Coraz niższe emerytury. Wylicz, czy wystarczy ci na rachunki

  • 26.07.2021, 14:30
  • News4Media
Coraz niższe emerytury. Wylicz, czy wystarczy ci na rachunki fot. iStock
Są niskie, a będą jeszcze niższe. Świadczenia emerytalne Polaków wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych mogą nie starczyć nawet na rachunki. Tak wynika z danych kalkulatora emerytalnego dostępnego na Platformie Usług Elektronicznych.

Emerytury Polaków będą niezwykle niskie. Dane pochodzące z kalkulatora ZUS przewidują, że średnia stopa zastąpienia wyniesie około 30 proc. Co to znaczy? Według nowych wyliczeń emerytura pobierana przez Polaków będzie stanowiła 1/3 ostatniej pensji. Przy zarobkach o wysokości obecnie obowiązującej minimalnej pensji krajowej będzie to zaledwie 840 złotych.

Minimalna pensja krajowa 2021 - 2800 złotych

Przyszła emerytura - 840 złotych

Średnia pensja krajowa 2021 - 5800 złotych

Przyszła emerytura - 1740 złotych

Swoją przyszłą emeryturę można sprawdzić samodzielnie, dzięki usłudze elektronicznej udostępnionej niedawno na Platformie Usług Elektronicznych. Wystarczy wejść na stronę www.zus.pl i zalogować się na swój profil lub go założyć. Aby znaleźć informację o stanie swojego konta wystarczy kliknąć w panel "Ubezpieczony”, wybrać zakładkę „Informacje o stanie konta”, a następnie „Informacja za 2020 r.”. Tegoroczna Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego w ZUS (IOSKU) odwzorowuje stan naszych środków na 31 grudnia 2020 roku.

Ubezpieczeni, którzy w 2020 r. ukończyli 35 lat, w IOSKU znajdą tam również gotową symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS (zakładka „Hipotetyczna emerytura”). Urząd w symulacji bierze pod uwagę już przepracowany czas i zapłacone składki na bazie dzisiejszych zarobków. Ci, którzy takiej symulacji nie mają, mogą skorzystać z kalkulatora emerytalnego. Tam dane należy wypełnić  jednak samodzielnie. Można skorzystać zarówno z wersji uproszczonej, jak i zaawansowanej. Kwota emerytury, którą poda kalkulator, to wysokość prognozowana na podstawie m.in. przyjętych obecnie założeń makroekonomicznych. Należy pamiętać, że widoczna wysokość emerytury to kwota brutto, tzn. przed potrąceniem podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gryf
Gryf 27.07.2021, 09:37
Ile pracowali tyle będą mieli emerytury ,nie pracowali długo beda niskie proste
😢😢
😢😢 26.07.2021, 23:32
Będziemy więc pracować do śmierci, chyba, że przejdziemy na emeryturę i będzie to śmierć głodowa. Tak czy inaczej wychodzi na to samo, a w tym wieku raczej pięćsetkami nie narobisz😢
poórwnywałem ze swoimi kolegami
poórwnywałem ze swoimi kolegami 26.07.2021, 20:40
Po pierwsze to te emerytury dziwnie niesprawiedliwie są liczone.
emerytka
emerytka 26.07.2021, 16:45
Coraz wyższe ceny i rachunki to jest największy problem. W Gryfinie gaz poszedł o 40 procent!
Dyl
Dyl 26.07.2021, 18:32
a co wolałabyś tańszy gaz od ruskich ? to nie patriotyczne !
Mamy wspaniały gaz z USA, nieważne że drogi , ale wspieramy naszego sojusznika, a nie prawosławnych bezbożników i niemieckich barbarzyńców. Nie chcemy taniego gazu z Rosji. Mamy swój honor i wspaniałych przywódców w Warszawie.
"Gott mit uns" Jesteśmy narodem wybranym, zbawcami świata.
Niech żyje USA, niech żyje nasz wódz Jarosław Kavczyński, niech czuwa nad nami święty Karol z Wadowic. Chcemy być 51 stanem USA i jeść amerykańska kukurydzę modyfikowaną, bo to jest zdrowe.
Kartofle nich sobie jedzą Niemcy i Rosjanie. Rząd PiS kazał opracować pozyskiwanie gazu z pierdów, bo Polacy go marnują wypuszczajac bezpośrednio do atmosfery.
Knagulec
Knagulec 26.07.2021, 15:29
Moherom rynty plus nie wystarczą a my to oddamy

Pozostałe