Chcą, by pracodawca mógł selekcjonować zaszczepionych pracowników

  • 30.07.2021, 12:12
  • News4Media
Chcą, by pracodawca mógł selekcjonować zaszczepionych pracowników iStock
Szef firmy będzie mógł zapytać, który z jego pracowników jest zaszczepiony i na tej podstawie zorganizować pracę. Minister zdrowia przyznaje, że przesunięcie osoby, która nie przyjęła preparatu ochronnego na inne stanowisko, „miałoby rację bytu”.

To drażliwy temat, bo według obowiązujących obecnie przepisów pracodawca nie może wymagać podania przez pracownika informacji o szczepieniu. Jak jednak donosi „Rzeczpospolita”, to ma się zmienić. Powołując się na wypowiedzi Michała Dworczyka, szefa Kancelarii Premiera, dziennik opisuje nadchodzące zmiany w prawie. Jeżeli wejdą w życie, pracodawca zyska możliwość selekcjonowania podwładnych na zaszczepionych i niechronionych przed COVID-19.

Nowe przepisy mają bowiem przewidywać możliwość przesuwania niezaszczepionych pracowników tak, by oddzielić ich od zaszczepionych czy odsunąć od obsługi klientów.” – czytamy w gazecie, która zwraca także uwagę, że może się to dobić na zarobkach. Taki pracownik może zostać odesłany na niższe stanowisko z niższą pensją. W grę może wchodzić także zwolnienie z pracy, a powodem ma być niemożność zapewnienia zatrudnienia bez konieczności zwalniania innych pracowników.

O tego typu rozwiązania minister zdrowia Adam Niedzielski był także pytany przez dziennikarzy „Faktu”. „Myślimy o takim projekcie, gdzie firmy, które wykażą, że mają zaszczepionych pracowników, zwłaszcza tych mających kontakt z klientami, nie będą miały obostrzeń." – powiedział polityk i dodał, że możliwość sprawdzania przez pracodawców, czy ich podwładni się zaszczepili, jest rozważana. „Jesteśmy po analizie tego zagadnienia i na pewno wymaga to zmian ustawowych. Trwają takie prace, by taki projekt przygotować; ewentualnie podejmiemy na ten temat dyskusję na najbliższym posiedzeniu Sejmu (11 sierpnia)." - powiedział szef MZ, który dopuszcza możliwość przesunięcia niezaszczepionego pracownika na stanowisko, na którym nie będzie miał kontaktu z klientami. W ocenie Niedzielskiego miałoby to rację bytu.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (31)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

popieram
popieram 01.08.2021, 09:22
Trzeba chronić większośc przed ciemną masą mniejszości. To i tak lepsze niż obowiązkowe szczepienia.
szkoda słów
szkoda słów 01.08.2021, 21:20
Dzisiaj bandyci szturmowali szpital... Co dalej? Odłączą "statystów" od respiratorów żeby pokazać, że "nie ma wirusa"?
Kto naraża innych...
Kto naraża innych... 31.07.2021, 17:54
Konstytucja, art 68:

