Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 17:57
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Religia i etyka w szkołach. Jedna z opcji odpadnie

Zbliża się koniec "okienek" zamiast lekcji religii. Wkrótce uczeń, który na takie zajęcia nie chodzi, i tak będzie miał zajęty czas.
Religia i etyka w szkołach. Jedna z opcji odpadnie

Autor: iStock

Obecnie jest tak, że nie trzeba chodzić na lekcje religii. Decydują o tym rodzice dziecka, a w przypadku uczniów pełnoletnich oni sami. Zamiast na religię można uczęszczać na etykę, a ocena z tego przedmiotu jest wpisywana na świadectwie. Tyle że w nie każdej szkole są lekcje etyki. Zgodnie z przepisami, powinny zostać zorganizowane, jeśli chociaż jeden rodzic o to zawnioskuje. Jeżeli tego nie zrobi, dziecko ma wtedy czas wolny od zajęć.

W pierwszej szkole mojej córki była etyka. Od IV klasy chodzi do innej szkoły i tam etyki nie ma. We wrześniu jednak będę o to wnioskowała."– zapowiada pani Paulina z Lublina.

Jeszcze pod koniec kwietnia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ogłosił, że chce uporządkować kwestię religii i etyki. Mówił, że wkrótce rodzic lub pełnoletni uczeń będzie musiał wybrać między tymi przedmiotami. Będzie zobligowany na któryś uczęszczać. „Nauka albo religii, albo etyki będzie obligatoryjna, by do młodzieży docierał jakikolwiek przekaz o systemie wartości.” – zdecydował minister, ale przez dugi czas nie było wiadomo, jak do tej koncepcji podchodzi Kościół. Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski ustosunkowała się właśnie do słów Czarnka.

W kontekście szeroko podejmowanego tematu wprowadzenia obligatoryjnego wyboru pomiędzy etyką i lekcją religii, Komisja wyraziła wsparcie dla tej inicjatywy. Zaznaczono jednocześnie, że kwestia podjęcia tej decyzji nie leży po stronie Episkopatu, a jest kompetencją Rządu i Ministra Edukacji i Nauki.” – czytamy w oficjalnym stanowisku, w którym też przypomniano, że: „płaszczyzna etyczna oraz formacja moralna odgrywa kluczowe zadanie w całym procesie wychowania dzieci i młodzieży. W tej materii potrzeba współpracy szkoły, rodziny i środowiska parafialnego”.

Aktualnych, dokładnych i ogólnopolskich danych dotyczących uczęszczania uczniów na religię nie ma. Spływają one jednak z poszczególnych miast i wynika z nich, że z roku na rok na lekcjach z katechetami jest coraz mnie osób. W Krakowie Lewica policzyła (na podstawie ankiety w 20 na 30 wszystkich szkół), że na religię nie chodzi już niemal połowa uczniów. W Łodzi na 62 tys. uczniów z takich zajęć wypisało się już ponad 12 tysięcy. Z badania Fundacji Wolności w Lublinie wynika, że w szkołach podstawowych na religię chodzi 94 proc. dzieci, a im starsza klasa, tym ta liczba jest mniejsza. W lubelskich liceach na katechezę uczęszcza 66 proc. uczniów, a w szkołach ponadpodstawowych nieco ponad 70 proc.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
88 12.06.2021 10:58
Jestem za obowiązkową katechezą w szkole, obowiązkowymi modlitwami, rocznicami religijnym i całowaniem księdza w ręke. Czym więcej przymusu, tym jeszcze wiecej miłości do Kościoła Katolickiego. Nie myślcie sobie, że etyki będą uczyć inni naczyciele niż katecheci, bo to będzie etyka katolicka.

kulowski łeb jak garnek 12.06.2021 11:35
No a skąd wziąć etyków? A nauczyciele religii przecież wykształceni w kierunku... Więc czy będą szli na lekcję nazywaną religią czy etyką - program będzie taki sam...

Chory kraj 12.06.2021 09:55
POLSKA jedynym krajem Europa gdzie w szkolach jest religia. .. Wiara to prywatna sprawa, a nie narzucanie odgorne... Szkola powinna nauczac w oparciu o fakty ,dowody a nie opowiesci biblijne..

