Spotkało się dziś u nas w regionie ponad stu samorządowców

  • 30.07.2021, 17:40
  • Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie
Spotkało się dziś u nas w regionie ponad stu samorządowców
Wystąpienie prezydenta Bronisława Komorowskiego rozpoczęło Forum Samorząd Przyszłości zorganizowane przez marszałka województwa Olgierda Geblewicza. W szczecińskiej Operze na Zamku spotkało się ponad stu samorządowców, parlamentarzystów, ekspertów od polityki regionalnej, ekonomii, prawa, ochrony zdrowia. – Dzisiaj samorząd staje w obliczu ogromnych problemów, bo chyba po raz pierwszy władzę w kraju sprawuje ekipa, która jednoznacznie opowiada się za centralizacją. Ale ja zawsze wierzyłem i wierzę w samorządność. I Polacy mają przekonanie, że samorząd dobrze ich reprezentuje – mówił prezydent Bronisław Komorowski.
To pierwsze tak liczne spotkanie samorządowców po kilkunastu trudnych miesiącach pandemii. Głównym tematem obrad jest sytuacja gospodarcza i społeczna gmin, powiatów, regionów po kryzysie COVID-19, m.in. w kontekście nowej perspektywy unijnej i Krajowego Planu Odbudowy. Żywo dyskutowane są kwestie dotyczące praworządności, wprowadzanych i zapowiadanych zmian legislacyjnych, a także problemy w relacjach rząd – samorząd.
 
- Postanowiliśmy ten cykl debat nazwać „Samorząd Przyszłości”, choć ostatnie tygodnie pokazują, że niektórzy chcieliby, żebyśmy spotkali się pod hasłem „Samorząd z przeszłości” – mówił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, witając uczestników obrad. – Ale ja głęboko wierzę, że umocnimy się w przekonaniu, że samorząd jest przyszłością Polski. Że wspólnie obronimy samorządność. W rządowych planach, w dokumentach takich jak „Polski Ład” rola samorządu nie jest w ogóle dostrzegana. Sprowadza się nas ewentualnie do roli wykonawców, obciąża kosztownymi zadaniami. Powinniśmy dyskutować o tym, jak „Polski Ład” samorządy odczują w swoich finansach, ale również o tym, jaka jest rola samorządu w walce o praworządność – podkreślił Olgierd Geblewicz.
 
Uczestników forum przywitał również prezydent Szczecina, Piotr Krzystek. Mówił, że realizowana przez rząd polityka centralizacji państwa to ogromny błąd.

- Wydawało nam się, że reformy lat dziewięćdziesiątych, że idea, by władza była jak najbliżej ludzi, nie będzie kwestionowana – stwierdził Piotr Krzystek. - Samorząd to nie jest odrębny od państwa podmiot. Czasem rządzący próbują mówić: my jesteśmy dobrzy, natomiast samorząd to służy nie wiadomo komu! A samorząd służy przede wszystkim mieszkańcom.
 
Na forum przyjechali przedstawiciele wszystkich szczebli samorządu terytorialnego – wójtowie, burmistrzowie, prezydenci, parlamentarzyści, eksperci ds. polityki regionalnej, finansów publicznych, ochrony zdrowia, ekologii. Gościem honorowym pierwszego dnia obrad był Bronisław Komorowski, Prezydent RP w latach 2010-15.

- Tytuł debaty jest dobrze wybrany, bo jest w nim nuta optymizmu – stwierdził Bronisław Komorowski na powitanie. - Chcę podziękować samorządowcom, jako grupie, która ma ogromne zasługi dla rozwoju Polski w ostatnich 30 latach. To wy stworzyli podwaliny pod tę ogromną, mądrą zmianę w Polsce. Ja, jeśli chodzi o samorząd, zawsze byłem wierzący, ale niepraktykujący. Moja droga potoczyła się inaczej. Ale zawsze wierzyłem i wierzę w samorządność. Polacy mają głębokie przekonanie, że samorząd jest ich. Że ich reprezentuje.
 
Bronisław Komorowski ocenił, że działania i plany rządu to „zła perspektywa” dla samorządu.

- Chyba po raz pierwszy po 1989 roku władzę w kraju sprawuje ekipa, która jednoznacznie opowiada się za centralizacją – zauważył były prezydent.
 
Diagnozując sytuację w Polsce, mówił o trzech głównych zagrożeniach: zbliżeniu do rządów autorytarnych, niekorzystnych finansowych skutkach „Polskiego Ładu” i zmianach prawnych, które mogą uczynić z samorządu „wydmuszkę”.

- Każda władza, która ma ciągoty autorytarne, dąży do rozbicia, osłabienia wspólnot lokalnych – mówił Bronisław Komorowski. - Odebranie miliardów złotych oznacza ogromne problemy w funkcjonowaniu samorządów, ale też niesie zagrożenie upowszechnieniem kultury klientelizmu. Będziesz z nami, będziesz posłuszny - dostaniesz więcej funduszy.
 
Prezydent zaapelował do samorządowców o solidarność, o dialog z obywatelami, o „mądre przeciwstawienie się” władzy i dobre przykłady.
 
Po uroczystej inauguracji obrad odbyła się dyskusja „Silny samorząd w silnym państwie prawa – dylematy etyczne i legislacyjne”, z udziałem marszałka Olgierda Geblewicza, prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego, senator Magdaleny Kochan, prezesa zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Macieja Nowickiego, rekolekcjonisty i publicysty OP Tomasza Dostatniego oraz redaktora naczelnego Gazety Wyborczej Adama Michnika.
 
