Co grozi po odejściu z Kościoła? Wydano ostrzeżenie

  • 11.06.2021, 18:54
  • News4Media
Co grozi po odejściu z Kościoła? Wydano ostrzeżenie iStock
„Zanim odejdziesz…” – taki tytuł nosi wydana przez Kościół broszura, w której znajdują się ostrzeżenia dla osób, chcących dokonać apostazji.

Ile osób w ostatnich latach odeszło z Kościoła katolickiego? Takich danych nie ma, bo Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego ostatnie podał w 2012 r. i to tylko szacunki za 2010 r. Było to wtedy 459 aktów apostazji w ciągu roku.

Ośmieliłbym się zaryzykować stwierdzenie, że obecnie mamy 4-5 krotny wzrost. Oczywiście to musi być jeszcze potwierdzone przez badania statystyczne. Mam nadzieję, że Episkopat wraz z ISKK w najbliższych miesiącach takimi danymi się podzieli.” – mówił na konferencji w Warszawie prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski. Właśnie na tym spotkaniu przedstawiono wydawnictwo „ Zanim odejdziesz…”. To broszura przygotowana przez Katolicki Uniwersytet Lubelski, a dotyczy właśnie apostazji.

Powstała w odpowiedzi na rozterki osób rozważających wystąpienie z Kościoła katolickiego oraz ze względu na liczne pytania duszpasterzy i świeckich, którzy coraz częściej spotykają się z takimi osobami. Ma ona stanowić zachętę do ponownej refleksji nad istotą wiary chrześcijańskiej i znaczenia Kościoła katolickiego. W bardzo przystępnej formie przedstawiono skutki wystąpienia ze wspólnoty wierzących, argumenty za pozostaniem w Kościele, jak również samą procedurę wystąpienia z Kościoła i sposoby powrotu na łono wspólnoty” ­– tak jest opisywana.

Broszura jest skierowana nie tylko do osób, które rozważają apostazję, ale mogą z niej korzystać też księża, którzy spotkają się z osobami chcącymi odejść z Kościoła, bo ks. prof. Przemysław Kantyka, dziekan Wydziału Teologii KUL, mówił, że to problem, choć nie tak duży jak jest to przedstawiane. Tłumaczył, że zawsze były osoby, które nie czuły się członkami Kościoła katolickiego i chciały formalnie wystąpić.

Czemu w ogóle ludzie chcą zerwać te więzi? Według Kantyki coraz częściej powodem jest niezgoda na nauczanie moralne Kościoła, a chodzi głównie o aborcję. „Wzrost liczby apostatów był w 2020 r. I można to skojarzyć z narastającymi protestami ulicznymi i akcjami medialnymi ich organizatorów.” – przyznał teolog. Sprawa druga to skandale pedofilskie.

Autorzy broszury ostrzegają, co grozi osobom, które zerwą z Kościołem. „Dokonując oficjalnego, formalnego aktu apostazji, zrywamy z tym wszystkim, co jest związane z życiem Kościoła, rezygnujemy z relacji z Jezusem, z relacji z Bogiem. Odrzucamy wszystko, co Bóg objawił w Jezusie Chrystusie, aż do tego, że mówimy, iż Bóg nie istnieje, albo twierdzimy, że Bóg nie istnieje. To poważny akt, mający konsekwencje prawne i społeczne” – mówił dr hab. Michał Wyrostkiewicz i dodał, że osoba która dokonała aktu apostazji nie może być rodzicem chrzestnym, nie może być urzędowym świadkiem ślubu kościelnego, nie może korzystać z sakramentów. „Sytuacją trudną jest także pogrzeb katolicki w przypadku takich osób” – dodał.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (34)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

RadoslawZet
RadoslawZet 14.06.2021, 14:22
Napiszę to jako sceptyk, nie oczekuję że wszyscy to zrozumieją. To że Polska jest państwem świeckim , wiele osób rozumie po swojemu. Co to niby ma znaczyć ? Czy Biskupi zasiadają w sądach, sprawują władzę ustawodawczą czy wykonawczą ? Nie. Gadanie o tym że wszystkie wyznania mają być równe to czcza gadanina. Niby dlaczego mają być równe. Dlaczego jakiś hinduizm czy taoizm ma być równy Kościołowi Rzymskokatolickiemu w Polsce ? Na jakich zasadach? Co Rzeczypospolita zawdzięcza np. Hinduizmowi ? U kogo był Chrzest Polski w 966 roku ? U Maharadży? Kto wspomagał Polskę u początków dziejów w walce z margrabiami Niemieckimi ? Taoiści ?. To jest stek jakiś totalnych bzdur. Żadne wyznania z wyjątkiem rzymskokatolickiego nie mają zakotwiczenia historycznego, kulturowego i obyczajowego w Polsce. Czym innym jest szacunek dla innych wyznań. O tym mówiła choćby Konstytucja 3 majowa. Cytuję: "Że zaś ta sama wiara święta przykazuje nam kochać bliźnich naszych, przeto wszystkim ludziom, jakiegokolwiek bądź wyznania, pokój w wierze i opiekę rządową winniśmy i dlatego wszelkich obrządków i religij wolność w krajach polskich, podług ustaw krajowych, warujemy.". Jestem urodzonym sceptykiem, z natury, ale mam już dosyć słuchania tych farmazonów o tym że obok krzyża powinien wisieć pentagram bo jest równość a Wicca to też religia. Albo latają jakieś babsztyle po urzędach będą krzyże zdejmować bo jest świeckość. Nie wiem, zdaje się że w czasach TikToka i innych socjopatycznych projektów rozsądek przeszedł do defensywy.

