Żywioły trawią domostwa. Jak można się zabezpieczyć przed ich skutkami?

  • 23.06.2021, 17:00
  • News4Media
Żywioły trawią domostwa. Jak można się zabezpieczyć przed ich skutkami? iStock
Pogoda szaleje, a kolejne gospodarstwa borykają się ze skutkami żywiołów. Czasami zapominamy o tym, że takie anomalia jak pożar czy nawałnica mogą dotknąć każdego. Wypadki zdarzają się zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Bywa, że np. w czasie wichury uszkodzeniom ulegnie samochód. Warto pomyśleć zawczasu i ubezpieczyć swoje mienie. O czym trzeba pamiętać?

Wielkość nie ma znaczenia

Nieważne, czy chodzi o wielki dom, czy maleńką kawalerkę. Żywioły nie wybierają, a do poważnych konsekwencji finansowych prowadzą czasem naprawdę niepozorne zdarzenia. Wielu z nas zdarzyło się zapewne, że przeciąg zatrzasnął okno albo w gniazdku zrobiło się zwarcie. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że do stłuczonej szyby albo pożaru, w takiej sytuacji, już tylko jeden krok. Bez względu na posiadany majątek i rodzaj nieruchomości, warto zabezpieczyć się, aby w przypadku uszkodzenia lub utraty majątku, móc ubiegać się o wypłatę odszkodowania.

Istotne szczegóły polisy

Większość towarzystw i firm ubezpieczeniowych oferuje ubezpieczenie domu i mieszkania na zasadach ogólnych. To samo dotyczy powszechnie znanego autocasco, czyli dobrowolnej polisy pojazdu na wypadek zdarzeń losowych. Jednak przed podpisaniem umowy warto dokładnie zapoznać się z jej szczegółami. Istotne jest również zwrócenie uwagi, na jaką kwotę ubezpieczamy dobytek. Zwykle dostępne są różne warianty cenowe, a im składka wyższa, tym większych wypłat możemy spodziewać się w razie zniszczenia. Niektóre firmy oferują też ochronę nieruchomości, które przeznaczone są do dalszego najmu, aby przejąć odpowiedzialność finansową, kiedy do zniszczenia mienia dojdzie z winy lokatorów.

Co zawiera ubezpieczenie?

W przypadku domów i mieszkań, na ogół podstawowy pakiet dotyczy murów i wykończenia oraz wyposażenia. Przykładowa polisa może obejmować zarówno meble i sprzęt, jak i drobniejsze ruchomości, które znajdują się na terenie posesji. Towarzystwa ubezpieczeniowe zwykle zaliczają do nich np. biżuterię, sprzęt sportowy i wózki dziecięce. Można zadbać również o ubezpieczenie od utraty dokumentów. Istotnym jest fakt, że podstawowa ochrona zwykle obejmuje jedynie skutki wypadków losowych, np. uderzenie pioruna lub pożar. Za zdarzenia związane z kradzieżą lub włamaniem ubezpieczyciel może wymagać dodatkowej opłaty. Co ciekawe, możliwe jest również wykupienie polisy na nagrobek, np. na wypadek powodzi.

Ile kosztuje ubezpieczenie nieruchomości?

Nie ma jednej, uniwersalnej stawki. Wszystko zależy od metrażu posesji; elementów, które chcielibyśmy objąć ochroną i ich wartości; zabezpieczeń antykradzieżowych, które zostały zastosowane; regionu, zwłaszcza jeśli często występują w nim niszczycielskie zjawiska pogodowe i innych czynników, które wpływają na prawdopodobieństwo, że ubezpieczyciel będzie musiał wypłacić nam pieniądze. Przykładem może być obecnie najtańsze na rynku roczne ubezpieczenie na kwotę 80.000 zł, które wykupimy w podstawowym wariancie już za mniej niż 100 zł. Nie ma natomiast górnej granicy, którą kształtować będą za każdym razem indywidualne ustalenia z ubezpieczycielem. Na ogół możliwe jest opłacenie składki w ratach, choć może podwyższyć to jej łączną wysokość.

Na co zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy o autocasco?

AC to popularny rodzaj polisy, jednak zdarza nam się zapominać, że jej zakres nie jest regulowany prawnie. Każde towarzystwo ustala go indywidualnie. Przed podpisaniem umowy należy sprawdzić, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za szkodę, a kiedy może nam tego odmówić. Polisa może obejmować wypłatę dopiero powyżej pewnego progu wartości szkód, ale np. bez uwzględnienia opon, szyb lub innych elementów pojazdu. Za dopłatą możemy objąć ochroną każdy z elementów samochodu, włącznie z bagażem. Wszystkie szczegóły należy omówić z przedstawicielem, który dobierze ofertę do naszych oczekiwań. Najtańsza polisa AC to wydatek 200 – 300 zł miesięcznie, płatny dodatkowo do obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Choć wykupienie ochrony wiąże się z kolejnym wydatkiem, jego wartość poznajemy dopiero w momencie, kiedy stajemy przed ogromnymi stratami. Nikt z nas nie spodziewa się, że straty mogą nas dotyczyć. Ale jeśli wcześniej zadbamy o odpowiednie zabezpieczenie, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, które pomoże odbudować, czasami sięgające ogromnych wartości, szkody.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Dorota
Dorota 23.06.2021, 19:25
To żywioł nie można się przed tym obronić.
"Samozapłon"
"Samozapłon" 23.06.2021, 18:21
Zlikwidować osp.
druh
druh 23.06.2021, 18:51
Samozapłon zlikwiduj swój własny niedowład umysłowy.
ogień
ogień 23.06.2021, 17:53
Żywioły Saszy.

Pozostałe