Będą nowe stacje meteorologiczne na Pomorzu Zachodnim

  • 24.06.2021, 19:30
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Będą nowe stacje meteorologiczne na Pomorzu Zachodnim
Na terenie województwa zachodniopomorskiego stanie siedem nowych stacji meteorologicznych, które będą zbierać dane pogodowe przydatne gospodarstwom rolnym położonym w pobliżu, a rejestrowane parametry posłużą rolnikom m.in. w podejmowaniu racjonalnych decyzji związanych z ochroną roślin.

To efekt rozstrzygniętego naboru wniosków, przeprowadzonego przez Urząd Marszałkowski WZ, w którym zachodniopomorskie gminy mogły zdobyć dofinansowanie na posadowienie stacji meteorologicznych na terenie Pomorza Zachodniego.

- Warunki klimatyczne w naszym kraju zmieniają się dynamicznie, co utrudnia pracę rolnikom, dlatego potrzebują oni rzetelnej informacji pogodowej. Potrzebna jest im wiedza dotycząca m.in. temperatur, opadów, wiatru, przymrozków czy nasłonecznienia, które wpływają na decyzje dotyczące podstawowych zabiegów agrotechnicznych. Cieszymy się, że gminy skorzystały z szansy na zdobycie wsparcia – mówi wicemarszałek województwa Olgierd Kustosz.

O środki z budżetu województwa zachodniopomorskiego mogły starać się zachodniopomorskie gminy, które realizują w 2021 r. zadanie polegające na posadowieniu stacji meteorologicznych oraz zobowiązały się do nieodpłatnego, nieograniczonego przekazywania danych pochodzących z tych stacji Województwu. Warunkiem było posiadanie przez gminę aktualnej, pisemnej akceptacji lokalizacji wydanej przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, administratora Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej w Polsce.

Dotacja w wysokości 40 tys. zł każda trafi do siedmiu zachodniopomorskich gmin: Nowogródek Pomorski, Barwice, Kobylanka, Białogard, Lipiany, Szczecinek i Tychowo. Pozwoli ona na posadowienie na ich terenie łącznie siedmiu stacji meteorologicznych.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe