Wyniki wyborów w Rzeszowie i co to oznacza dla Polski

  • 14.06.2021, 08:59
  • News4Media
Wyniki wyborów w Rzeszowie i co to oznacza dla Polski iStock
Jeden z czwórki kandydatów zdobył w niedzielę ponad 50 procent głosów. To oznacza, że Rzeszów wybrał prezydenta już w pierwszej turze.

Znamy już wyniki z wszystkich komisji, w których w niedzielę rzeszowianie wybierali prezydenta miasta. Głosowanie było konieczne, po tym jak w lutym ze stanowiska zrezygnował Tadeusz Ferenc. 81-letni samorządowiec odszedł ze względu na stan zdrowia. Rządził stolicą Podkarpacia 20 lat.

Do wyborów stanęli:

  • Konrad Fijołek, wiceprzewodniczący Rady Miasta popierany przez KO, PSL i Polskę 2050,
  • Grzegorz Braun, poseł Konfederacji,
  • Ewa Leniart, wojewoda podkarpacka wspierana przez PiS,
  • Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości z Solidarnej Polski (oficjalnie poparł go ustępujący Ferenc).

Według danych z komisji wyborczych ponownego głosowania nie będzie, bo jeden z kandydatów otrzymał w niedzielę ponad 50 procent głosów.

Wyniki wyborów w Rzeszowie

  • Konrad Fijołek – 56,51 proc.,
  • Ewa Leniart – 23,62 proc.
  • Marcin Warchoł – 10,72 proc.
  • Grzegorz Braun – 9,15 proc.

Te wybory to nie była tylko sprawa lokalnej polityki. Był to najważniejszy sondaż poparcia dla partii w tym roku. To też sprawdzian dla Zjednoczonej Prawicy, która wystawiła dwóch zwalczających się kandydatów. Komentatorzy podkreślają również, że głosowanie miało pokazać, czy wygrywa Polska samorządowa, czy jednak warszawska polityka.

Pomógł premier?

W Rzeszowie nie wygrała żadna opcja, żadna formacja, żadna strona między nami obywatelami. W Rzeszowie tak naprawdę zwyciężyła jedność. Najpierw jedność między nami - grupą radnych, potem jedność rzeszowian. Tych wszystkich, którzy skupili się wokół idei, programu. Jestem głęboko przekonany, że w Polsce, w której tak silne są jeszcze podziały, już wkrótce, także zwycięży ta jedność” - mówił na gorąco Fijołek, a w poniedziałek rano w wywiadzie dla TVN24 dziękował… premierowi.

Wybory miały się odbyć 14 marca, ale Mateusz Morawiecki przesunął je na czerwiec z powodu pandemii. Fijołek właśnie za to dziękował szefowi rządu, mówiąc, że to mu dało lepszy wynik, niż w pierwszych sondażach. Spędziłem kampanię na ulicach Rzeszowa (…) i ten dłuższy czas kampanii pokazał mieszkańcom, kto jest bardziej autentyczny” - tłumaczył prezydent elekt.

Ewa Leniart pogratulowała już zwycięzcy: „Czekamy do godzin nocnych, kiedy ostatecznie zostaną podane wyniki przez Państwową Komisję Wyborczą. Niemniej jednak już w tej chwili spieszę, by pogratulować rywalowi i podziękować wszystkim konkurentom” - mówiła stojąc wśród swoich sztabowców na wieczorze wyborczym.

Frekwencja w wyborach na prezydenta Rzeszowa wyniosła 54,01 proc.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (22)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

***  DOPA I KAMIENI  KUPA     WIESZCZ SIEKIEWICZ  H AHA AH
*** DOPA I KAMIENI KUPA WIESZCZ SIEKIEWICZ H AHA AH 14.06.2021, 22:32
https://youtu.be/x3J3Y2tfMek HA HA AH
metoda na wnuczka
metoda na wnuczka 14.06.2021, 15:13
Nie pomogły również kupowane za pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości wozy strażackie, które rozdawał Marcin Warchoł, drugi z kandydatów obozu władzy.

PiS do niego się nie przyznawało, bo start wiceministra sprawiedliwości był samodzielną szarżą Solidarnej Polski wspieraną przez ustępującego prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca, który pozwolił nawet na używanie swojego nazwiska w kampanii Warchoła.

Ferenc jest chyba jednym z największych przegranych tych wyborów. Rzeszowianie go nie posłuchali, mimo iż rządził miastem prawie dwie dekady. Kampania prowadzona – jak powtarzali złośliwi - "metodą na wnuczka" okazała się przeciwskuteczna.