1. Każdy ma prawo do ochrony zdrowia.

3. Władze publiczne są obowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku.
4. Władze publiczne są obowiązane do zwalczania chorób epidemicznych i zapobiegania negatywnym dla zdrowia skutkom degradacji środowiska.
amen
amen 01.08.2021, 10:31
Czyli na podstawie tego artykułu Konstytucji walka o bezpieczeństwo obywateli jest możliwa - na pohybel wszelkim "płaskoziemcom"...
dymać ich wszystkich ha ah ah
dymać ich wszystkich ha ah ah 01.08.2021, 18:00
i hoj w dopę wszystkim z lewicy i prawicy tak od środka ah aha ah
5 G   ROBI SWOJE  BROŃ  MIKROFALOWA
5 G ROBI SWOJE BROŃ MIKROFALOWA 01.08.2021, 08:13
porównaj sobie tablice tę https://stat.gov.pl/download/g… z tymi na dole i kody teraz niewiedza na co ludzie umierają I 99 R99 D48,9 kabaret TO TYLKO NIEWYDOLNOSC ODDECHOWA I SERCE
wyjątek medyczny...
wyjątek medyczny... 01.08.2021, 10:33
bo tuptusiu - zazwyczaj życie kończy się, gdy zanika czynność serca i płuc - a w konsekwencji mózgu... Chociaż po tobie widać, że kolejność może być inna...
elektryk
elektryk 01.08.2021, 09:21
Śmieszne są te teorie spiskowe. W tym te z 5 G.
GMO  TO JEST TO
GMO TO JEST TO 31.07.2021, 19:31
jest prawdziwa epidemia nowotworów i chorób serca oraz nadciśnienie i miażdzyca PRAWDZIWA EPIDEMIA I ŚRODOWISKO JEST ZDEGRADOWANE RANDAPEM DO DOSUSZANIA ZBÓŻ I RZEPAKU SOI KUKURYDZY ETC KTOŚ TO BADA https://stat.gov.pl/download/g… GDZIE SA WŁADZE
do nieuka
do nieuka 01.08.2021, 07:59
A ile znasz nowotworów zakaźnych przenoszonych drogą kropelkową? Nie GMO szkodzi a ilość żarcia, jakie ludzie pochłaniają.
GMO to w sumie przyspieszenie tego, co człowiek robił od dawna.
Dzikie odmiany owoców jakoś nie znajdują chętnych do jedzenia...
TY UCZONY  BARANIE
TY UCZONY BARANIE 01.08.2021, 09:41
ZBADAJ SE POZOM GLIFOSATU W SWOIM CIELE
Zagłoba
Zagłoba 01.08.2021, 15:42
Że też poziomu oleju w głowie zbadać nie można...
bezmuzg
bezmuzg 01.08.2021, 18:02
twój można jesteś bezolejopwiec tylko powietrze i watolina ah aha ha
wirus  z  antarktydy
wirus z antarktydy 31.07.2021, 19:22
art 66 ust 1 to na pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia warunków pracy i dezynfekcji oraz badania pracowników a nie szczepienia testy są ogólnodostępne
po prostu nie dopuści do pracy stwarzającego zagrozenie...
po prostu nie dopuści do pracy stwarzającego zagrozenie... 01.08.2021, 07:57
A gdzie napisane jakie środki pracodawca ma stosować? Po alkoholu nie dopuszcza do pracy - a nie ma obowiązków dawania środków na kaca...
proste - nie dla tępaków...
proste - nie dla tępaków... 31.07.2021, 17:46
Wolność osobista kończy się tam, gdzie zaczyna się zagrożenie życia i zdrowia innych. Ba - nawet w prawie jest konieczność zapobiegania samobójstwu - więc skoro ktoś się powiesił - mamy obowiązek odciąć linę i ratować, jeśli możemy. Mimo że przecież "każdy ma prawo decydować o sobie"..
Ale nie może zakażony salmonellą albo gruźlicą pracować w kuchni czy przy dzieciach.
Nie może osoba z katarem obsługiwać ludzi po przeszczepach szpiku.
Nie może pijany wsiadać za kierownicę - bo zagraża nie tylko sobie - ale i innym...
równi i równiejsi
równi i równiejsi 31.07.2021, 19:20
powiedz to dla kozakiewicza
ja to tylko tu zostawię
ja to tylko tu zostawię 31.07.2021, 14:28
Konstytucja
Art. 32
1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.
Art. 39
Nikt nie może być poddany eksperymentom naukowym, w tym medycznym, bez dobrowolnie wyrażonej zgody.