88
88 16.06.2021, 11:12
czytałeś Konstytucję 3-Maja ? zniesiono w niej niewolnictwo, uwłaszczono chłopów na gruntach które przypisali sobie z woli Boga, kiecmani ? nie, a może demokracja, równość wszystkich stanów ? nie.
A może dalsze utrwalenie przywilejów Koscioła Katolickiego ? tak
Świętowanie dnia ustanowienia tego gniota , to szyderstwo z ludzi.
Trzeba przyznać komuchom, że odebranie majątków KK było całkowicie słuszne i sprawiedliwością dziejową.
Żąda się odszkodowań od Niemców, ale dlaczego nie żada się odszkodowań od Kościoła Katolickiego za wieki prześladowań, niewolnictwo chłopów, św. Inkwizycję, szerzenie ciemnoty ? Niczego KK nie zawdzieczam.
Zresztą za wszystko trzeba tam płacić. Bóg zapłać działa tylko w jedna strone.
https://www.youtube.com/watch?…
go
go 14.06.2021, 00:25
Tu jest Polska świecka, w której wszystkie wyznania są sobie równe i żadne nie powinno być szczególnie wyróżniane. Jak ktoś chce być katolikiem, to niech SOBIE będzie i niech wychowuje dzieci zgodnie ze swoimi wierzeniami. Ale niech katolicy nie narzucają swoich zasad wszystkim obywatelom, bo nie każdy Polak to katolik. Nawet jeśli katolików jest zdecydowana większość, to państwo w kwestiach religijnych powinno być neutralne i bezstronne, bo w kwestiach wiary i sumienia ani mniejszość nie może narzucać niczego większości, ani większość mniejszości. Stąd w państwowych szkołach czy urzędach nie powinno być żadnych krzyży ani innych symboli religinych - tylko Orzeł Biały jako godło państwowe. Jeśli w szkole jest lekcja religii, to można powiesić krzyż na ten czas, a potem zdjąć, chociaż moim zdaniem w szkołach państwowych żadnych lekcji religii być nie powinno. Niech parafie same je organizują w swoich salach.
Uważam że...
Uważam że... 13.06.2021, 19:29
Facetom grozi, że im du** nie zryją a babom, że nie urodzą małych księży.
UB WIECZOREK  GOLEM Z WARSZEWA
UB WIECZOREK GOLEM Z WARSZEWA 13.06.2021, 16:50
KTO MA KSIEDZA W RODZINIE TEN KOPIE W GLINIE HA HA HA
episkopat
episkopat 13.06.2021, 08:03
żadne ostrzeżenie!!! przypomnienie!!!
ja
ja 13.06.2021, 12:19
jako urodzony w Niemczech gdzie na robotach byli wywiezieni moi rodzice chrzczony (a właściwie zarejestrowane urodzenie) byłem w zborze ewangelickim.W/g rodziców w tamtym terenie nie było kościoła katolickiego.w związku z tym KK nie ma prawa do mojej duszy i nie będzie narzucał swoich kanonów.To wszystko ksiezulkowie!
zb.t.
zb.t. 12.06.2021, 21:38
do "spokojnie" coś licho z gramatyką kimkolwiek jesteś . My na zachodzie w przeciwieństwie do waszego rydzykowa zawsze byliśmy bliżej świata. pozdrawiam
Antykościelna
Antykościelna 12.06.2021, 21:22
🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕***** ***🖕🖕🖕🖕
ryży  lewus  z  warszewa 35
ryży lewus z warszewa 35 12.06.2021, 18:51
a ja jako szef lewicy jestem co iedziela w kosciele na warszewie wsak olek maczała podpisał konkordat my tylko dla plebsu tak gramy ze nie lubimy koscioła bo my lucyferianie jestesmy ah ah i krecimy sie w lewo jak na saturnie ha ha ha a i mamy ksiedza w rodzinie tak bym nie był szefem lewicy jako masońska ciocia ha ah ah
pawulon
pawulon 12.06.2021, 18:28
I dalej to samo. Wiara napędzana straszeniem - czy to wiecznego potępienia po śmierci, czy doczesnego ostracyzmu.
Nie potrafią zachęcić pozytywnym działaniem, tylko przemocą, W średniowieczu fizyczną (inkwizycja), obecnie psychiczną.
Na szczęście ja i moja rodzina jesteśmy wolni...
***
*** 12.06.2021, 16:45

