Burze w znacznej części kraju. Gdzie spodziewać się nawałnic?

  • 24.06.2021, 12:30
  • News4Media
Burze w znacznej części kraju. Gdzie spodziewać się nawałnic? iStock
Łowcy Burz ostrzegają przed nawałnicami, które mogą pojawić się dziś niemalże w całej Polsce. Pojawi się porywisty wiatr, silne burze i towarzyszący im grad. Obfite opady deszczu mogą spowodować lokalne powodzie i podtopienia.

Zagrzmi w całej Polsce

Według prognoz Łowców Burz, zagrożenie 2 stopnia (silne lub ekstremalnie silne burze) dotyczy przede wszystkim północno – wschodniej części Polski. Nawałnice pojawią się też w jej południowo – zachodniej części. Bez ostrzeżenia pozostaje jedynie północno – zachodnia część kraju. Burze rozwijać się mają w centralnej części kraju, a następnie przenosić w kierunku północno – wschodnim.

Silne wyładowania pojawią się w województwach: warmińsko – mazurskim, podlaskim, mazowieckim, łódzkim, lubelskim, świętokrzyskim, opolskim, śląskim, małopolskim i w części podkarpackiego. Ryzyko silnych burz występuje również w części województwa kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego. W województwach pomorskim i zachodniopomorskim mogą pojawić się wyładowania atmosferyczne, ale o lekkim nasileniu.

graf.: portal Polscy Łowcy Burz


Nocą może pojawić się silny wiatr

Według prognoz Łowców Burz, w godzinach wieczornych może dojść do rozległego układu burzowego, którego konsekwencją będą bardzo silne porywy wiatru, przekraczające prędkość 100 – 120 km/h. Niewykluczone są również wielkoskalowe opady deszczu i dużego gradu. Zjawiska rozpoczną swoją wędrówkę od południowej części kraju i będą przemieszać się w kierunku centrum, a następnie na wschód i południowy – wschód kraju.

Szczególne zagrożenie portal wskazuje na obszary: Opolszczyzny, Śląska, Zachodniej Małopolski, województwa świętokrzyskiego i okolice Łodzi, gdzie niebezpieczny układ burzowy może nadejść kulminacyjnym momencie swojej aktywności.

Temperatura w kraju

Według prognoz IMGW, najcieplej będzie dziś w Rzeszowie, gdzie na termometrach mieszkańcy zobaczą ok. 28 st. C. Im bliżej południowego – zachodu, tym niższa będzie temperatura. W Lublinie 27 st. C.; w Poznaniu i Wrocławiu ok. 20 st. C.; w Suwałkach i Olsztynie 22 st. C., a w Warszawie, Bydgoszczy, Koszalinie i Szczecinie już tylko ok. 18 st. C.

Alert RCB

Mieszkańcy zagrożonych burzami terenów otrzymują w formie SMS alerty od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, w których również informowani są o burzach, silnych wiatrach, ulewnych deszczach i możliwych opadach gradu. W wiadomości czytamy, że ich konsekwencją mogą być kolejne podtopienia. RCB apeluje o zabezpieczenie wszystkich przedmiotów, które mogłyby zostać porwane przez wiatr.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

gromowładny
gromowładny 24.06.2021, 12:37
Burza to jest teraz na sesji. Burmistrz dostaje gromy.

Pozostałe