Upały, upały... Ile pić i jak podlewać ogród

  • 20.06.2021, 15:30
  • dost.
Upały, upały... Ile pić i jak podlewać ogród S.R. (archiwum)
Woda jest ważnym składnikiem naszego organizmu. Uczestniczy w wielu kluczowych procesach. W trakcie upałów nasz organizm traci wodę i elektrolity poprzez pot. A co z wodą na ogrodzie?
Utrata wody już w granicach 2% masy ciała może powodować m.in zaburzenia koncentracji, zmęczenie, senność, spadek tolerancji na wysiłek fizyczny.
 
Ile wody należy pić? Około 2-3 litrów w zależności od płci, wieku, wykonywanej pracy, wysiłku fizycznego oraz ekspozycji na słońce. - Na odwodnienia najbardziej 
narażone są dzieci i osoby starsze. Należy pamiętać o tym, że kawa odwadnia organizm, więc zaleca się do kawy wypijać szklankę wody. Prostym sposobem na 
uzupełnienie braków zarówno wody i elektrolitów jest domowy napój izotoniczny.
 
-Można zrobić go z wody, cytryny, miodu i soli - mówi Krzysztof Piwowar, pszczelarz z Pomorza Zachodniego nagradzanych miodów.

Wodę najlepiej pić regularnie, gdyż wtedy dobrze funkcjonuje nasz mózg - Najlepsze efekty uzyskujemy właśnie poprzez konsekwencję i regularności, a nie pojedynczym zrywom. Problemy z organizacją czasu? Z pomocą przychodzi prosty nawyk. Wystarczy szklanka wody na początku każdej godziny. Jest to dobre rozwiązanie dla osób żyjących w pośpiechu, zapominających o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Trzymajmy bidon z wodą zawsze w zasięgu wzroku, a na pewno częściej będziemy po nią sięgać - mówi Joanna Sienkiewicz, trener biznesowy.

Wodociągi Zachodniopomorskie w Goleniowie dostarczają wodę na terenie 28 gmin Województwa Zachodniopomorskiego. Firma prowadzi akcję promującą picie wody z kranu "ZDROWA WODA", której celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży do aktywnego trybu życia. W ramach akcji zostały postawione poidełka w szkołach:Stepnicy, Mierzynie i Grzędzicach i Baniach.

 
Co z wodą na ogrodzie?
 
Podlewając trawę należy kierować się jedną główną zasadą – lepiej podlewać
rzadziej, a więcej niż często, a mało – trawnik podlewamy co 2-3 dni ale intensywnie (8–12 litrów wody na 1 m2), a nie codziennie lekko zwilżając powierzchnię ziemi. Podlewanie jest czynnością, która wymaga od nas dużej cierpliwości. Powinniśmy robić to powoli, niezbyt dużym strumieniem isystematycznie sprawdzać stan wilgotności ziemi. Woda powinna stopniowo przenikać przez glebę i dotrzeć do warstwy około 15 cm. Aby to sprawdzić należy wbić w ziemię długi pręt i po wyjęciu sprawdzić jego wilgotność.

- Wodociągi Zachodniopomorskie co roku prowadzą inwestycje mające na celu zapewnienie ciągłości dostaw. Dostarczamy wodę dla mieszkańców do codziennego użytkowania. Sezon letni to czas wzmożonego zapotrzebowania na wodę. Woda dostarczona przez Wodociągi Zachodniopomorskie jest dostarczona jako zdatna do picia. Warto zadbać o rozwagę w jej korzystaniu na potrzeby ogródków - mówi Łukasz Szeląg, rzecznik prasowy Wodociągów Zachodniopomorskich.

 
Rozłożone i młode trawniki trzeba nawadniać nawet dwa razy w ciągu dnia, przed wschodem słońca i po zachodzie. Duża ilość wody pomaga w prawidłowym
ukorzenianiu się. Dojrzały trawnik podlewamy według potrzeb, z reguły 2 razy w tygodniu. Należy obserwować kolor trawy, szczególnie u nasady. Podczas wysokich upałów unikajmy chodzenia po nim, tak by nie łamać podsuszonych źdźbeł.
 
Warto pamiętać, że świeżo posadzoną trawę podlewamy delikatnie, aby nie wypłukać nasion z gleby. Idealnym rozwiązaniem do podlewania trawnika jest zamontowanie systemu automatycznego nawadniania – dzięki zraszaczom trawa otrzyma optymalną ilość wody.
 
