Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 19 marca 2024 12:34
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jeśli bierzesz te leki, lepiej unikaj słońca

Zaczerwieniania, poparzenia a nawet pęcherze – takie skutki może mieć przyjmowanie leków fototoksycznych i wyjście pacjenta na słońce. Wiele z tych produktów wydawanych jest bez recepty.
Jeśli bierzesz te leki, lepiej unikaj słońca

Autor: iStock

Reakcje fototoksyczne są wywoływane przez konkretny składnik leku – roślinny lub chemiczny – który stosowany jest przez pacjenta zewnętrznie, czyli na skórę lub doustnie. Reakcje zbliżone są do oparzeń słonecznych: mogą to być rumienie, a nawet pęcherze.” – tłumaczy farmaceutka Marzena Kwiek i dodaje, że zmiany na skórze widać w miejscach odsłoniętych, wystawionych na działania promieni słonecznych. „Dlatego, przed przyjęciem każdego leku, należy zapoznać się z ostrzeżeniami umieszczonymi na ulotce. Czynniki fototoksyczne znajdują się także w wielu preparatach wydawanych bez recepty.” – dodaje ekspertka.

To sprawa bardzo ważna zwłaszcza teraz, gdy od kilku dni w Polsce panują upały i praży słońce. Jednak jak zaznacza Kwiek to nie temperatura, ale promienie słoneczne są pewnym zagrożeniem. Substancje zawarte w lekach wchodząc w reakcję z promieniowaniem UV mogą uszkodzić struktury komórkowe.

Na jakie substancje należy uważać?

Niesteroidowe leki przeciwzapalne

ketoprofen,

ibuprofen,

diklofenak,

naproksen,

piroksykam,

indometacyna,

celekoksyb.

Sercowo-naczyniowe

furosemid,

bisoprolol,

kaptopryl,

enalapryl,

atenolol,

amiodaron,

amiloryd,

diltiazem,

hydrochlorotiazyd.

Neurologiczne i psychiatryczne

lorazepam,

midazolam,

diazepam,

promazyna,

prometazyna,

haloperydol,

doksepina,

amitryptylina,

karbamazepina

Przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze

azytromycyna,

doksycyklina,

tetracyklina,

ciprofloksacyna,

kotrymoksazol,

nitrofurantoina,

itrakonazol,

ketokonazol,

gryzeofulwina,

terbinafina,

ofloksacyna,

lewofloksacyna.

Przeciwcukrzycowe

glipizyd,

metformina.

Przeciwhistaminowe

cetyryzyna,

loratadyna.

Obniżające poziom lipidów

atorwastatyna,

simwastatyna,

fenofibrat,

bezafibrat

W sumie, jak podają naukowcy, jest około 400 takich substancji. Czy każde zażycie lekarstwa z jednym z wymienionych składników, a następnie wystawienie się na słońce, zaszkodzi? Nie. „Substancje fotoalergiczne szkodzą tylko niektórym osobom poddanym ich działaniu, a efekt w niewielkim stopniu zależy od dawki.” – wyjaśnia w swojej pracy dermatolog r hab. n. med. Radosław Śpiewak

Jak się chronić?

W 2017 roku naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przeprowadzili badania, którym poddano 51 osób w wieku od 60 do 87 lat. Większość, bo 46 osób, zażywała po jednym fototoksycznym leku. Pozostali w swojej apteczce mieli więcej takich specyfików. Z badań wynika, że można się zabezpieczyć stosując fotoprotekcję, czyli – nawet popularne - środki chroniące przed słońcem. Problem jednak w tym, że lekarze przepisując takie specyfiki nie informują pacjentów o ich potencjalnym działaniu i nie radzą, jak się przygotować przed wyjściem z domu na słońce, dlatego tak ważne czytanie jest ulotek dołączonych do opakowania.

W związku z wysoką częstością stosowania leków fototoksycznych i fotoalergicznych przez chorych w starszym wieku i związanym z tym dużym ryzykiem wystąpienia odczynów skórnych po ekspozycji na promieniowanie słoneczne, personel medyczny powinien przekazywać informacje na ten temat. Równie istotne jest jednoczesne wskazywanie metod i zasad fotoprotekcji.” – czytamy we wnioskach z badań.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
nie jestem robotem ha ha ah 21.06.2021 21:43
a z ziół dziurawiec arcydzięgiel i rumianek w miejszym stopniu nawet nagietek sporadycznie

co? 21.06.2021 22:42
Szaman a inne zioła?

doświadczony 21.06.2021 15:37
Chyba ze jest to alkohol, wtedy wspomaga działanie.

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Gryfinianka AnkaTreść komentarza: Co się czepiacie Tuska i trzeciej drogi ? Niech podziękują rolnicy sami sobie i PiSowi co tak im przykladkiwali przez ostatnie dwa lata .Teraz zadymiarze strajkują ? Jeżdżę codziennie do pracy w Osinowie widzę jak rolnicy z Cedyni walą chemię na pola i to jest dobre ? A tu się czepiają h...wie o co ,PiS ich nakręcił bo przeboleć nie może że nie rządzą złodzieje jedne ,i tylko wina Tuska,wina Tuska ,Tuskowi mogą jedynie buty czyścić ,PiS was już dawno sprzedał, słychać wycie? Znakomicie !Data dodania komentarza: 19.03.2024, 12:29Źródło komentarza: Strajk generalny rolników w naszym regionie i w całej Polsce [MAPA]Autor komentarza: druh PiotrTreść komentarza: R.I.P.Data dodania komentarza: 19.03.2024, 12:27Źródło komentarza: Zmarł były prezes jednostki OSPAutor komentarza: Mam dość strajków i blokadTreść komentarza: Ludzie Nie możemy pozwolic żeby rolnicy aż tak utrudniali nam życie te blokady nas zwykłych ludzi wykańczają nerwowo i finansowo oni myślą tylko o sobie .my też chcemy jechać do pracy odebrać dzieci ze szkoły przedszkola a oni mają to gdzieś niech strajkują ale w inny sposób w przyszłych wyborach nie głosuje na rolnika i burmistrzów którzy im NATO pozwalająData dodania komentarza: 19.03.2024, 12:19Źródło komentarza: Strajk generalny rolników w naszym regionie i w całej Polsce [MAPA]Autor komentarza: zb.t.Treść komentarza: no właśnie gówniaże w Bolidach Młodzierzy Wiejskiej poczynają sobie nie lichoData dodania komentarza: 19.03.2024, 12:08Źródło komentarza: Unia Europejska postanowiła co z kierowcami seniorami. Co w Polsce?
ReklamaMrówka
Reklama