W środę protesty na ulicach. Mogą być wstępem do wielkiego strajku

  • 29.06.2021, 12:30
  • News4Media
W środę protesty na ulicach. Mogą być wstępem do wielkiego strajku iStock
Katowice, Kraków, Szczecin, Olsztyn czy Szczecin. To tylko kilka miast, w których w środę odbędą się protesty. Jeśli nie przyniosą efektu, fala strajków ma zalać całą Polskę.

30 czerwca spotkamy się, żeby zamanifestować swoją obecność w systemie ochrony zdrowia. To jest już pewne. Ministerstwo Zdrowia niekoniecznie jest otwarte na rozmowy, tzn. zaproszenie wysłali (trochę późno, Minister Niedzielski na konferencji podkreślił, że rozmowy z ratownikami medycznymi trwają.....hmmm, może ktoś na nich był, bo nie my). A życie sobie...” – ogłasza Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych i zapowiada na środę manifestację w wielu miastach Polski.

W samo południe ratownicy mają wyjść na ulice m.in. Katowic, Krakowa, Szczecina, Olsztyna, Warszawy, Rzeszowa. Lista cały czas się wydłuża. Największa manifestacja ma się odbyć w stolicy pod gmachem Ministerstwa Zdrowia. W pozostałych miastach protestujący przyjdą pod urzędy wojewódzkie.

Ratownicy medyczni chcą realizacji postulatów, o których mówią już od czterech lat. Chodzi o:

  • otrzymywanie 1 200 zł brutto dodatku do podstawowej pensji,
  • wzrost stawek dla ratowników na umowach innych niż umowa o pracę,
  • wprowadzenie do tabeli współczynników osobnego punktu - ratownik medyczny - ze współczynnikiem 1,5 do końca 2021 r.,
  • wprowadzenia Ustawy o zawodzie i samorządzie Ratowników Medycznych,
  • nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

"W razie braku realizacji postulatów w terminie pilnym rozpoczniemy przygotowania do ogólnopolskiej akcji strajkowej z głównym założeniem absencji ratowników medycznych w ich miejscu pracy." – grozi w komunikacie Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych.

A to oznacza, że jeżeli postulaty nie zostaną spełnione, to – jak mówią sami ratownicy – wysiądą z karetek i wyjdą ze Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych.

Co na to minister zdrowia? „Jesteśmy w ciągłym dialogu z różnymi przedstawicielami grup medycznych.” – oświadczył w poniedziałek Adam Niedzielski, szef resortu i dodał, że rząd planuje przeznaczyć na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB. „Będziemy rozmawiali, jak rozłożyć ten wzrost nakładów tak, żeby gwarancja czy zapewnienie partycypacji dla zawodów medycznych, w tym wzroście nakładów, również był zagwarantowany. Również przedstawiciele ratowników mogą liczyć na to, że tak, jak wszystkie inne zawody, będą docenione w tej ścieżce wzrostu nakładów na zdrowie.” – dodał minister.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

nina
nina 30.06.2021, 10:50
Strasza pandemią czwarta i nie będzie strajków .... i bedą wybory?
Złodzieje oddajcie moje...
Złodzieje oddajcie moje... 29.06.2021, 16:22
Polski ład to największy pisi przekręt. Niszczą średnią klasę i emerytów średniaków. Jak zarabiasz 4900 to jesteś bogaczem. Wszystkich nas okradną. Zyskają menele.
tyle
tyle 29.06.2021, 13:55
Szczecin bedzie zablokowany.
ej
ej 29.06.2021, 14:13
Żeby tylko.
Gdzie jest kasa?
Gdzie jest kasa? 29.06.2021, 13:44
Z działań ministerstwa zdrowia bardzo zadowolony jest handlarz bronią - DO DZISIAJ NIE ODDAŁ milionów z PUBLICZNEJ KASY ani nie dostarczył respiratorów!
Nie ukrywam. Jest dobrze
Nie ukrywam. Jest dobrze 29.06.2021, 16:23
Oddał 1200 zł . Zostało 58 138 942zł.
POLSKA WALCZACA  CZUWAJ
POLSKA WALCZACA CZUWAJ 29.06.2021, 14:36
PONOC MA ZROBIĆ Z RESPITARORÓW CZOŁGI BOJOWE DLA WOT MODERNIZACJA W TRAKCIE
ha
ha 29.06.2021, 13:07
do roboty!!
ajwaj aleluja i na saturna
ajwaj aleluja i na saturna 29.06.2021, 13:06
PONOĆ SZYKUJE SIE STRAJK UKRAIŃSKICH zbieraczek grzybów wszelakich na wylotówkach ze szczecina domagają się od prezydenta postawienia namiotu z klimatyzacją i bieżącej wody jako niezbędne dla miasta szczecina ha ha ha

Pozostałe