Trawnik podlewamy najlepiej z samego rana, aby woda mogła swobodnie przenikać do głębszych warstw ziemi, a jej nadmiar odparować. Nie podlewamy trawnika w
południe gdyż z uwagi na wysoką temperaturę woda będzie szybko odparowywać (odparuje nawet 30-40%). Ponadto woda na trawie mogłaby spowodować oparzenia od słońca (krople wody działałyby jak małe soczewki skupiając promienie słoneczne).

- Podlewanie o poranku trawy jest dobrym rozwiązaniem z punktu dostaw wody dla odziennego użytkowania. Wtedy jest mniejsze zapotrzebowanie wody niż po
południu lub wieczorem - radzi Damian Simiński z portalu Wodociagowiec.pl..
 
W Kalifornii (USA) z powodu upałów wprowadzono ograniczenia w zużyciu przez stanowy Zarząd Kontroli Zasobów Wodnych. Według wytycznych, Kalifornijczycy z rozwagą powinni brać prysznic i robić pranie, muszą ograniczyć podlewanie trawników, ogrodów, pól golfowych oraz mycie samochodów. W restauracji nie dostaną już szklanki wody "na dzień dobry" - muszą o nią poprosić, a hotele mają zachęcać gości do kilkakrotnego korzystania z tych samych ręczników, zamiast oddawania ich po jednym użyciu do prania.

Mieszkańcom grożą grzywny - 500 dol. dziennie za wysokie zużycie wody. Dystrybutorzy mogą podnieść opłaty za wodę tym użytkownikom, którzy nie stosują ograniczeń, nakazać karną instalację urządzeń ograniczających zużycie wody, a nawet - zawiesić jej dostarczanie. To zdaniem władz powinno wpłynąć na oszczędzanie wody.
Wodociągi Zachodniopomorskie Sp. z o.o. w Goleniowie, Biuro Prasowe
dost.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

gryfon
gryfon 21.06.2021, 09:06
zalezy co kto lubi! gorny taras,kwadrat godz. 21.......kolejka przed zabka! i radosna i glosna konsumpcja na laweczkach pod drzewami!!!!....super! nikt nie przeszkadza
Ząbek
Ząbek 20.06.2021, 20:08
Jakiś narkoman palił dragi w parku policja go *** *** ***
gość
gość 20.06.2021, 19:12
W modzie to teraz jest podlewanie i innymi bajerami z nieba z ktorymi juz nawet niemcy zaczynaja walczyc i przestali to traktowac jako teorie spiskowe
sposoby na upał w domu
sposoby na upał w domu 20.06.2021, 18:18
Jest kilka prostych sposobów jak obniżyc tem. w domu jak nie ma klimatyzatora. Kluczowe jest wietrzenie pomieszczeń przed lub po szczycie temperatury. Warto również otwierać okna na noc. Warto też zamknąć okna od południowej strony, zapobiegnie to przedostawaniu się nagrzanego powietrza do mieszkania. Dużą pomocą są rolety i zasłony. Białe będą odbijać większość promieni słonecznych, dzięki czemu pomieszczenie, które osłaniają, przyjmie znacznie mniej energii. Wysoka temperatura często idzie w parze z suchym powietrzem, dlatego dobrym pomysłem jest wywieszenie w pokoju mokrego ręcznika. Zobaczcie, jaki skutek odnieśliśmy, kiedy wykorzystaliśmy wspomniane patenty.
Samotna dziewczyna lubi zimnego
Samotna dziewczyna lubi zimnego 20.06.2021, 16:48
Szukam mężczyzny do seksu online. W razie potrzeby możliwe są prawdziwe spotkania (bez zobowiązań)! Nie sprawdzam tego adresu e-mail! Napisz w moim profilu www.***
Porozmawiamy trochę, a dam ci mój numer telefonu, WhatsApp, umówimy się na spotkanie!
zapobiegliwy Mietek
zapobiegliwy Mietek 20.06.2021, 18:18
Idź do parku tam przed UMiG nie ma monitoringu.
faktycznie
faktycznie 20.06.2021, 19:57
Sawaryn załatwił nas z tym monitoringiem.
Knagulec
Knagulec 20.06.2021, 17:51
Kolejny rympał i rozkraka knagi familja
smutny fakt
smutny fakt 20.06.2021, 16:35
Odkąd wspaniałomyślny Sawaryn wymyślił. że woda jest wliczana do rachunku za śmieci trudno myśleć o podlewaniu.
radzę
radzę 20.06.2021, 17:10
Olać burmistrza założyć sobie dodatkowy licznik.
doradca
doradca 20.06.2021, 16:30
Pić, pić i jeszcze raz pić.
Akwarysta
Akwarysta 20.06.2021, 16:15
Ooosssoo chchhoozziii

Pozostałe