Uczcijmy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego - apeluje wojewoda

  • 29.07.2021, 12:30
  • Centrum Prasowe Wojewody Zachodniopomorskiego
Uczcijmy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego - apeluje wojewoda Instytut Pamięci Narodowej Ubiegłoroczne obchody rocznicy.
Znakiem „Polski Walczącej” ułożonym z żołnierzy WOT i żyjących powstańców oraz Mszą Świętą w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie uczcimy w godzinę „W”, 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Wydarzenie rozpocznie się dokładnie o godz. 17:00, w niedzielę, 1 sierpnia. Na placu przed szczecińską katedrą pw. św. Jakuba Apostoła, w znak „Polski Walczącej” ustawi się kilkudziesięciu żołnierzy 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, a wraz z nimi mieszkających w Szczecinie uczestnicy Powstania Warszawskiego.

 

Żołnierze 14 ZBOT, którzy na mundurach noszą znak „Polski Walczącej” dziedzicząc tradycje Armii Krajowej, będą trzymali białe i czerwone róże, które przekażą powstańcom, a następnie zostaną złożone w kaplicy Armii Krajowej w szczecińskiej katedrze. Całe wydarzenie odbędzie się w ciszy. Po nim, w archikatedrze rozpocznie się Msza Święta. Nabożeństwo, w intencji Ojczyzny, a także żyjących i poległych oraz zmarłych powstańców odprawi biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Henryk Wejman. Pododdział honorowy wraz z pocztem sztandarowym oraz posterunek honorowy wystawi podczas mszy 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana. Swoje poczty sztandarowe wystawią także pozostałe służby mundurowe: policja, straż graniczna czy straż pożarna. Obecni będą także: wojewoda zachodniopomorski, przedstawiciele m.in. 109. Szpitala Wojskowego w Szczecinie, Instytutu Pamięci Narodowej oraz innych instytucji, a także przedstawiciele środowisk patriotycznych.

 

77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, jednego z największych zrywów niepodległościowych w dziejach naszej Ojczyzny wymaga od nas, także tu, w Szczecinie, abyśmy uczcili pamięć bohaterskich Powstańców Warszawskich z 1944 r., którzy z narażeniem życia i zdrowia powstali, by walczyć o niepodległą Ojczyznę oraz cywilnych mieszkańców Warszawy zamordowanych w tym czasie przez niemieckich okupantów. Zachęcam mieszkańców Szczecina i regionu do uczestnictwa w tym wydarzeniu oraz do zatrzymania się 1 sierpnia o godzinie 17.00 – w godzinę „W” i oddania hołdu poległym Powstańcom. - mówi wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

 

Według danych Światowego Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Okręg Szczecin, w Szczecinie żyje dziś dziesięcioro uczestników Powstania Warszawskiego. Ich heroizm jest dla nas moralnym drogowskazem i bezcenną lekcją patriotyzmu.

 

Na uroczystość zaprasza Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Okręg Szczecin, Wojewoda Zachodniopomorski, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie oraz wojsko i służby mundurowe.

***

Na mocy rozkazu komendanta głównego Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza (jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej). Powstanie planowane na kilka dni upadło 3 października po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. Żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

Po II wojnie światowej władze komunistyczne traktowały powstańców, podobnie jak innych żołnierzy AK i organizacji niepodległościowych. Uznawani za wrogów Polski „ludowej” byli prześladowani i napiętnowani jako „zdrajcy”, którzy wywołali „bezcelowe powstanie”. Aresztowania dotknęły dowódców wolnościowego zrywu, którym stawiano absurdalny zarzut zdrady Ojczyzny. Wielu zostało skazanych w sfingowanych procesach. Jednak komunistom nigdy nie udało się złamać wolnościowego ducha bohaterów Powstania Warszawskiego.

Centrum Prasowe Wojewody Zachodniopomorskiego

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

patriotaGryfino98
patriotaGryfino98 29.07.2021, 13:57
Chwała Bohaterom!
PYTAM, Pytam jako POLAK
PYTAM, Pytam jako POLAK 29.07.2021, 13:32
70 tysięcy zwłok na zwałach na Woli. Sami cywile. Dzisiaj ich mieniem kupczą pisi. A Kaczyńscy po kim dostali przedwojenną willę ?!
tyle
tyle 29.07.2021, 13:27
W Gryfinie po prostu zawyją syreny.

Pozostałe