Wypadek, skażenie, pożar, a do tego atak...

  • 20.06.2021, 16:00
  • dost.
Wypadek, skażenie, pożar, a do tego atak...
Atak terrorystów, wypadek autokaru, pożar elektrowni i skażenie środowiska - tyle jednocześnie wydarzyło się w okolicach Oleszna na terenie drawskiego poligonu. W sobotę, w ćwiczeniu „Gniazdo-21” wzięły udział wszystkie służby ratownicze i Wojska Obrony Terytorialnej.

Ćwiczenia z zakresu zarządzania kryzysowego Gniazdo-21” zarządziło Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Wojewoda zachodniopomorski zaangażował w nie siły ratownicze zmobilizowane z jednostek z całego województwa zachodniopomorskiego: straż pożarną, policję, pogotowie ratunkowe, służby leśne a także, po raz pierwszy w tym wymiarze, terytorialsów z 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

- Ich celem jest zgrywanie wszystkich służb, które na poziomie wojewody zachodniopomorskiego mają zabezpieczać reagowanie w sytuacjach kryzysowych związanych zarówno ze zdarzeniami na drodze, terrorystycznymi czy masowymi działaniami ratownictwa medycznego. Zgrywamy kilka poziomów służb, które muszą zabezpieczać to działanie - mówi płk rez. Paweł Rodzoś, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Do ataku terrorystycznego doszło na drodze z Oleszna w kierunku Karwic. Pojazd dostawczy, transportujący beczki z materiałem skażonym został zaatakowany przez nieznanych sprawców. Ci przerzucili ładunek do drugiego pojazdu i odjechali w kierunku Karwic, zanim na miejsce dojechały służby ratownicze i policja. Chwilę potem, w tym samym miejscu doszło do poważnego wypadku drogowego. Kierowca autobusu, wiozącego młodzież szkolną widząc przewrócone samochody, gwałtownie hamując wpadł w poślizg. Autokar przewrócił się. Część poszkodowanych została w pojeździe inni - w szoku, weszli do lasu. Na miejsce, powiadomione już służby ściągnęły pokaźne siły straży pożarnej, wraz z ratownictwem chemicznym, nadjechała policja i karetki pogotowia a wkrótce żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak wkrótce ustalono, w autokarze było aż 25 osób.

Akcją ratunkową zajęli się strażacy i inne służby ratownicze, z poszukiwanie zaginionych osób zaangażowany został Naziemny Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy ze 141 batalionu lekkiej piechoty WOT z Choszczna oraz policjanci.

Zanim zakończyła się akcja ratownicza i poszukiwawcza, do kolejnego zdarzenia kryzysowego doszło tuż obok, w samym Olesznie. Do znalezionego, niezidentyfikowanego przedmiotu, wezwano grupę saperską, która zidentyfikowała go jako powojenny pocisk. Teren zabezpieczyła policja a saperzy podjęli ładunek i przetransportowali go w bezpieczny rejon w celu zdetonowania.

Godzinę później, 20 km. dalej, w miejscowości Głębokie doszło do wybuchu nieznanej substancji i pożaru w elektrowni. Akcję ratowniczo gaśniczą strażaków zabezpieczali tam żołnierze z Choszczna. Część strażaków uległa skażeniu. Dodatkowe niebezpieczeństwo przyniósł wiatr, który przeniósł, jak się okazało, skażoną chmurę dymu w kierunku pobilskich miejscowości. Wojsko i ratownicy musieli ewakuować mieszkańców.

Ćwiczeniem „Gniazdo-21” kierował sztab działający w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Olesznie złożony z przedstawicieli wszystkich służb ratowniczych.

W sumie, w ćwiczenie zaangażowano około 300 osób, w tym ok. 200 realnie biorących udział w akcjach ratunkowych, w tym 24 żołnierzy WOT ze 141 batalionu lekkiej piechoty z Choszczna.

