Uśpiony zabójca nie czeka. Wskazane są szczepienia

  • 23.06.2021, 12:12
  • Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie
Uśpiony zabójca nie czeka. Wskazane są szczepienia
Z naszego regionu ma zostać zaszczepione ok. 1,2 tys. dziewczynek. Od września mają ruszyć pierwsze bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dziewcząt w wieku 12 lat. Dzięki unijnemu wsparciu skorzysta z ich ponad 5,3 tys. mieszkanek województwa zachodniopomorskiego. To bardzo ważna część profilaktyki, która może uchronić przed zachorowaniem na nowotwór szyjki macicy. A to bardzo podstępna choroba, która rozwija się długo i bezboleśnie, ale cechuje się wysoką śmiertelnością.

Oprócz szczepień prowadzone będą też działania edukacyjne.

Bardzo ważna profilaktyka
Wdrożenie bezpłatnego programu profilaktyki zakażeń HPV możliwe jest w głównej mierze dzięki eurofunduszom Regionalnego Programu Operacyjnego.

– Nie tylko pandemia pokazuje, że zdrowie naszego społeczeństwa jest absolutnym priorytetem władz regionu. Od ponad dekady staramy się bardzo konsekwentnie inwestować w nasze jednostki ochrony zdrowia, nie tylko w mury, ale i w ludzi. To, co traktujemy jako wyzwanie to profilaktyka zdrowotna. Niestety w Polsce zbyt często proces leczenia rozpoczyna się w momencie diagnozy lub spóźnionej diagnozy. Musimy to zmienić: edukować, tworzyć programy przesiewowe i prowadzić działania profilaktyczne m.in. zmierzające do szczepień. Wiążemy z programem szczepień przeciwko HPV wielkie nadzieje – mówił podczas podpisania umowy Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Występowanie raka szyjki macicy stanowi duży problem onkologiczny, nie tylko w Polsce, ale także w wielu krajach Europy. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, żeby szczepienia przeciwko HPV były wprowadzone dla osób w wieku 9–14 lat. W Polsce, zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych, szczepienia przeciwko HPV są zalecane, tzn. są nierefundowane ze środków publicznych znajdujących się w budżecie Ministra Zdrowia.

– Program profilaktyczny szczepień przeciwko HPV to program, który ma zapobiegać rakowi szyjki macicy. Zakażenie wirusem HPV jest powszechne i zaczyna się od inicjacji seksualnej, jeżeli osoba zakażona przekaże wirusa. Z tym wirusem nie rodzimy się, nim się zakażamy. Program jest po to, by zaszczepić młode dziewczynki, które przed rozpoczęciem inicjacji seksualnej nie mają zakażeń. Takie szczepienie zabezpieczy je przed zakażeniem. Prowadzić będziemy też działania edukacyjne – mówi dr n. med. Wiesława Fabian.

Warto też dodać, że w 2008 r. komisja noblowska przyznała nagrodę za odkrycie roli wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) w powstaniu raka szyjki macicy

Kto może skorzystać ze szczepień?
Dzięki unijnemu wsparciu dwudawkowe szczepienia zaplanowano w całym regionie, a za ich przeprowadzenie odpowiadać będą dwa podmioty wybrane w konkursie organizowanym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie. Ze szczepień skorzystają dziewczynki z województwa zachodniopomorskiego, które w latach 2021-2022 rocznikowo osiągną wiek 12 lat. Łączna liczba dziewcząt objętych szczepieniami to 5377 osoby (a więc 30% populacji dziewcząt w tym wieku). Przed zaszczepieniem będą odbywać się badania i kwalifikacja lekarska do podania szczepionki.

Szczepienia realizowane będą zgodnie z podziałem na subregiony:

  • szczeciński (obejmujący powiaty: gryficki, kamieński, goleniowski, policki, Miasto Świnoujście, Miasto Szczecin); szczepienia dla 2178 dziewczynek;
  • koszaliński (obejmujący powiaty: sławieński, koszaliński, białogardzki, kołobrzeski, Miasto Koszalin) szczepienia dla 1095 dziewczynek;
  • stargardzki (obejmujący powiaty: stargardzki, choszczeński, pyrzycki, myśliborski, gryfiński) – szczepienia dla 1203 dziewczynki;
  • szczecinecki (obejmujący powiaty: szczecinecki, wałecki, drawski, świdwiński, łobeski) – szczepienia dla 901 dziewczynek.

Za szczepienia dla subregionu szczecińskiego odpowiadać będzie NZOZ Przychodnia Medycyny Rodzinnej W. Fabian Sp. J. Zgodnie z przyjętym harmonogramem pierwsza dawka podawana będzie od września do grudnia 2021 r., a druga od marca do czerwca 2022 r. Informacja o programie trafi do szkół podstawowych 1 września, a pełna lista placówek, gdzie można zaszczepić się zostanie zamieszczona na stronie internetowej realizatora projektu. Ale już dziś został uruchomiony specjalny numer telefonu, pod którym udzielane są informacje na temat szczepień tel. 518 636 205. Terminy szczepień dla subregionów koszalińskiego, stargardzkiego i szczecineckiego są ustalane. Odpowiadać za nie będzie Indywidualna Praktyka Lekarska Wiesława Pudzianowska.

