Pieniądze na dzieci i mieszkania. Rząd przedstawił szczegóły polityki prorodzinnej

  • 17.06.2021, 14:30
  • News4Media
Pieniądze na dzieci i mieszkania. Rząd przedstawił szczegóły polityki… KPRM
„Rodzina jest oczkiem w głowie rządu” – mówi premier Morawiecki i przedstawia rozwiązania, które mają sprawić, że w Polsce będzie się rodziło więcej dzieci i będzie łatwiej je wychować.

Czwartkowa konferencja prasowa była zapowiadana od kilku dni, bo to na niej miały zostać przedstawione szczegóły „Polskiego Ładu” w sferze polityki prorodzinnej. Chodzi nie tylko o zabezpieczenie bytu, ale także sprawienie, że będzie rodziło się więcej dzieci. „Dziś stoimy przed dziejowym wyzwaniem związanym z niekorzystnymi trendami w obszarze demografii, czyli spadkiem dzietności, któremu towarzyszy starzenie się polskiego społeczeństwa. Dlatego podjęliśmy decyzję o opracowaniu kompleksowej i wieloletniej Strategii Demograficznej.” – mówił Mateusz Morawiecki i dodał, że wszystkie działania rządu mają zatrzymać negatywny trend, jakim jest m.in. przychodzenie na świat małej liczby dzieci. W 2020 r. urodziło się w Polsce tylko ok. 355 tys. dzieci, czyli najmniej od 2003 roku.

Nasza Strategia Demograficzna jest kompatybilna ze Strategią na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i z Polskim Ładem. Wyznacza kierunki i pokazuje kompleksowość działań zmierzających do poprawy struktury demograficznej kraju.” – dodała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiadając, że nadal będą podejmowane takie działania jak „Program 500 plus”, „Dobry Start”, „Maluch plus” czy „Karta Dużej Rodziny”. Mają być też nowe inicjatywy.

Kapitał opiekuńczy. To zapowiadane już 12 tys. zł wypłacane na drugie i każde kolejne dziecko. Pieniądze do rodziców mają wpływać w comiesięcznych transzach. Można będzie wybrać, czy będzie tak przez rok, czy dwa lata po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia.

Nowe żłobki. Maląg mówiła, że państwo chce rozbudowywać, już istniejącą sieć żłobków, a jednocześnie kapitał opiekuńczy jest rozwiązaniem dla osób, które wychowaniem dziecka chcą się zająć same. Ma to być "rekompensata utraty dochodów" w sytuacji, gdy rodzic chciał pracować w niepełnym wymiarze lub zatrudnić opiekę do dzieci.

Mieszkania. "Chcemy wprowadzić instrument "mieszkanie bez wkładu", który zniesie barierę, która powodowała, że trzeba było odkładać tę decyzję czasami o kilka lat. Po drugie, chcemy wprowadzić bon mieszkaniowy dla rodzin, które już mają dzieci, ale mieszkają w bardzo małych mieszkaniach, a gdyby udało im się tę barierę przezwyciężyć, chętnie zdecydowałyby się na kolejne dzieci." – mówiła minister Maląg.

Praca. Rodzinom mają też pomóc zmiany w Kodeksie Pracy. Rząd chce ukrócić możliwości zawierania umów na czas określony (do dwóch umów maksymalnie na łącznie 15 miesięcy. Teraz to cztery umowy na 36 miesięcy).

Rodzice mają też otrzymać dodatkową ochronę przed zwolnieniem. „Chcemy to rozszerzyć, by niezależnie od tego, na jakim etacie, w jakim wymiarze pracy kobiety chcą pracować, były chronione. Absolutną nowością jest wprowadzenie ochrony dla ojców. Chcemy, by w 1. roku życia dzieci ojcowie również byli chronieni przed zwolnieniem z pracy, a w przypadku małżeństw, by ta ochrona dotyczyła ojców już w czasie ciąży żony." - poinformowała z kolei wiceminister Barbara Socha i zaznaczyła, że pracodawcy będą musieli informować pracownika w momencie podpisywania umowy o pracę o wszystkich uprawnieniach związanych z rodzicielstwem.

Zaprezentowany właśnie dokument teraz trafi do konsultacji społecznych.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

lucyfer z  bartkowa
lucyfer z bartkowa 18.06.2021, 10:01
PRENIER AŻ Z TEGO WSZYSTKIEGO zapisał swoje dzieci do szkoły zydowskiej ha ha ah bo juz niedługo jezykiem urzedowym w polinie bedzie IDISZ HA HA AH panie premierze a jest jakas dotacja do szkoły talmudycznej i na obrzezanie u mohela ha ah ah
oby
oby 17.06.2021, 20:49
Żeby to nie było tylko czcze gadanie.
ACH TA REDYSTRYBUCJA  DÓBR  HA HA AH  RERUM NOWARUM HA AH AH
ACH TA REDYSTRYBUCJA DÓBR HA HA AH RERUM NOWARUM HA AH AH 17.06.2021, 19:58
PREMIER jak dennis moore CO CIAGA KOSZER WÓR HA HA AH ZREZYGNOWAŁ Z 3,5 MIL ROCZNIE DLA OCHŁAPÓW JAKO PREMIER HA HA AH ALTRUISTA MASOŃSKI TEATRZYK DLA IDIOTÓW HA AH AH
Babinek Men
Babinek Men 17.06.2021, 16:59
Podobno nasza gryfińska mucha, ta bardziej przy kości, ma nową fuchę, a mianowicie zasiada teraz w radzie nadzorczej PZU. Ile to już etatów ciągnie ten geniusz ekonomii i prawa?
4455
4455 17.06.2021, 16:36
Ptaki cwierkaja, że Pinokio z okazji 30 tej rocznicy chciał zrobić szczyt w Berlinie, ale Angela zdecydowanie odmówiła. Wysłała Franka Waltera na kilka godzin do pislandu
o tempora
o tempora 17.06.2021, 16:34
Najgorzej jest wtedy kiedy ktoś zaczyna wierzyć swojej własnej propagandzie.
Grypa
Grypa 17.06.2021, 16:14
Socjalizm. Nie zostawia ludziom ich wlasne pieniądze w kieszani, sami będą decydować na co wydadzą. Oby to oststnia kadencja.
JbPis
JbPis 17.06.2021, 16:01
Ten Pinokio niech przedstawi szczegóły jak on i jego rząd odchodzi
nie wierzę
nie wierzę 17.06.2021, 15:10
O mieszkaniach dla młodych to juz słysze od początku rządów PiS i g... z tego wyszło za przeproszeniem.
niewierny Tomasz
niewierny Tomasz 17.06.2021, 14:59
Jak zobaczę w kieszeni to uwierzę.

Pozostałe