Ręce opadają 12.06.2021 08:33
W szkołach piwinna być nauka,.. a nie uczenie się bajek nie popartych żadnymi faktami ani dowodami.... Biblia to zbiór opowieści, spisanych 300 lat po smierci Jezusa. Udowodniono w niej ponad 30 tys poprawek.. Oczywiście naniesionych przez mnichów pod swoje kopyto... Ten dodał ten ujął, kolejni papieże poprawiali, inne ewangelie zataili... I to ma być nauka... Chyba tylko w PIS ciemnej Polsce.

Atei 11.06.2021 14:56
Po co kombinować? Państwa religijne od zawsze byly do tyłu z postepem gospodarczym. Przykladem Egipt, Indie. Dość obiecywania ludziom, że coś istnieje i robiąc na tym wielką kasę

Co wolno wojewodzie 12.06.2021 08:37
Pod każdym względem. Ciemny, zastraszany naród to posłuszny naród. Za nieposłuszeństwo piekło za uległość raj.. I tak religie i władza trzymają w ryzach ciemnego parafiana.. A sami w d... mają tzw grzechy.

mama 11.06.2021 13:07
Dramat ! Dzieci masowo są wypisywane z lekcji religii więc trzeba coś na szybko wykombinować .

peło 11.06.2021 12:44
Czarnek osiągnie efekt odwrotny do zamierzonego - laicyzacja wśród młodzieży nabierze tempa.

Golec 11.06.2021 12:30
Dziadek z demencją rzadzi w polsce to tak jest.

średniowiecze 11.06.2021 11:29
Cofamy śię.

Spokojnie 11.06.2021 10:15
Komentarz zablokowany

Bogna 11.06.2021 08:51
Już sami nie wiedzą czego chcą.

wstecznictwo 11.06.2021 08:57
Niestety widzą dokładnie i to jest najbardziej dołujące.

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: swojakTreść komentarza: Japiszon, to według słownika - to wysoko wykwalifikowana, zwykle młoda, ale już dość zamożna osoba, która rozwija swoją profesjonalną karierę i aspiruje do wyższego statusu ekonomicznego i społecznego, prowadzi aktywny tryb życia (w tym bardzo angażuje się w pracę)... A to jest swój chłop , kompetentny urzędnik i bardzo dobry kandydat na burmistrza. W ostatnich latach nie mieliśmy tak dobrze przygotowanej do tego osoby.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 17:52Źródło komentarza: Sławomir Jasek: Dwa aspekty związane z gospodarką [FILM]Autor komentarza: NIE ZEMNĄ TE NUMERY BRUNER J23 ZNOWU NADAJE HA HA AH UB WIECZOREK I NA PGR KOSZER WOREK PEJSATE GOSPODARSTWO RODZINNE HA HA HATreść komentarza: KTO TO MINUSUJE ZRÓBCIE TEGO BŁAZNA Z RESORTU MINISTREM ZDROWIA UZDROWI SŁUŻBĘ CHORYCH HA HA AH JEDEN DZIEŃ RABÓTKA CAŁY ROK WODKA HA HA AHData dodania komentarza: 28.03.2024, 17:45Źródło komentarza: 32. finał WOŚP znowu z rekordem. Ile tym razem dla pacjentów?Autor komentarza: wesoły czwartekTreść komentarza: W Wielki Czwartek rozpoczyna się Triduum Paschalne, podczas którego wierni wspominają mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. I choć Wielki Piątek to dzień postu ścisłego i zadumy, poprzedzający go Wielki Czwartek wbrew pozorom nie jest wcale dniem żałoby. To szczególny czas, gdy katolicy wspominają ostatnie dni Jezusa na Ziemi.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 17:33Źródło komentarza: Wyjaśniamy, co oznacza każdy dzień Wielkiego TygodniaAutor komentarza: Ha ha ah Polin The Jest haTreść komentarza: Uważa że wszyscy kradną bo sam chciał okraść rodzinę że spadku po dziadku a tu go ciocia z Wakacyjnej wydymała tak że do dzisiaj wylatują z niego niestrawione kartofle w całościData dodania komentarza: 28.03.2024, 17:28Źródło komentarza: 32. finał WOŚP znowu z rekordem. Ile tym razem dla pacjentów?
ReklamaMrówka
Reklama