Dlaczego warto zaszczepić się?
Występowanie raka szyjki macicy stanowi duży problem onkologiczny, nie tylko w Polsce, ale także w wielu krajach Europy i całego świata. To trzeci co do częstości nowotwór złośliwy wśród kobiet. Rocznie na świecie diagnozowanych jest około 570 tys. nowych przypadków raka szyjki macicy. Z tego powodu – w skali globalnej – umiera ponad 310 tys. kobiet. W Polsce w 2018 roku wskaźnik zachorowalności na raka szyjki macicy związanego z zakażeniem HPV wynosił 9,4 na 100 tys. kobiet. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w 2017 roku w Polsce na raka szyjki macicy zachorowało 2,5 tys. kobiet, a 1,6 tys. zmarło. W tym samym czasie w województwie zachodniopomorskim chorych było 114 kobiet, zmarło 84.

Czynnikiem niezbędnym do rozwoju raka szyjki macicy jest przewlekłe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, który przenoszony jest drogą płciową i często występuje u młodych osób. HPV zazwyczaj zwalczane są przez układ immunologiczny, jednak gdy w organizmie utrzymują się HPV o wysokim potencjale rakotwórczym, mogą prowadzić do rozwoju nieprawidłowych komórek w obrębie szyjki macicy, które określa się jako zmiany przedrakowe. Zmiany te po wielu latach mogą się przekształcić w raka szyjki macicy.

EFS stawia także na zdrowie
Realizowane działania dofinansowane są ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego i wynikają z przyjętego „Regionalnego Programu Zdrowotnego Województwa Zachodniopomorskiego. Profilaktyka zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) na lata 2021-2022”.

– Cieszymy się, że Europejski Fundusz Społeczny w coraz większym stopniu pozwala finansować działania związane z obszarem zdrowia i profilaktyką. Jeszcze kilkanaście lat temu były to głównie działania aktywizacyjne związane z poszukiwaniem pracy – mówi dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie Andrzej Przewoda.

Łączna kwota dofinansowania to ponad 5,8 mln zł, w tym wsparcie finansowe EFS wynosi 5,5 mln zł, a krajowe 328 tys. zł. Projekty otrzymały wsparcie z działania 7.7 Wdrożenie programów wczesnego wykrywania wad rozwojowych i rehabilitacji dzieci z niepełnosprawnościami oraz zagrożonych niepełnosprawnością.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

afro
afro 24.06.2021, 08:39
tak około tematu: ***
Lonia
Lonia 24.06.2021, 08:50
Ależ ty naiwny. Nie wierz we wszystko co przeczytasz w internecie o Afryce. Zwłaszcza na nie wiadomo jakiej stronie i nie wiadomo przez kogo napisane. Bo obce służby się cieszą z twojej naiwności. Zgłaszam komentarz do usunięcia.
szczur
szczur 23.06.2021, 14:24
Najpierw wypierze się stadu mózgi, potem wyznaczy się stadu kierunek. Stopień dyskryminacji spekulantów, malkontentów, wrogów ludu czy innych międzynarodowych podżegaczy wojennych zależeć będzie od ich liczebności. Im mniej procentowo tych odszczepieńców tym łatwiej ich odseparować i gnoić aby na końcu procesu wypuścić kominem.

Na wysokim koniu jedziemy - jeśli uda się systemowi przekonać zdrowe ideologicznie jądro narodu że spadliśmy z konia dzięki odszczepieńcom antyszczepionkowym to zaszczepieni zagryzą niezaszczepionych z czystą przyjemnością i w poczuciu dobrze spełnionego obywatelskiego obowiązku.

Wywołanie dobrej wojny domowej wymaga skłócenia rodzin i sąsiadów. I to się systemowi niestety udało. Czas na zaostrzenie walki klasowej.

Rewolucję październikową wybuchła jako niezadowolenie z czteroletniej, wyniszczającej i pierwszej w dziejach ludzkości wojny materiałowo-technicznej gdzie żołnierze zostali zredukowani do roli mięsa armatniego. Okazało się że Rosja walcząc klasycznie czyli żołnierzem dostaje po *** od takich karłów jak Niemcy które walczyły techniką czyli Kruppem czy Maximem.

Na froncie europejskiej wojny domowej Hutu jeszcze nie są przekonani że niezaszczepieni Tutsi są przyczyną ich nieszczęść. Ale propaganda pracuje na cały regulator i efekty widać a kryzys się nadal szerzy. Kiedy kryzys dotknie zaopatrzenia ludności w artykuly pierwszej potrzeby zaszczepieni Hutu ruszą z maczetami na niezaszczepionych Tutsi.
nie rozśmieszaj mnie szczurze
nie rozśmieszaj mnie szczurze 23.06.2021, 14:29
Wy trolle na usługach wrogich służb traktujecie nas jak szczury. Ale wasza propaganda jest czytelna aż nadto.
Knagulec
Knagulec 23.06.2021, 13:45
Najwiekszy to mój pierd knaga I gumowiec czekają
Obcy
Obcy 23.06.2021, 12:37
wczesniej zaszczepic musieli sie tylko dorosli po 70 a teraz juz chca dzeci od 6 miesiaca zycia. biznes kwitnie. a jak chce sie ktos szczepic prosze bardzo. ale ode mnie wara Na.ziol.e
dzękuję
dzękuję 23.06.2021, 12:36
Zdjecie bardzo dobre do tytułu.

Pozostałe