Popularne lody wycofane ze sprzedaży. Wydano ostrzeżenie

  • 29.07.2021, 14:00
  • News4Media
Popularne lody wycofane ze sprzedaży. Wydano ostrzeżenie iStock
Producent znanych słodyczy podjął decyzję o wycofaniu ich ze sprzedaży na terenie kilkunastu krajów Europy. Wśród nich znalazły się też popularne lody, które muszą zniknąć z obrotu w Polsce.

W Polsce tylko lody

Firma Froneri, która produkuje słodycze takie jak Nestlé, Milka, Toblerone, Oreo czy Princessa, poinformowała publicznie o stwierdzeniu w nich obecności szkodliwego dla zdrowia tlenku etylenu. W Polsce dotyczy to jedynie niektórych lodów, jednak wadliwe produkty trafiły do sprzedaży w kilkunastu różnych krajach.

„Na podstawie informacji dostarczonych przez dostawcę możemy potwierdzić, że ten problem dotyczy Francji, Niemiec, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Malty, Danii, Polski, Portugalii, Andory, Austrii, Holandii, Belgii, Grecji, Cypru i Rumunii.” – potwierdził portalowi polsatnews.pl Piotr Kuna, Krajowy Kierownik ds. Zasobów Ludzkich i PR z Froneri.

Stężenie jest niskie, ale składnik szkodliwy

Producent wadliwych lodów wyjaśnił, że stabilizatory stosowane do produkcji słodyczy przez firmę Froneri, używane są w ilościach, które nie powinny spowodować ryzyka związanego z ich spożyciem. Po wykryciu w nich tlenku etylenu, którego używanie w Unii Europejskiej jest zabronione, przedsiębiorstwo zdecydowało się profilaktycznie wycofać z obrotu produkty obarczone prawdopodobieństwem wystąpienia niepożądanego składnika.

Komisja Europejska komentuje

„Bezpieczeństwo produktów spożywczych wprowadzanych na rynki UE ma ogromne znaczenie dla Komisji Europejskiej. Właśnie dlatego wdrożyliśmy system, system wczesnego ostrzegania o żywności i paszach (RASFF), aby zapewnić szybką wymianę informacji przez państwa członkowskie i umożliwić ich szybką skoordynowaną reakcję w przypadku wykrycia zagrożeń dla zdrowia publicznego.” – tak do sprawy odniósł się Stefan De Keersmaecker, rzecznik komisji zajmujący się bezpieczeństwem żywności, którego o komentarz poprosiła Polska Agencja Prasowa.

O jakie lody chodzi?

W Polsce wyodrębniono sześć produktów marki Milka, które mogą zawierać tlenek etylenu. Producent wskazał szczegółowe informacje, które pomogą w zweryfikowaniu lodów wycofanych ze sprzedaży. Oto lista:

graf.: froneri.pl

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

SMACZNEGO HA AH AH  BEZPARTYJNY   HA HA AH
SMACZNEGO HA AH AH BEZPARTYJNY HA HA AH 29.07.2021, 19:03
TO LODY ORAL HA AH AH Z LEWICY
ech
ech 29.07.2021, 14:58
Nie spodziewałabym się po tej marce.
Anucha
Anucha 29.07.2021, 14:28
Milka to syf, nigdy mi nie smakowała, najgorsza czekolada na rynku, więc mnie to nie dziwi.
Ziomal
Ziomal 29.07.2021, 14:20
Podobno Knagulec robi dobre lody
Knagulec
Knagulec 30.07.2021, 12:05
Mój ci smakuje

Pozostałe