ABW ujawnia, kto stoi za cyberatakiem na pocztę Dworczyka

  • 22.06.2021, 16:30
  • News4Media
ABW ujawnia, kto stoi za cyberatakiem na pocztę Dworczyka iStock
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służba Kontrwywiadu Wojskowego ujawniły ustalenia w sprawie głośnego ataku na skrzynkę mailową szefa KPRM Michała Dworczyka. Mają dysponować dowodami na to, że za cyberprzestępstwo odpowiedzialna jest grupa UNC1151.

Ponad cztery tysiące maili

Według ustaleń ABW i SKW, Michał Dworczyk nie był jedyną ofiarą ataku. Z komunikatu rządowego wynika, że na liście hakerów znajdowało się co najmniej 4350 adresów e-mail Polaków, z których ponad 100 należy do osób pełniących funkcje publiczne, m.in. polityków, samorządowców oraz pracowników mediów i organizacji pozarządowych.

Padli ofiarami phishingu

Jak podają służby specjalne, cyberprzestępcy do wyłudzenia danych użyli metody phishingu. Oznacza to, że mogli podszyć się pod inną osobę lub instytucję, aby uzyskać informacje potrzebne do logowania na zhakowaną pocztę. Co najmniej 500 osób miało paść ofiarą prowokacji przygotowanej przez agresorów i odpowiedzieć na ich podstępne działania.

Za atak odpowiedzialne rosyjskie służby specjalne

ABW i SKW w wyniku podjętych działań wyjaśniających ustaliły, że za rzeczony atak odpowiedzialna jest grupa pod nazwą „UNC1151”, a działania mają być częścią akcji „Ghostwriter”, która za cel stawia sobie destabilizację sytuacji politycznej w krajach Europy Środkowej. Służby mają dysponować informacjami, które świadczą o związkach tej grupy z działaniami rosyjskich służb specjalnych.

Podejmują działania zabezpieczające

Z informacji przekazanej we wtorek przez rząd dowiadujemy się, że Zespół ds. incydentów krytycznych podjął działania zmierzające do ograniczenia skutków tego ataku. Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa we współpracy m.in. z policją, zgodnie z planem działania zatwierdzonym przez Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, podjęły już pierwsze działania. Ich celem jest zabezpieczenie wszystkich osób, które mogły paść ofiarą ataku internetowych agresorów. Informacja na temat cybernetycznych działań przeciwko Polsce została przesłana również do służb specjalnych NATO.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Oczywista oczywistość
Oczywista oczywistość 22.06.2021, 23:42
Michał D. to ruski szpieg. Wyprowadzał ze swojego konta tajne dokumenty UE, NATO i rządu . A ta cala niby afera to przykrywka jego szpiegowskiej działalności. Najciemniej jest pod latarnią. Afera wybuchła po rozpracowaniu konta z wyciekami przez Amerykanów.
nie Ja
nie Ja 23.06.2021, 13:43
przecież ruscy są technologicznie zacofani.skąd u nich taka technika?pieprzycie
:)))))))))
:))))))))) 22.06.2021, 23:51
oczy... czy oficer prowadzący zlecił ci ten post ?
Jacek
Jacek 22.06.2021, 19:51
Ten rusek to kgb, który przepustki miał do każdego kraju zsrr, i zna każdego donosiciela i z Polski również. Dlatego w Polsce Wałęsa nie rozliczył żadnego, bo musiał by siebie wskazać. I takie...... panoszą się w Polsce i to dobrze im się żyje.
prowokacją śmierdzi na kilometr
prowokacją śmierdzi na kilometr 22.06.2021, 19:59
Jacek najśmieszniej to jak taki szpieg jak ty krzyczy: "łapaj szpiega".
Złapali szpiega..
Złapali szpiega.. 22.06.2021, 17:57
Myślę, że to rozgrywki homoseksualistów w rządzie i Ordi iuris albo (!!!) przykrywka dla działalności D. na rzecz KGB i GRU. To była by afera ! Ale wszelkie poszlaki wskazują, że za pośrednictwem swojego konta D. ujawniał ściśle tajne dokumenty NATO, rządu i UE.
Knagulec
Knagulec 22.06.2021, 17:24
Knaga ***
88
88 22.06.2021, 16:52
Całe szczęscie , że jest ta Rosja i jest na kogo wszystko zwalić.
Jacy ci hakerzy muszą być mądrzy, a przy tym świetnie znać język polski aby swobodnie poruszać się świecie pisma łacińskiego.
Rosjanie mają jeden z najlepszych wywiadów na świecie. Ich agenci potrafią destabilizować politykę wielu krajów.
https://natemat.pl/85249,dlacz…
???
??? 22.06.2021, 17:07
Szczęście???
obiło się o uszy
obiło się o uszy 22.06.2021, 16:41
A nie Gostrither?

Pozostałe