Ogromny pożar w dużej wsi. Na jaką pomoc można liczyć od swojej gminy?

  • 21.06.2021, 13:30
  • News4Media, igryfino
Ogromny pożar w dużej wsi. Na jaką pomoc można liczyć od swojej gminy? Małopolski Urząd Wojewódzki
To wieś, ale pod względem ludności jest jak Moryń czy Cedynia, a większa niż Stare Czarnowo czy Widuchowa. Ogień strawił 44 budynki, w tym 21 domów, a 9 osób zostało rannych. W całej Polsce organizowane są akcje pomocowe dla pogorzelców z Nowej Białej.

Jest mi przykro z powodu szkód wyrządzonych w miejscowości i z powodu utraty domów przez ponad sto osób. Słowacja jest gotowa udzielić wszelkiej potrzebnej pomocy" - napisał na Twitterze premier Słowacji, Eduard Heger mając na myśli tragedię w Nowej Białej na Podhalu. W sobotę szalał tam ogromny pożar. Spłonęły 44 budynki, w tym 21 domów, a 9 osób zostało rannych. Do akcji wyjechało około 400 strażaków.

Gęsta zabudowa i wiatr powodują, że powstaje efekt domina. Ogień zajmuje kolejne zabudowania – zarówno mieszkalne, jak i gospodarcze.” - informował małopolski urząd wojewódzki, a w niedzielę na miejsce przyjechał premier Mateusz Morawiecki. „Dla poszkodowanych zostały natychmiast przygotowane miejsca w jednym z pensjonatów, gdzie mogli skorzystać z noclegów, wszyscy jednak skorzystali ze schronień udostępnionych przez znajomych i bliskich. Na miejscu uruchomiono także mobilny punkt PZU. Poszkodowanym zapewniono również pomoc psychologiczną.” - dodają służby wojewody.

W poniedziałek pogorzelcy mają już otrzymać pierwszą pomoc finansową.

  • zasiłki celowe z tytułu zdarzenia o charakterze klęski żywiołowej - do 6 tys. zł na rodzinę,
  • zasiłki celowe przeznaczone na dofinansowanie kosztów remontu budynku mieszkalnych od 20 tys. do 100 tys. lub nawet do 200 tys. w przypadku odbudowy domu,
  • w przypadku budynków gospodarczych związanych z budynkiem mieszkalnym zasiłek może wynieść do 100 tys. zł.

To był ogromny pożar. Skala zniszczeń jest znaczna. Dziękuję służbom zaangażowanym w działania. Nie były one łatwe. Jesteśmy gotowi do udzielenia wszelkiej pomocy poszkodowanym. To będą dla nich trudne chwile. Moje służby są do pełnej dyspozycji. Dołożymy wszelkich starań, aby pomóc poszkodowanym przejść przez ten trudny etap.” – mówił wojewoda małopolski, Łukasz Kmita.

W całym kraju zaczęły się akcje pomocowe. Zbierane są dary dla pogorzelców. Tak jest np. w Kraśniku na Lubelszczyźnie, Zakopanem czy Bochni. Akcje z reguły organizują jednostki OSP. Została także uruchomiona internetowa zbiórka pieniężna.

Na razie nie wiadomo, co było przyczyną tragedii. Ma ją wskazać śledztwo prokuratorskie.

News4Media, igryfino

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

:(
:( 22.06.2021, 16:43
Tragedia. Potracili majątek życia.
***
*** 22.06.2021, 10:17

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

gorek
gorek 22.06.2021, 09:29
Po opisie w pierwszym zdaniu myślałem, że chodzi o Krzywin.
Nn
Nn 21.06.2021, 19:41
Ciekawe czy górale z okolicy im pomogą, czy szkoda im będzie dutków. Znajac ich pazerność co najwyższej pomodla się za nich
Strażak zawodowy
Strażak zawodowy 21.06.2021, 17:39
Strażacy z osp się obłowili. Nadzór budowlany był tam pewnie w latach 80 XX wieku. Obłowią się co niektórzy. To chyba kara boża a, jak mówi urzędnik Tatarka -Opatrzność nad nimi czuwała jak nad nim. Jeżeli to ci od Bandery to im amunicja na strychach i stodołach się paliła.
powódź
powódź 21.06.2021, 13:59
Tak jak mówił jeden z premierów: trzeba było się ubezpieczyć!
A.
A. 22.06.2021, 07:49
Ah, ten Tusk... A pamiętacie jak żyć? Uczciwie...!
wlk
wlk 21.06.2021, 13:53
A większa jak wójt Gryfina?

Pozostałe