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Wiedźmin
Wiedźmin 12.06.2021, 15:56
Nietolerancja i zabobon zawsze były własnością głupich między pospólstwem i nigdy, jak mniemam, z gruntu wykorzenione nie będą, bo równie wieczne są jak sama głupota. Tam, gdzie dziś piętrzą się góry, będą kiedyś morza, tam, gdzie dziś wełnią się morza, będą kiedyś pustynie. A głupota pozostanie głupotą.
Przekopać im kurie i probostwa
Przekopać im kurie i probostwa 12.06.2021, 13:49
Kościołowi grozi upadek i bankructwo. W Polsce kościół jest utrzymywany przez państwo.
Nie Rydzykuj!!!
Nie Rydzykuj!!! 12.06.2021, 13:37
Odejście z kościoła pedofilskiego w Polsce grozi tym że Twoje dziecko nie będzie mogło wydalać niestrawionych ziemniaków w całości.
UB WIECZOREK
UB WIECZOREK 17.06.2021, 08:16
ZAPISZ SIE DO LEWICY ONI NAUCZA JAK TO SIE ROBI może zostaniesz dyrektorem liceum ha ha ah
Pozdrawiam wszystkich polaków
Pozdrawiam wszystkich polaków 12.06.2021, 12:06
Grozi potępienie i brak możliwości skorzystania z czyśca
Arcykap
Arcykap 12.06.2021, 13:51
Ja do czyszczenia używam odkurzacza i pralki młody kleryk du.....
Spokojnie
Spokojnie 12.06.2021, 12:06
W Polsce nie było i nie ma rasizmu, kolonializmu nie musimy nikogo przepraszać. Było i jest chrześcijaństwo.nie to co na zachodzie
do tępego nieuka z historii
do tępego nieuka z historii 13.06.2021, 00:46
rasizmu nie było? Buchachachacha - to śmiech przez łzy, że ktoś może być tak głupi jak ty...
Fakty powszechnie znane i opisane
Fakty powszechnie znane i opisane 12.06.2021, 13:55
Chłopów uwolnili z niewolnictwa zaborcy. Najpóźniej car Rosji w 1864 roku. Od tej pory chłop mógł dostać paszport i np. wyemigrować. Wcześniej była niewola pana i plebana i zabijanie przez chłostę.
Wołyń pamięta waszą okupację
Wołyń pamięta waszą okupację 12.06.2021, 13:39
Pogadaj z Bohdanem Chmielnickim na temat kolonializacji Ukrainy przez polską dywizję watykańskiej sekty
wstydź się swojej neiwiedzy
wstydź się swojej neiwiedzy 12.06.2021, 12:38
Oj niestety był a ty nie znasz historii, ani teraźniejszości.
Fakt
Fakt 12.06.2021, 09:35
Zachod dawno odszedl...I wiedzie im sie znacznie lepiej..Mniej ciemnoty ,wiecej pieniedzy.
ja
ja 12.06.2021, 12:41
Kościół katolicki tkwi dalej w średniowieczu.Nie obrażając mieszkańców wschodniej "ściany"są tego dobitnym przykładem.jeśli kk się nie zmieni ,porzuci pychę ,przestanie sie ślinić na myśl o waginie ,to spotka go los irlandzkiego kościoła.
Spokojnie
Spokojnie 12.06.2021, 12:07
Muzułmanie płacą wam te więcej pieniędzy czy wy płacicie muzulmana za przejęcie zachodnich ziem ? ciemnogród zachodni
Ciemnogrod polski
Ciemnogrod polski 12.06.2021, 08:17
Mając 15 lat już dostrzegałam że cały ten Kościół to jakieś hokus pokus celem wyciągnięcia kasy... . Zmanipulowana sama biblia, w ktorej udowodniodo 30 tys!! poprawek.. Zatajone przez Watykan ewangelie chociażby Tomasza czy Judasza... . I na tych opowiastkach bez zadnych dowodów powstała wiara... A historia Kościoła to chyba największy horror ludzkości.. .mrozący krew w żyłach.. czego oni się tam dopuszczali. . I jeszcze dzisiaj w 21 wieku PIS wprowadza tą niby naukę do szkół.. Ciemny naród to posłuszny naród.
nawa
nawa 12.06.2021, 06:45
żadnego odchodzenia nie ma. po pandemii własnie ludzie wracaja i to tłumnie...sianie paniki tylko
Dziwne
Dziwne 12.06.2021, 09:38
Jakos Pan Bog nie oszczedzil ani swoich wiernych.. ani duchownych.Covid byl silniejszy.
Karola
Karola 11.06.2021, 22:10
Nikt nie ma prawa mnir zmuszać chodzić do kościoła
Don S
Don S 11.06.2021, 20:56
Mają w ksiegach dame kilku naszych pokolen przenajmniej ze 100 lat do tylu.Ale danych sprzed roku nie mogą się duszukać.To nie ja nic nie pamiętam Don S .

Pozostałe