Starania o przywrócenie swobodnego ruchu granicznego

  • 13.06.2021, 15:30
  • Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie
Starania o przywrócenie swobodnego ruchu granicznego wzp (arch.) Rok temu marszałek apelował do rządów polskiego i niemieckiego o wypracowanie rozwiązań dla pogranicza.
Niezrozumienie i oburzenie naszych obywateli budzą decyzje Rząd Meklemburgii – Pomorza Przedniego o zakazie wjazdu do Państwa Regionu mieszkańcom Pomorza Zachodniego z wizytami jednodniowymi, przy jednoczesnym braku wprowadzenia przez Państwa zakazu wyjazdu obywatelom Meklemburgii - Pomorza Przedniego do Polski w analogicznym celu. Brak logiki wprowadzonych rozwiązań i budowanie uzasadnionego poczucia nierównowagi uprawnień obywateli naszych regionów powoduje wiele negatywnych emocji – pisze Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz w liście do Premier Kraju Związkowego Meklemburgia – Pomorze Przednie Manueli Schwesig.

List to stanowcza reakcja na niekorzystne dla Polaków, mieszkańców Pomorza Zachodniego decyzje władz przygranicznego regionu. Decyzje stojące w sprzeczności z działaniami rządu federalnego Niemiec, bowiem od 30. maja Polska nie znajduje się już na liście krajów ryzyka epidemicznego. Powinno to oznaczać brak ograniczeń w podróżowaniu, podczas przekraczania granicy nie są wymagane testy covidowe etc. Okazuje się jednak, że Meklemburgia – Pomorze Przednie wprowadziła specjalne przepisy, które zakazują jednodniowej turystyki. I część osób jadących przez przejścia graniczne w Lubieszynie i Kołbaskowie jest zawracanych. Wprowadzone przez land regulacje są niezrozumiałe, a ich stosowanie – w odczuciu wielu mieszkańców – wydaje się uznaniowe.

 

Takie postępowanie niemieckich władz regionalnych budzi niepokój Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego, dlatego marszałek Olgierd Geblewicz wystosował list do Premier Kraju Związkowego Meklemburgia – Pomorze Przednie Manueli Schwesig. Zwraca w nim uwagę na postęp procesu szczepień i rekordowo niską liczbę zachorowań po obu stronach granicy. Pisze o „ostrożności, ale i radości”, z jaką przyjmowane są decyzje rządów RP i RFN o przywróceniu możliwości podróżowania pomiędzy krajami, zarówno w celach służbowych, turystycznych, jak i w codziennym, małym ruchu granicznym.

 

- W tym kontekście niezrozumienie i oburzenie naszych obywateli budzą decyzje Rządu Meklemburgii – Pomorza Przedniego o zakazie wjazdu do Państwa Regionu mieszkańcom Pomorza Zachodniego z wizytami jednodniowymi, przy jednoczesnym braku wprowadzenia przez Państwa zakazu wyjazdu obywatelom Meklemburgii - Pomorza Przedniego do Polski w analogicznym celu – stwierdza marszałek Olgierd Geblewicz. - Brak logiki wprowadzonych rozwiązań i budowanie uzasadnionego poczucia nierównowagi uprawnień obywateli naszych regionów powoduje wiele negatywnych emocji. Przy analogicznych statystykach epidemiologicznych w obu regionach umożliwianie wyjazdu mieszkańcom Landu do naszego regionu na wizyty jednodniowe rodzi takie samo ryzyko, jak wizyta naszych mieszkańców w Meklemburgii - Pomorzu Przednim – argumentuje marszałek województwa.

 

Brak logiki i skłonność do asymetrycznych działań potwierdza również fakt, że granicząca z Meklemburgią – Pomorzem Przednim i Pomorzem Zachodnim Brandenburgia nie wprowadziła żadnych specjalnych zakazów dla obcokrajowców. Polacy mogą bez problemu pojechać na wycieczkę czy na zakupy do Berlina. Dlaczego więc nie mogą pojechać do Löcknitz i Pasewalku?

