Upały i skwar. Jakie obowiązki ma pracodawca?

  • 21.06.2021, 13:15
  • News4Media
Upały i skwar. Jakie obowiązki ma pracodawca? iStock
Zapewnienie zimnych napojów czy skrócenie godzin pracy. Państwowa Inspekcja Pracy przypomina o powinnościach pracodawcy w czasie upałów.

Główny Inspektor Pracy uczula, że podczas występowania wysokich temperatur pracodawcy mają wobec swoich podwładnych pewne obowiązki, wynikające z prawa pracowników do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Po pierwsze powinni mieć zapewnione zimne napoje i to w ilościach zaspokajających ich potrzeby. Jest to konieczne w sytuacji, gdy temperatura na stanowiskach pracy przekracza 28 stopni Celsjusza (w pomieszczeniach) i 25 stopni C. na otwartej przestrzeni.

PIP przypomina też, że przy pracach brudzących, wykonywanych w wysokiej temperaturze pracodawca zobowiązany jest zapewnić do celów higienicznych co najmniej 90 litrów wody dziennie na jedną osobę.

Przy pracy na otwartej przestrzeni pracownicy powinni mieć możliwość odpoczynku przed upałem w miejscu zacienionym i zadaszonym. Warto także zadbać, aby nosili nakrycia głowy i przewiewne ubrania zapewniające ochronę przed promieniowaniem UV oraz – jeśli to możliwe – wykonywali swoje obowiązki w chłodniejszych porach dnia.” - czytamy w komunikacie Inspekcji.

W pomieszczeniach należy pamiętać o używaniu i utrzymywaniu w sprawności wszelkich urządzeń wentylacyjnych i klimatyzujących. W oknach powinny znajdować się rolety czy żaluzje, bo chroni to wnętrze biura przed nadmiernym nasłonecznieniem. „Klimatyzacja i wentylacja stosowana w pomieszczeniach pracy nie może powodować przeciągów ani wyziębienia pomieszczeń – strumień powietrza nie powinien być kierowany bezpośrednio na stanowisko pracy.” - zaznacza PIP.

Eksperci zwracają także uwagę, że można zmienić organizację pracy, np. skrócić godziny pracy (zwłaszcza osobom pracującym ponad 8 godzin dziennie), zastosować system rotacyjny, aby zatrudniony miał czas na odpoczynek i regenerację. Przy czym, w żadnym wypadku, nie może to spowodować obniżenia wynagrodzenia.

Trzeba pamiętać o zakazie zatrudniania pracowników młodocianych w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30 stopni C., a wilgotność względna powietrza – 65 procent.” - przypomina PIP.

Szczególnie należy zadbać o bezpieczeństwo kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

Jakie kary?

W przypadku kontroli za brak napojów grozi grzywna od 1 tys. zł do 2 tys. zł, a jeśli łamanie przepisów będzie nagminne, to wysokość kary może wzrosnąć do nawet 5 tys. zł. Jeżeli sprawa trafi do sądu, przepisy górną granicę grzywny wskazują na 30 tys. zł.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Przedziebiorca
Przedziebiorca 22.06.2021, 07:22
Place robolowi dobrze 10zlza godzinę i ma zajewaniac jak wół a jak się nie podoba to won. W upały stawiam robolom wiadro z wodą mają chochle więc źle ie mają.
Bożena z parteru
Bożena z parteru 21.06.2021, 17:44
UMiG ma klimę a i tak pracujemy zdalnie. To super wakacje.
Czy w Gryfinie działa usc ?
Czy w Gryfinie działa usc ? 21.06.2021, 17:41
Zarazy nie ma a urząd z klimatyzacją nadal tylko dla urzędasów. Wszystko pozamykane. Co za burdel.
Mamrotanie
Mamrotanie 21.06.2021, 14:42
Jakiś facet pije mamrota obok rynsztoku
Ewa
Ewa 21.06.2021, 14:10
Przeważnie pracodawcy wychodzą o 12 tej przed największa falą upałów a pracowników mają w głębokim poważaniu.
umig
umig 21.06.2021, 13:57
CO jednak zrobić jak pracodawcy nie ma w pracy?
Ekspert
Ekspert 21.06.2021, 14:40
Pracodawca udaje że ci płaci a ty udawaj że pracujesz.

Pozostałe