Zapukają do drzwi i zapytają o osobiste informacje. Musisz odpowiedzieć

  • 22.06.2021, 14:00
  • News4Media
Zapukają do drzwi i zapytają o osobiste informacje. Musisz odpowiedzieć… iStock
Znoszenie obostrzeń trwa, a swoje drzwi otwierają szeroko również urzędy. Główny Urząd Statystyczny nie czeka i od jutra sam będzie pukał do drzwi Polaków. Czy jego wysłannicy pojawią się również w twoim domu?

NSP w czasie pandemii

Co 10 lat w Polsce dokonywany jest Narodowy Spis Powszechny, którego zadaniem jest zebranie o Polakach jak najszerszego wywiadu nt. funkcjonowania gospodarstw domowych, poglądów politycznych i wyznaniowych czy statusu materialnego. Obywatele mają obowiązek odpowiedzieć na szczegółowe pytania m.in. o stan zdrowia, zarobki i warunki mieszkaniowe. Narodowy Spis Powszechny odbywa się właśnie w tym roku. Z uwagi na pandemię, jego forma przybrała nieco innych kształt niż w poprzednich latach, kiedy rachmistrzowie osobiście stawiali się pod każdym adresem. Od 1 kwietnia mogliśmy spisywać się za pomocą infolinii, rozmowy telefonicznej i ankiety internetowej do samodzielnego wypełnienia.

Zapukają do drzwi

Od 23 czerwca rachmistrzowie ruszą do polskich domów, w których nie odnotowano spełnienia obowiązku wynikającego z ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. Zgodnie z jej treścią, nie mamy prawa odmówić odpowiedzi na pytania zadawane przez przedstawiciela GUS, pod groźbą nałożenia grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Urząd zapewnia, że rachmistrzowie będą odwiedzać Polaków, zachowując przy tym wszystkie standardy sanitarne, w tym zakrycie nosa i ust oraz zachowanie dystansu społecznego. Dla osób objętych izolacją przewidziano możliwość spisu telefonicznego, pod warunkiem udostępnienia numeru.

Jak sprawdzić, czy do domu nie przyszedł oszust?

Współcześnie społeczeństwo boryka się z wieloma próbami oszustw i wyłudzania danych, dlatego GUS daje możliwość zweryfikowania, czy mamy do czynienia z prawdziwym rachmistrzem. Przed przystąpieniem do wywiadu możemy zadzwonić na infolinię pod nr 22 279 99 99, wybierając 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań,  a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza. Istnieje możliwość dokonania weryfikacji również drogą elektroniczną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/.

Każdy rachmistrz musi posiadać przy sobie identyfikator, w którym zawarte będą dane niezbędne do jego uwiarygodnienia:

1) imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,
2) numer identyfikatora oraz hologram,
3) nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego,
4) podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,
5) okres, na jaki identyfikator został wystawiony.

Narodowy Spis Powszechny potrwa do 30 września.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (23)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