 

- Utrzymywanie przez Państwa niezrozumiałych regulacji prowadzi do postępujących, niekorzystnych zmian gospodarczych i społecznych w pasie przygranicznym, a w szczególności grozi zanikiem wspólnoty mieszkańców całego obszaru pogranicza i Transgranicznego Regionu Metropolitalnego Szczecina. Dlatego w imię budowania dalszych dobrych relacji oczekuję pilnego wprowadzenia rozwiązań, w wyniku których obywatele naszych partnerskich regionów będą traktowani na równych zasadach – apeluje marszałek Olgierd Geblewicz.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Raus
Raus 15.06.2021, 12:15
Dlatego każdego Niemca powinno się zawracać na granicy - skoro oni nas nie wpuszczają, to dlaczego my ich mamy wpuszczać?
greta
greta 15.06.2021, 12:29
Ciebie trzeba zawrócić trollu.
Obiektyw
Obiektyw 15.06.2021, 08:47

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

takaprawda
takaprawda 14.06.2021, 11:32
powinno sie skonczyc z tym całym cyrkiem koronaswirusowym, zakazami i lokdałnami, tylko utrudnia to zycie ludzi a wirus i tak robi swoje i ma gdzies te zakazy (stal sie endemiczny tzn. bedzie wracal w okresie zimowym tak jak grypa i szczepionki tego nie zatrzymaja tak jak nie zatrzymaly wirusow grypy). nie owiac o tym, ze ogolnie ludzie juz maja gdzies te maseczki i zakazy i podskornie czuja, ze ten wirus to nic stasznego.
granica
granica 14.06.2021, 07:48
gdzie jest szusterowa - wielka krzykaczka od wszystkiego?????????
Jerzy
Jerzy 13.06.2021, 23:41
Powinna wrócić normalność!
***
*** 13.06.2021, 21:37

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Bolo
Bolo 13.06.2021, 20:38
To w Niemczech panuje już mutacja Delta z Indii. Uwaźajcie, nie utrzmujcie kontaktów z niemiaszkami.
Bruce Lee
Bruce Lee 13.06.2021, 20:52
Bolo nikt z tobą nie będzie.
Czwarta fala już u nas jest...
Czwarta fala już u nas jest... 13.06.2021, 19:23
Polska w oczach UE i innych państw Europy jest uważana nadal za kraj niebezpieczny i zapowietrzony. Stąd te obostrzenia. Wpływa na to całkowity brak testów przesiewowych i tak jak rok temu nic nie wiemy oraz olbrzymia ilość zgonów na covid jak i tzw. zgonów ponadprzewidywanych. To polski dramat.
leader
leader 13.06.2021, 17:31
Przewrażliwieni są bo tam mieszczą się ośrodki wypoczynkowe.
no tak
no tak 13.06.2021, 19:07
A Polacy to kiepscy klienci...
AJWAJ ALELUJA UND AUF SATURN  HA HA AH
AJWAJ ALELUJA UND AUF SATURN HA HA AH 13.06.2021, 17:21
https://youtu.be/XIxCTSy7Dw0 HA HA AH 13*52 =676 2025 ALOIS IRLMAIER 889 8+8+9 = 25 UND 2025 HA HA AH
Ćpun dowora a diler do jeziora
Ćpun dowora a diler do jeziora 13.06.2021, 16:14
Podobno na klatkach schodowych mają zakładać kamery ma to wyeliminować dilerów w większych miasyach od poniedziałku montują
Pflege
Pflege 13.06.2021, 15:43
Meklemburgia w ztego w Niemczech jest znana.
raczej
raczej 13.06.2021, 15:47
I pod względem nowych zakażeń dobrze się trzyma mimo że turystyka się rozwija.

Pozostałe