Warto sprawdzić swoje konto w ZUS

  • 20.07.2021, 00:57
  • Karol Jagielski, rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego
Warto sprawdzić swoje konto w ZUS Fot. dost.
ZUS zakończył udostępnianie informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU). Podobnie jak w ubiegłym roku można ją sprawdzić tylko na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Ubezpieczeni, którzy w 2020 r. ukończyli 35 lat, w IOSKU znajdą również symulację hipotetycznej emerytury.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył generowanie informacji o stanie konta ubezpieczonego – stan na 31 grudnia 2020 r. (IOSKU za 2020 r.). Tak, jak w zeszłym roku, informację można znaleźć w wersji elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). ZUS już nie wysyła jej wersji papierowej.

 

Informacja na PUE jest po przeprowadzonej w czerwcu rocznej waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne i kapitału początkowego oraz środków zapisanych na subkoncie.

 

Aby znaleźć informację o stanie konta na PUE wystarczy wejść w panel ubezpieczonego, wybrać po lewej stronie zakładkę „Informacje o stanie konta”, a następnie zaznaczyć rok 2020. Po kliknięciu w "Szczegóły" będą dostępne zakładki: "Stan konta", "Hipotetyczna emerytura" i "Składki na ubezpieczenie emerytalne".

 

Tegoroczna informacja (IOSKU) prezentuje stan naszych środków zapisanych na koncie i subkoncie 31 grudnia 2020 roku.

 

Ubezpieczeni, którzy w 2020 r. ukończyli 35 lat, w IOSKU znajdą również symulację hipotetycznej emerytury obliczonej tylko na podstawie konta ubezpieczonego oraz konta i subkonta w ZUS (zakładka „Hipotetyczna emerytura”). W każdym wariancie ZUS stosuje dwie symulacje wyliczeń. Jedna uwzględnia naszą dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy. Druga zaś przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i więcej składek nie odprowadzimy.

 

ZUS przygotował również „informację o przekazaniu do ZUS raportu informacyjnego przez płatnika składek”. Złożenie tego raportu pozwala płatnikowi na skrócenie przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat. Została ona przygotowana tylko dla osób, za które płatnik składek złożył raport informacyjny w 2020 roku.

Karol Jagielski, rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Norbert
Norbert 26.07.2021, 17:08
Lepiej się nie stresować ;)
KRUS   KUMPEL JE  ZUSA  HA AH AH
KRUS KUMPEL JE ZUSA HA AH AH 24.07.2021, 18:53
jakie to ma znaczenie ha ha ah jak idzie wojenka ha ah ah kto doczeka tej emerytury ha ha ah
Wiktor
Wiktor 21.07.2021, 11:52
A ja mam bombe - super newsa. Mianowicie podano, że inflacja w I półroczu wyniosła 3,6 proc. A to oznacza, że o tyle wzrosną więc stawki podatków i opłat lokalnych w przyszłym roku.
Kłamią i kłamią
Kłamią i kłamią 20.07.2021, 07:29
Sprawdzajcie ich bo pisi oszukują.
??
?? 20.07.2021, 23:53
Sądzisz po sobie?

Pozostałe