Mało kto pamięta, że zastępcę Zbigniewa Ziobry wsparł też na złość PiS inny jego koalicjant Jarosław Gowin.
satanic mills miele a barany biegają na wybory ha ha ah i sadza ze maja…
satanic mills miele a barany biegają na wybory ha ha ah i sadza ze maja wybór ha ha ah 14.06.2021, 14:45
ze ten durny polski naród nabiera sie od lat na te szopkę zydowską ha ah ah ale co sie dziwic jak szopka jest co roku w dzień narodzin cyklu słońca to szopka raz na cztery o sory teraz pięć nie robi różnicy ha ha ha
och
och 14.06.2021, 14:45
Porażka PiS w wyborach w Rzeszowie oznaczać będzie turbulencje w obozie władzy. Już słychać ostrzeżenia i wezwania do rozliczeń. Tymczasem opozycja ma szansę złapać wiatr w żagle i już snuje narrację o początku końca władzy Jarosława Kaczyńskiego komntują na Onet.pl
Jadzia
Jadzia 14.06.2021, 14:38
Co Polacy maja za Problem z Unia Europejska!!!!??? Nie „ Pasi „ to nic innego tylko zrobic to co Anglicy !!!! Juz w Anglii przeciwnicy Unii „ PLACZA“!!!!!!😥😓😡Polska nie jest az tak wielkim platnikiem do Unijnej Kasy ,zeby inni Musieli klekac na kolana przed pisiorami ,ziobristami i jeszcze tymi co tylko narzekaja na Unie ,tylko jakos nad euruniem juz NIE!!!!Mieszkam w Niemczech juz ponad 20 lat i NIGDY w zyciu nie wroce do Polski ,pelnej zdewocialych ludzi !!!!!🙏🏼🥴Tacy katolicy ,ale jak juz innym powodzi sie lepiej ( bo ciezko,pracuja ) ,to sa tak zazdrosni ,ze w „ lyzce wody by Go utopili“!!!!!😡🤔😻BRAWO RZESZOWIANIE !!!!!!!💐❤️💐❤️🤗🤗🤗
Spokojnie
Spokojnie 14.06.2021, 15:57
Siedz tam z tymi ***japa
Lop
Lop 14.06.2021, 20:02
Pisowskie *** przegralo
sieg haill rodszyld ave sachsen koburg gotta von wettyn vel windsor ha…
sieg haill rodszyld ave sachsen koburg gotta von wettyn vel windsor ha ha ah k 14.06.2021, 14:36
i tak wygrał zyd ha ha ah opcja bez znaczenia parobek sasamidów ha ha ah
nastepne wybory
nastepne wybory 14.06.2021, 13:57
I tak wygra Hołownia.
Kol o
Kol o 14.06.2021, 14:55
Jak wyzbiera śmieci z paltformy to raczej chyba nie ,z niego polityk jak kotara z t v nu mam talent ha ha ha
Spokojnie
Spokojnie 14.06.2021, 13:37
Jakie to przykre Rzeszowie że już nie pamiętasz że chleb kupowałeś „na zeszyt”...
Niewdzięcznicy !!!
Kol o
Kol o 14.06.2021, 13:09
Platforma wiernie będzie wykonywać zalecenie unii, bo to jest jej zalecenie. Jeszcze zamknie wszystkie kopalnie i będziecie matoły gó.. em palić. Sprzeda lasy i będziecie znów Helmutom d. py myć i za niewolników robić. Macie mentalność pańszczyźnianego niewolnika. Złodzieje z platformy wami gardzą, mówią o was Polska B.
Peło
Peło 14.06.2021, 22:12
Eksport drewna z polskich lasow jest obecnie 700% wyzszy niz za peło, wystarczy kolo pojsc do lasu.
Jak palisz weglem, to pochodzi on z Rosji, bo w PL zloza sa nieoplacalne. Zreszta po tym co tu wypisujesz sadze, ze blizej ci do tych, co palą butelkami pet.
ot co
ot co 14.06.2021, 13:02
To jest zwycięstwo demokracji.
SPokojnie
SPokojnie 14.06.2021, 12:07
To jest klęska mieszkańców Rzeszowa - motłoch o zabetonowanych mózgach, wybierający antypolską kreaturę, dla której flaga UE jest ważniejsza niż flaga RP, bo tak przecież powiedział fijołek. Ten motłoch nie jest godny, żeby rząd PiS polepszał mu życie, niech sobie jedzie do niemiec zarabiać na szparagach. To jest straszne, że tylu obywateli RP ma w głowach sieczkę zamiast mózgu, nie umie posługiwać się rozumem i ulega zdradzieckim manipulacjom. Natomiast na warchoła z porozumienia - brak słów! I co żeś ty zyskał, głupcze-warchole? Zajmowałeś się wcześniej dziećmi zabieranymi Polakom przez instytucje obcych państw; zająłeś się kampanią, a w tym czasie w okolicach Rzeszowa kobieta zamordowała dwójkę swoich małych dzieci i popełniła samobójstwo, bo sąd zadecydował o zabraniu dzieci i wydaniu ich mężowi kobiety do Holandii.
Peło
Peło 14.06.2021, 22:14
Rzad nie ma swoich pieniedzy. Problem wlasnie w tym, ze te nieswoje pieniądze rozdaje tylko swoim bez zadnego trybu
SPokojnie
SPokojnie 14.06.2021, 12:05
Będą mieli biede i druga Warszawę
neizła perpektywa
neizła perpektywa 14.06.2021, 15:14
Żeby chociaż ćwierć Warszawy.
Donaldinio
Donaldinio 14.06.2021, 11:27
Cała Polska śpiewa dziś ***** pis
88
88 14.06.2021, 11:11
Naprawde sa tacy co czekali na informację o wyborach samorzadowych w mieście na drugim krańcu Polski ? Napiszcie lepiej dlaczego premier Mazowiecki podczas gospodarskiej wizyty w Szczecinie, chwalił się Policami, Świnoujściem, ale nie zająknał się nawet o budowie bloków gazowych w Nowym Czarnowie. Przecież taka duża inwestycja to woda na młyn propagandowej rzadu. Czy to już przesądzone , że to co miało powstać w Dolnej Odrze zostało przeniesione do Ostrołeki aby przykryć aferę z zaniechaną budową bloku węglowego i wyrzuceniem w błoto grubo ponad miliard złotych ?
no tak
no tak 14.06.2021, 10:37
„W Rzeszowie nie wygrała żadna opcja, żadna formacja, żadna strona między nami obywatelami" i ten cytat Fijołka mówi wszystko.
Bojko
Bojko 14.06.2021, 10:06
Rzeszów to zupełnie inna bajka. Nic z tego nie wynika.

Pozostałe