cyt.
cyt. 23.06.2021, 13:47
Nawet 5 tys. zł grzywny mogą zapłacić Polacy, którzy odmówią udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. Od dziś rachmistrzowie ruszają w teren i zapukają do drzwi tych, którzy jeszcze się nie spisali pisze dziś businessinsider.com.pl
Samospisany
Samospisany 23.06.2021, 13:14
GUS powinien z dwutygodniowym wyprzedzeniem podać nazwisko, imię
płeć i wiek rachmistrza i konkretną datę wizyty. Rachmistrz nie może żądać wejścia do mieszkania osoby , która się samospisała. To jakiś przekręt z tym chodzeniem po mieszkaniach. Przyjąć go można na chodniku lub na klatce schodowej. A wlamywacza i bandytę można zabić w obronie.
Bezpieczny
Bezpieczny 23.06.2021, 07:27
Zaszczepiony i przetestowany nie później niż 48 godzin przed wejściem może do mnie wejść. Pozostali won. Nie będzie mi żaden anty do chałupy wlazil
Knagulec
Knagulec 23.06.2021, 17:35
Dobrze gadasz gonić te k...
zaczepiony
zaczepiony 23.06.2021, 08:03
Przygotuj zaświadczenie !
Pytacz
Pytacz 23.06.2021, 07:23
Czy dane że spisu będą tak bezpieczne jak maile Dworczyka?
Azor
Azor 23.06.2021, 07:14
Czekam i szczekam
Knagulec
Knagulec 23.06.2021, 17:36
Psem poszczuję każdą łajze
Knagulec
Knagulec 23.06.2021, 01:03
Ja tam pukam do starej knagi i gumowca
Knagulec
Knagulec 23.06.2021, 13:46
Sorry pukam je
Knagulec
Knagulec 23.06.2021, 08:57
I mam przegumowane
Prawdziwy urzednik
Prawdziwy urzednik 22.06.2021, 23:47
Ludzie nie wierzcie w ten komunikat. Przecież GUS zapowiadał, że nie będzie najść na mieszkania w oficjalnych komunikatach. PROSZĘ TO WYJAŚNIĆ. Proszę o wykazy rachmistrzów z przypisaniem do rejonu !!!!!!!!!!!!!!!
Fakt
Fakt 22.06.2021, 23:05
Pamięta ktoś str gdzie można przez net spis zrobić zaDne dziadostwo po domu mi chodzić nie bedzue przynosząc chóru ska od sąsiada o nie jedynie postoi na wycieraczce
Jacek
Jacek 22.06.2021, 19:35
Spisujacy nie mają prawa chodzić po mieszkaniach!!! To robią TYLKO oszuści!!! Ostrzegali w telewizji!!!
spis
spis 22.06.2021, 19:11
nic nie musisz. beda dzwonić a najlepiej przez net
Władek Broniewski
Władek Broniewski 22.06.2021, 18:24
Kiedy przyjdą spisac dom,
ten, w którym mieszkasz
kiedy rzucą przed siebie grom papierów,

i pod drzwiami staną,
brudnymi łapskami w drzwi załomocą -
ty, ze snu podnosząc skroń,
stań u drzwi.
Bagnet na broń!
Mam pytanie
Mam pytanie 22.06.2021, 18:11
A jak to się ma do RODO?
proste
proste 22.06.2021, 18:28
Nijak. Weź sobie ustawę i sobie poczytaj w internecie.
88
88 22.06.2021, 16:39
Gdyby takiego spisu dokonywali umundurowani policjanci, to można takiego ankietera wpuścić do mieszkania ,bo wiadomo, że przynajmniej policjanci są obowiązkowo szczepieni, ale obcą osobę, i to w dobie CoVid 19 ? Łazi taki wywiadowca-ankieter, od mieszkania do mieszkania i jest naturalnym roznosicielem zarazy. Nie rozumiem do czego im nr telefonu i poczta internetowa.
Identyfikator bez problemu można sobie wykombinować. Można je o kant d... rozbić, bo niby kto ma je uwiarygodnić, tym bardziej ,że nie podaje się ich wzorów, a widzi się go tylko raz. Nie mogę odmówić odpowiedzi na zadane pytania, ale nie muszę otwierać drzwi rachmistrzowi. Nie jestem zainteresowany spisem, ani nie mam zamiaru dzwonić do instytucji aby weryfikować rachmistrza, bo automatycznie mają mój numer prywatnego telefonu.Polskim politykom, urzędnikom i instytucjom nikt normalny nie ufa, bo łżą jak bure suki w żywe oczy. W kwaczystowskim państwie przyznać się do ateizmu, to tak jak zdeklarować się jako przeciwnik rządu, a wręcz terrorysta.
Nie można było tego spisu przeprowadzić aż sie skończy pandemia ?
brat Pit
brat Pit 22.06.2021, 17:08
88 złośliwy jesteś.
Ostrozny
Ostrozny 22.06.2021, 15:36
Jak spisacz nie będzie miał paszportu szczepieniowego to won od moich drzwi. Nieszczepieniowcow nie wpuszczam
Obatel
Obatel 22.06.2021, 15:31
Mój pies czeka cała dobę na pukacza
o której
o której 22.06.2021, 14:38
O 6 rano załomocą?

Pozostałe