Zmiany w szczepieniach. Planując wakacje, weź to pod uwagę

  • 11.06.2021, 11:30
  • News4Media
Zmiany w szczepieniach. Planując wakacje, weź to pod uwagę fot. News4Media
26 czerwca zmienią się regulacje dotyczące pełnego zaszczepienia. Mogą one zweryfikować nasze plany na urlop.

Unijne regulacje

Od 26 czerwca przechodzimy na unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu. Zmieni się status osoby po iniekcjach. Będzie on uznawany 14 dni po zakończeniu tego procesu. Jest to spowodowane faktem, że po szczepionce przeciw COVID-19 musi upłynąć pewien czas, by organizm wytworzył odporność na wirusa.

Nowe regulacje mogą zmodyfikować nasze plany na wakacje

„Przyjęcie szczepionki przeciw Covid-19 powinno znaleźć się na pierwszym miejscu w planach urlopowych. To szansa na bezpieczne podróżowanie bez obaw. Szczepionka zapewni ochronę nam i osobom z którymi mamy lub będziemy mieli kontakt.” – przekonuje rząd. I tu pojawia się problem. Zmiany mogą wprowadzić niemałe zamieszanie wśród osób, które po 26 czerwca mają wyznaczony termin na przyjęcie drugiej dawki lub jednorazowej Johnson & Johnson i od razu po jej zaaplikowaniu planowali wakacje.

Od 26 czerwca otrzymując drugą dawkę szczepionki lub jednorazową Johnson & Johnson, jeśli chcemy swobodnie podróżować, unikając chociażby testów na koronawirusa, to musimy się wstrzymać z wszelkimi wyjazdami za granicę przez okres 14 dni.

Status osoby w pełni zaszczepionej jest na tyle ważny, że dotyczy również luzowania obostrzeń. Chodzi konkretnie o limity osób miedzy innymi w dyskotekach, hotelach czy siłowniach - nie dotyczą one osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.Pojawia się więc pytanie, czy tu również obowiązuje dwutygodniowy "okres przejściowy".

Limity osób od 26 czerwca:

- Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m2,
- Świątynie – maksymalnie 75 proc. obłożenia,
- Dyskoteki – maksymalnie 150 osób,
- Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej - bez zmian, maksymalnie 150 osób, Zgromadzenia - maksymalnie 150 osób,
- Transport – 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos,
- Wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia,
- Kina i teatry - maksymalnie 75 proc. obłożenia,
- Hotele - maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia,
- Restauracje – maksymalnie 75 proc. obłożenia,
- Widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50 proc. obłożenia.

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Astra zenek
Astra zenek 11.06.2021, 19:25
Szczepić do bólu aż im banki nosem wyjda
mama
mama 11.06.2021, 12:59
a ja trochę zmienię temat, bardzo proszę zainteresować się sprawą szczepień dzieci 12-15 lat w gryfińskim szpitalu. Dzieci z rodzicami są odsyłani do swoich lekarzy rodzinnych na badanie kwalifikujące do szczepienia, nikt wcześniej o tym nie informuje i niestety ludzie odchodzą z kwitkiem i tracą terminy . Szpital po prostu nie zapewnia lekarza ! A po drugiej stronie w Intermedzie wszystko jest ok. jest lekarz, czy pielęgniarka i dziecko jest bez problemu zaszczepione.
Zenia
Zenia 11.06.2021, 16:34
Dokładnie tak jest ! Kpina i porażka żeby w szpitalu nie było lekarza !
dobrze
dobrze 11.06.2021, 12:34
Korekta była wskazana!
Halyna
Halyna 11.06.2021, 12:18
Zadzieram kiece i lecę. Po Astra Zenka oczywiście bo smaczna i zdrowa
podłamana
podłamana 11.06.2021, 11:35
Co tu planować jak nie wiadomo jak będzie i można źle zainwestować w swoje zdrowie przede wszystkim.

Pozostałe