Spór o „Murzynka Bambo”. Córka Tuwima zabrała głos

  • 24.06.2021, 15:30
  • News4Media
 Spór o „Murzynka Bambo”. Córka Tuwima zabrała głos iStock
Współcześnie, w sposób szczególny piętnuje się zachowanie, które mogłoby skrzywdzić kogoś ze względu na jego odmienność społeczną. Wyczulony na tym punkcie okazał się poseł Lewicy Maciej Gdula, który dopatrzył się w popularnym wierszyku znamion rasizmu. Do słów polityka odniosła się córka Juliana Tuwima, autora rymowanki.

„Murzynek Bambo w Afryce mieszka…”

Któż z nas nie pamięta z dziecięcych lat wierszyka o przygodach czarnoskórego chłopca? Czasy się zmieniają i to, co kiedyś nie wzbudzałoby kontrowersji, dziś odczytywane jest jako podtekst rasistowski. Podobnie było z popularnym dziełem Juliana Tuwima. Poseł Maciej Gdula, po przeanalizowaniu treści wiersza, uznał go za treść, która mogłaby urazić osoby czarnoskóre. Według TVP polityk miał przytaczać fragmenty rymowanki, które mówiły o tym, że „czarny bohater boi się białego mleka” czy „boi się myć, bo się wybieli”. Poseł chciałby, aby „Murzynek Bambo” zniknął z kanonu literatury omawianej w szkołach.

Córka poety zabrała głos

Ewa Tuwim – Woźniak, córka pisarza i spadkobierczyni jego praw autorskich, w rozmowie z Gazetą Polską Codziennie, odniosła się do podejrzeń posła Gduli:

„Wierszyk 'Murzynek Bambo' kończy się słowami: 'Szkoda, że Bambo czarny, wesoły nie chodzi razem z nami do szkoły'. Poeta namawia dzieci do serdecznego przyjęcia w swoim gronie chłopczyka o innym kolorze skóry.” – wyjaśniła.

Córka legendarnego poety zaznaczyła również, że jej ojciec z sympatią wypowiadał się o czarnoskórym bohaterze wiersza z 1935 r. Według niej, wszystkie czynności, które wymieniane są w rymowance – dokładniejsze mycie się, częstsze pomaganie rodzicom, odrabianie lekcji – dotyczą również białych dzieci.

To nie pierwszy raz

Poseł Maciej Gdula już na początku bieżącego roku zasłynął z obrony czarnoskórego bohatera lektury. Wówczas podnosił zarzut, że „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza to powieść, która uczy, jak gardzić obcymi kulturami.

„Moja 11 letnia córka przebrnęła przez „W pustyni i w puszczy”. Nie ma chyba w polskiej literaturze drugiej podobnej perły łączącej w takim natężeniu rasizm, kolonializm i patriarchat.” – pisał na swoim koncie na Twitterze.

Po serii pytań internautów, dlaczego wskazuje akurat to dzieło jako rasistowskie, polityk w kolejnym wpisie przytoczył cytat z książki o przygodach Stasia i Nel:

"Powoli, powoli rozjaśniało się w czarnych głowach, a to czego nie mogły pojąć głowy, chwytały gorące serca. Po pewnym czasie można było przystąpić do chrztu (...) Mea czuła się wszelako nieco zawiedziona, albowiem w naiwności ducha rozumiała, że po chrzcie wybieleje natychmiast na niej skóra i wielkie było jej zdziwienie, gdy spostrzegła, że pozostała czarna jak i przedtem. Nel pocieszyła ją jednak zupełnie zapewnieniem, że ma teraz duszę białą".

Królewna Śnieżka ofiarą napaści seksualnej

W maju świat obiegły kontrowersje, jakie wzbudziła scena z bajki „Królewna Śnieżka”. Książę miał pocałować śpiącą kobietę bez jej zgody, na co po niespełna wieku od powstania animacji, zwrócił uwagę anglojęzyczny portal SFGate. Po publikacji spekulowano nawet o tym, że Śnieżka uznana była w bajce za martwą, dlatego pocałunek mógłby w dzisiejszych czasach zostać odebrany nie tylko jako napaść seksualna, ale również akt nekrofilii.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Smerfiarz
Smerfiarz 26.06.2021, 20:19
Stara florka tańczy makarene pod żabką
karta z dziejów ludzkości  ha ha ah
karta z dziejów ludzkości ha ha ah 25.06.2021, 16:33
a ten poseł to nie tutejszy ha ha ha tutejsza idiotka z warszewskim kretynem lewica ha ha ah
left
left 25.06.2021, 10:11
Jeżeli ktoś nie może zasłynąć z rzeczy konstruktywnych, inteligentnych, opiera się na kontrowersjach i tanim rozgłosie.
ajwaj aleluja i na saturna
ajwaj aleluja i na saturna 25.06.2021, 08:11
a juz myslałem ze to darek wieczorek ha ha ah szef wszysstkich dewiantów z zach pomor i promotor PTTK turystyki z przygodami lgbtiq ha ha ah a bajeczki disneya widział poseł lewicy i te satanistyczne przekazy podprogowe ha ha ah https://www.google.com/url?sa=…
Garry
Garry 25.06.2021, 08:57
Ty trzeźwy oby jesteś z rana?
tetryk
tetryk 25.06.2021, 00:28
A film "o dwóch takich co ukradli księżyc" to propagowanie przestępczych zachowań więc wystepującego weń wciąż niestety żyjącego aktora należałoby ukarać poprzez publiczne ukamienowanie
PIS land
PIS land 24.06.2021, 21:33
Odbiło mu chyba.... . Wierszyk już w 60 tych latach uczono... A wtedy jeszcze nie było w Polsce żadnego rasizmu... Ludzie byli pozytywnie nastawieni i do czarnych i do zoltych.. Nie istniała nienawiść do obcych tak jak to powszechne jest dzisiaj.
tetryk
tetryk 25.06.2021, 00:29
nie chyba tylko napewno mu odbiło! ***** ***
rower
rower 24.06.2021, 19:29
Bicie piany i PiS odwraca uwagę od prawdziwych problemów.
Przerazony
Przerazony 24.06.2021, 16:34
A bolek i Lolek spali z Tola. Trójkącik mniam mniam. Żwirek i Muchomorek spali w jednym łóżku razem. Sodomia i gomoria

Pozostałe