To też temat, o którym mowa jest od lat. Prezydent Polski ma otrzymać Chorągiew Rzeczypospolitej. Należy się ona zwierzchnikowi sił zbrojnych, którą oficjalnie wprowadzono w 1927 roku. Proporzec był używany wyłącznie podczas najważniejszych wydarzeń państwowych. Oryginalna chorągiew została w 1939 roku wywieziona z kraju przez Ignacego Mościckiego, używali jej prezydenci RP na uchodźstwie, a w 1990 roku wróciła do Polski. Nie miała już jednak zastosowania jako symbol narodowy.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

darek w  z kibucu  pgr  warszewo  ah ah ah  35
darek w z kibucu pgr warszewo ah ah ah 35 10.06.2021, 16:56
godłem bedzie obrzezany penis na tle saturna ha ah ah w aureoli ha ha ah
al
al 10.06.2021, 14:31
Godłem będzie kaczka z kotem na głowie , flaga będzie z symbolem krzyża na biało czarnym tle , hymn ''Jak Czarnecki do Poznania " będzie zmieniony na ''Jak Kaczyński do Warszawy po Tuska zaborze Dla ojczyzny ratowania rzucił się na księżyc "" ,a symbol prezydenta jak wyżej ,tylko kaczka będzie miała otwarty dziób !!!
Plastyk episkopatu
Plastyk episkopatu 10.06.2021, 09:48
Zamiast rozetek w piórach mają być krzyże. To pewne. Trwa dyskusja czy szponami ma trzymać kolejne krzyże czy ma gotować je do ataku na Białorusów i Ruskich.
Jaskolka
Jaskolka 09.06.2021, 19:46
W kwestii nóg. To ma być orzeł? To znaczy, że nogi ma mieć opierzone . Jeśli nagie, to orłan jak bielik.
Jadzia
Jadzia 09.06.2021, 19:26
A to chyba zmienia slowa ,ktore onegdys spiewal Guru tzn.“ Z ziemi wloskiej do wloskiej“😳😹I pozniej zrobia z Polakow idiotow ,ze wlasnie tak brzmia prawidlowo slowa Hymnu !!!!!!🥴No i „ maly „ zostanie ogloszony „ wielki“!!!🤭😜Te pieniadze przyznane Polsce przez Unie ,beda Teraz przeznaczone na zmiany tego co od zarania dziejow „ dzialalo“ i nikomu oprocz zagorzalych wilelbicieli pisikow nie przeszkadzalo!!!!!!😡😳Czy Polska to tak BOGATY Kraj ,zeby rzadzacy .mogli sobie pozwolic na tak niepotrzebne zmiany !!!!?????🤭🤔No ,chyba ,ze znowu ( jak zwykle ) jest to zastepczy temat ,zeby odwrocic uwage od tego co „ narozrabial „ ORZEL“ mowiacy plecami niejaki „ piesek „ Ter......ki !!!!???😡🙏🏼👺
Będzie trzymał krzyżmo święte
Będzie trzymał krzyżmo święte 09.06.2021, 19:18
Orzeł z krzyżami. Brawo pisia zmiana. Orzeł z krzyżami będzie zabijał tęczę na niebie.
Pikuś
Pikuś 09.06.2021, 19:09
A kto będzie miał prawa autorskie do tych nowych symboli? Czy będą się należały tantiemy za każdy obrazek orzełka?
też Polak
też Polak 09.06.2021, 19:16
My, Polacy. To chyba oczywiste.
prawa autorskie
prawa autorskie 09.06.2021, 20:54
Aby na pewno? A to my Polacy projektujemy?
tez Polak
tez Polak 09.06.2021, 23:08
Jak najbardziej.
***
*** 09.06.2021, 15:32

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

kaczysta
kaczysta 09.06.2021, 15:14
Orzeł ma mieć inne nogi. Czy kacze?
Bareja to wymyślił
Bareja to wymyślił 09.06.2021, 14:36
No naprawdę - najważniejsza sprawa, czy orzeł będzie miał złote skarpetki, pończochy czy kalesony...
Albo czy flaga będzie takiego czy innego odcienia.
Czy ktoś ma firmę drukującą nowe godła?
Razy wszystkie pomieszczenia w urzędach, szkołach, uczelniach?
Plus wszystkie flagi do wymiany - pomyślcie ile to jest w budżecie takiego miasta jak Szczecin?
Zresztą w Gryfinie też sporo...
ornitolog
ornitolog 09.06.2021, 12:53
Prezydent nie ma co robić, nie miesza się w politykę, w ogóle w prawie nic się nie miesza to z nudów orłami się zajął.
Bareja to wymyślił?
Bareja to wymyślił? 09.06.2021, 14:37
za to będzie miał własny proporczyk... I to największy wkład - jakby nie patrzeć przełomowy...

Pozostałe