K.K. Zasady ogólne
Art. 27. § 1. Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu przeprowadzenia
eksperymentu poznawczego, medycznego, technicznego lub ekonomicznego, jeżeli
spodziewana korzyść ma istotne znaczenie poznawcze, medyczne lub gospodarcze,
a oczekiwanie jej osiągnięcia, celowość oraz sposób przeprowadzenia eksperymentu
są zasadne w świetle aktualnego stanu wiedzy.
§ 2. Eksperyment jest niedopuszczalny bez zgody uczestnika, na którym jest
przeprowadzany, należycie poinformowanego o spodziewanych korzyściach
i grożących mu ujemnych skutkach oraz prawdopodobieństwie ich powstania, jak
również o możliwości odstąpienia od udziału w eksperymencie na każdym jego etapie.
§ 3. Zasady i warunki dopuszczalności eksperymentu medycznego określa ustawa.
- co do § 3 - to jest niekonstytucyjne.

lecimy dalej...
Przypominam o przyjętej rezolucji Unii Europejskiej 2361 (2021)
https://pace.coe.int/en/files/…
7.3 w odniesieniu do gwarancji wysokiej akceptacji szczepionki:
7.3.1 zagwarantować, że obywatele zostaną poinformowani, że szczepienie NIE jest obowiązkowe i że nikt nie jest naciskany.
Niestety nie mają mocy prawnej.

kopiować - wklejać - uświadamiać
aleś ty głupi...
aleś ty głupi... 31.07.2021, 17:42
Ale pitolisz - idź do "wolnościowca" kucharza z salmonellą - "przecież nie można go dyskryminować"...
a skad wiesz  ze  to  kucharz  a nie  sprzedawca  albo producent
a skad wiesz ze to kucharz a nie sprzedawca albo producent 01.08.2021, 09:45
A CO KUCHARZ ZARAZIŁ SIE OD SZCZEPIONKI czy od swojego niedbalstwa i flejosttwa lub od niedbalstwa i flejostwa dostawców lub producentów tego szajsu z którego gotuje
logika
logika 01.08.2021, 16:31
Skoro płaskoziemcy uważają, że można swobodnie zarażać koronawirusem - to salmonellą również...
Nie ma wyjątków od "wolności", che che
trzeźwo myślący
trzeźwo myślący 30.07.2021, 18:01
Polecam posłuchać prawników i konstytucjonalistów, a nie Dworczyka czy Niedzielskiego. W obecnym polskim systemie prawnym nie ma takiej możliwości, by weryfikować tego typu dane. Można to zmienić tylko ustawą. Ale nakaz noszenia maseczek też zmieniono w grudniu 2020 ustawą i co to dało. Nic. Sądy wciąż odrzucały wnioski o ukaranie ludzi, którzy nie przyjęli mandatów. Podejrzewam, że tu będzie podobnie, ale zawsze ktoś się wystraszy i pobiegnie w te pędy zaszczepić się. O to w tym chodzi.
a czy oni się przejmują "prawnikami i konstytucjonalistami"?
a czy oni się przejmują "prawnikami i konstytucjonalistami"? 30.07.2021, 18:19
W dużo poważniejszych sprawach albo prawo przez jedną noc przepychali do podpisu prezydenta albo nie przejmowali się tym, że "prawnicy i konstytucjonaliści" mówili, że to nielegalne...
demokracja
demokracja 31.07.2021, 06:24
Zrobią wszystko dla swoich wyborców
analizator
analizator 30.07.2021, 16:38
Dziś padły znamienne slowa. Na konferencji z rządem pada pytanie o możliwość weryfikacji przez pracodawców, czy pracownik jest zaszczepiony.

- Jest to wariant, który jest analizowany - odpowiedział Dworczyk.
XYZ
XYZ 30.07.2021, 13:07
Rozwiązanie rozsądne. Nie zaszczepionego pracującego emeryta należy odesłać na zasłużoną emeryturę, trzeba chronić ich zdrowie!
Piotr
Piotr 30.07.2021, 12:47
To byłby groźny precedens.
Hmmmm
Hmmmm 30.07.2021, 12:45
Szok, cyrku i absurdów ciag dalszy, masakra
Prezes