A gdyby tak skrócić tydzień pracy do czterech dni? Poniedziałek byłby np. wolny

  • 12.07.2021, 09:05
  • News4Media
A gdyby tak skrócić tydzień pracy do czterech dni? Poniedziałek byłby… iStock
Islandia przez kilka lat badała grupę kilku tysięcy pracowników, których tydzień pracy został skrócony do czterech dni, bez obniżenia wysokości pensji. Efekty eksperymentu były zaskakujące. Okazało się, kluczowa jest organizacja.

Dokładne badanie

W przypadku tego eksperymentu można śmiało mówić o dużej dokładności. Islandczycy postarali się, aby badanie przeprowadzone było na zróżnicowanej grupie osób i rozciągnął się w czasie umożliwiającym zaobserwowanie realnego wpływu na jego uczestników.

Pierwszy jego etap miał miejsce w latach 2014 – 2019. Wówczas zaproszono do udziału mieszkańców Reykjaviku, którzy zawodowo zajmowali się pracą w centrach usługowych i opieką nad dziećmi. W późniejszym czasie dołączyli również przedstawiciele ratusza oraz personel domów opieki.

Drugi etap badania dotyczył lat 2017 – 2019 i obejmował 440 urzędników państwowych z kilku różnych instytucji. Tym razem skrócono dzień pracy – zarówno osobom pracującym w regularnych godzinach, jak i tym, które nie miały stałego grafiku.

Mniej nie znaczy gorzej

Wyniki eksperymentu były zaskakujące. Logika podpowiada, że mniej czasu na wykonanie pewnych zadań może spowodować zaległości. Islandczycy obalili jednak tę teorię i wykazali, że skrócenie czasu pracy okazało się być strzałem w dziesiątkę. Pracownicy, którzy mieli przed sobą perspektywę dodatkowego czasu wolnego, odczuli silną motywację, aby szybciej wykonać powierzone im zadania.

Kwestia organizacji

Firmy, wychodząc naprzeciw potrzebom przedsięwzięcia, dopracowały harmonogramy pracy oraz komunikację pomiędzy jednostkami, aby maksymalnie wykorzystać skrócony czas. To pokazało, że właściwa organizacja jest kluczem do efektywności. Wśród badanych odnotowano wzrost poziomu dobrego samopoczucia. Zredukowano również odsetek pracowników borykających się z wypaleniem zawodowym.

Co na to sami pracownicy?

Pytani o subiektywne odczucia, uczestnicy badania podkreślali, że dzięki skróconemu czasowi pracy mogli skupić się na rozwoju i aktywności fizycznej. Lepsza kondycja organizmu i umysłu, w niektórych przypadkach przełożyła się na poprawienie wyników w pracy. Część badanych wskazała również, że dzięki eksperymentowi odczuwała większą satysfakcję i zadowolenie z wykonywanej pracy.

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ranny ptaszek
ranny ptaszek 15.07.2021, 07:19
Byłoby wspaniale!
I JUŻ PO ROBOCIE   JAK  GOLEM
I JUŻ PO ROBOCIE JAK GOLEM 12.07.2021, 15:06
A JA ŁADUJĘ W KOSZER GLINĘ
Leniwy tercet
Leniwy tercet 12.07.2021, 10:52
My już to przetestowalismy nawet w jeszcze lepszych wersjach ;-)

Dwudniowy tydzień pracy jest super!
sprawdźcie
sprawdźcie 12.07.2021, 13:00
Myslę, że M.Sawaryn ma jeszcze lepsze wyniki pod tym względem.
Paweł
Paweł 12.07.2021, 10:48
A na sojczym kosza kosiarka ciągników a do gołej ziemi żadnego pomyślunku 😡 jak to wygląda ? Masakra ! Czy nie ma nad pracownikami jakiejkolwiek kontroli ? Ziemia jest jak zorana ,a może konopie będą sądzić !?
Cukrzyk z nadciśnieniem
Cukrzyk z nadciśnieniem 12.07.2021, 10:00
Ja 2 setke i popijam kawą i jakoś pracuje na dachach w upał i nic mi nie jest
Obserwator Odrzański
Obserwator Odrzański 12.07.2021, 09:53
Tak to kombinują ludzie nie lubiący swojej pracy. To jest klucz wydajności.
po 2. kawie i nic
po 2. kawie i nic 12.07.2021, 09:41
Byłoby wspaniale!

Pozostałe