- Tak szerokie spektrum ćwiczeń z zarządzania kryzysowego przy zaangażowaniu tylu służb i sprzętu mogliśmy przećwiczyć dzięki temu, że otrzymaliśmy środki w ramach Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego - wyjaśnia Maciej Rodzoś. - Dzięki temu mogliśmy je urozmaici o wiele epizodów, które mogą się rzeczywiście wydarzyć. Po raz pierwszy w tych działaniach na poziomie wojewody biorą udział wojska obrony terytorialnej. Już działaliśmy razem podczas ćwiczenia „Renegade - Sarex 21”. Tego typu ćwiczeń z 14 Zachodniopomorską Brygadą Obrony Terytorialnej będzie jednak na pewno znacznie więcej, WOT będzie uczestniczył w naszych, a nasze służby w działaniach terytorialsów.

- Mamy już olbrzymie doświadczenie we współdziałaniu ze służbami zarządzanymi przez wojewodę zachodniopomorskiego w czasie pandemii - dodaje zastępca dowódcy 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Mirosław Radwan. - „Zawsze gotowi, zawsze blisko”, to nie tylko nasze hasło, ale realny cel, do którego zostaliśmy powołani, by służyć tu, na Pomorzu Zachodnim w potrzebie, w każdej sytuacji kryzysowej. Możliwość współdziałania, „docierania” się ze służbami ratowniczymi na ćwiczeniu jest nieoceniona i zaprocentuje na pewno w realnych działaniach.

- Nasz Naziemny Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy szkolony jest stricte do działań, jakie tutaj ćwiczymy. Niejednokrotnie angażowaliśmy już jego siły w poszukiwanie zaginionych osób, ale nigdy na taką skalę - mówi ppłk Maciej Paul, dowódca 141. batalionu lekkiej piechoty 14 ZBOT z Choszczna. - Żołnierze otrzymali tu nieocenione doświadczenie i umiejętności działając w trudnych warunkach, ekstremalnie wysokiej temperaturze, stresie a przede wszystkim we współpracy ze służbami ratowniczymi.

 

Służby ratownicze, zaangażowane w ćwiczenie „Gniazdo-21” musiały jednocześnie interweniować w realnych wydarzeniach, do których doszło w czasie ćwiczeń w okolicach drawskiego poligonu. M.in. w Cybowie koło Kalisza Pomorskiego ratowano tonące w jeziorze osoby, na drodze 163 koło Czaplinka doszło do wypadku drogowego a w Drawsku Pomorskim ratownicy interweniowali podczas pożaru mieszkania.

Marcin Górka, rzecznik prasowy dowódcy 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej

dost.

Zdjęcia (28)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

jedna za drugą
jedna za drugą 26.06.2021, 09:57
Normalnie plagi egipskie
Edu
Edu 22.06.2021, 14:34
A jak w drodze powrotnej zapaliły się 2 czołgi to stali i patrzyli😂😂😂
Oni bronią naszego terytorium... BRAWO WY
widze po fotach
widze po fotach 22.06.2021, 01:57
Poszkodowanych w wypadku całe tabuny.
Knagulec
Knagulec 21.06.2021, 23:56
Ja tam cwicze gumowanie na grzbiecie knagi i gumowca
fotek
fotek 21.06.2021, 23:54
Fajne fotki z tej akcji strażaków i policjantów.
widziałem
widziałem 21.06.2021, 23:20
Jechali do tego wypadku jak do pożaru.
bush
bush 21.06.2021, 22:55
Tylu rannych w wypadku podczas upału to jeszcze trudniejsza sprawa dla ratowników.
tylko
tylko 21.06.2021, 23:01
Autokar po czymś takim na złom.
Tadek
Tadek 20.06.2021, 19:44
Kolega był w akcji i opowiadał. Taka gorączka ze wszyscy się pocili.
strażak
strażak 20.06.2021, 19:11
Im więcej potu na ćwiczeniach tym bardziej skuteczne będą akcje.
Tomograf
Tomograf 20.06.2021, 18:30
Dlaczego jest kasa na takie wygłupy a na opiekę zdrowotną już nie?
nie rozumiem
nie rozumiem 20.06.2021, 19:06
Przecież to poważne ćwiczenia
kiero
kiero 20.06.2021, 17:50
Tak położyć duży autokar to sztuka.

Pozostałe