- Nawiązując do tytułu debaty, musimy podpowiedzieć na pytanie, co to znaczy „silne państwo”? Bo może to oznaczać trzymanie obywateli za mordę. Silne państwo to również to, co robi Władimir Putin. Obserwując obecną polską władzę, widzę postępującą putinizację – ocenił Adam Michnik. - Myślę, że ta władza chce zbudować państwo bez takich nieprzyjemnych instytucji jak wolne media, jak organizacje obywatelskie. Z samorządu chce się zrobić atrapę, odebrać środki finansowe, odebrać kompetencje, wybić zęby.
 
- W odbieraniu nam kompetencji i pieniędzy, rządzący przyjęli metodą salami albo gotowania żaby. Systematycznie, po kawałku – dodał Olgierd Geblewicz.
 
Marszałek przypomniał m.in. nietransparentny podział środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a także niekorzystne dla niektórych regionów dzielenie środków UE.

- Z Funduszy Europejskich odebrano nam ponad 100 milionów euro przez jakiś dziwny wskaźnik korygujący. Prawie pół miliarda złotych! – mówił Olgierd Geblewicz.
 
Symbolami strategii nagradzania swoich i karania niepokornych są – w ocenie uczestników debaty – czeki wręczane przez premiera, ministrów, wojewodów przedstawicielom wybranych gmin, powiatów.
 
- Jestem przekonana, że większość siedzących tu samorządowców kolejkami po czek nie będzie się ustawiała – stwierdziła z optymizmem senator Magdalena Kochan. - Pamiętam początki samorządu gminnego. To był okres entuzjazmu. Wierzyliśmy, że naprawdę dużo możemy. I wierzmy w to dziś.
 
Mówiła, że konieczna jest solidarność samorządów. A ich siłą są zaangażowani obywatele, którzy – mimo różnic politycznych, światopoglądowych – potrafią wspólnie działać dla swoich małych ojczyzn.
 
Prezydent Sopotu Jacek Karnowski również akcentował obywatelskość i solidarność. Wspominając zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, mówił, że najważniejsze jest edukowanie mieszkańców. - Musimy ludziom tłumaczyć, czym jest demokracja, samorząd terytorialny, Unia Europejska.
 
O. Tomasz Dostatni opowiadał o roli Kościoła w budowaniu społeczeństwa otwartego, jeszcze przed 1989 r. I po tym, że współczesny kościół, zradykalizowany i upolityczniony, zapomina o swoich zadaniach. O pomocy najsłabszym.
 
- Kościół w Polsce nie potrafi się odnaleźć w demokratycznym państwie prawa dlatego, że dba najpierw o własne interesy – surowo ocenił dominikanin.
 
Maciej Nowicki, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, nawiązując do taktyki salami w odbieraniu kompetencji samorządom, stwierdził. - Myślę, że jesteśmy przed połową salami, jeśli chodzi o wolności obywatelskie, ale już przy końcówce salami, jeśli chodzi o praworządność.
 
W piątek odbyły się jeszcze dwa panele dyskusyjne: „Samorząd – finanse publiczne – fundusze UE” (z udziałem m.in. Elżbiety Anny Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego; Jana Olbrychta, posła do Parlamentu Europejskiego; Tadeusza Truskolaskiego, prezydenta Białegostoku; Zygmunta Frankiewicza - przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Prezesa Związku Miast Polskich, przez ponad 26 lat prezydenta Gliwic) oraz „Samorząd w obliczu pandemii i skutków dla branży turystycznej”
 
W sobotę druga część obrad (od godz. 10). Gościem honorowym będzie Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki.

O godzinie 10.30 równolegle rozpoczną się dwa panele. W dyskusji „Młodzi – ekologia – samorząd” będą uczestniczyć m.in. prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, zastępca prezydenta Gdańska Piotr Borawski). W debacie „Społeczeństwo – Zdrowie – Demografia” wezmą udział m.in. Bartosz Arłukowicz (lekarz, były minister zdrowia, poseł do Parlamentu Europejskiego), prof. Miłosz Parczewski (kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Nabytych Niedoborów Immunologicznych PUM Szczecin, członek Rady Medycznej ds. COVID 19 przy premierze RP), prof. Mirosław Grewiński, JM Rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Warszawie, Roman Kolek - przewodniczący Komisji Zdrowia Związku Województw RP, radny województwa opolskiego.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie

Zdjęcia (18)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

hah
hah 02.08.2021, 11:35
Jaka to niby przyszłość, skoro zaproszono takiego gościa?
ja wiem komu zabiorą
ja wiem komu zabiorą 01.08.2021, 01:51
Ostatnie lata bardzo mocno zmieniły zasady gry jeśli chodzi o finansowanie samorządów. Czas pokaże czy rząd będzie racjonalnie dzielił pieniądze – mówił w programie „Newsroom” prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Jak dodał, trzeba będzie patrzeć czy decyzje rządu nie będą wynikać z kolesiostwa, nepotyzmu i relacji politycznych. Przypomniał, że dotąd nie sprawdziła się reforma oświaty czy duże inwestycje takie jak CPK czy milion aut elektrycznych. – Jeżeli rząd działa nieudolnie, to pieniądze wydaje nieroztropnie. Pieniądze trzeba więc komuś zabrać. Można je zabrać samorządom, można przedsiębiorcom.
kasa misiu
kasa misiu 31.07.2021, 13:55
Tymczasem Polski wał już zaczyna działać PIS podwyższył o kilka tysięcy pensje urzędników państwowych oraz posłom i senatorom o 6,5 tys złotych!!!

Bbb
Bbb 31.07.2021, 12:38
Zlot lewactwa i totalnych szogunów a nie reprezentacja samorządów.
nie bądź żałosny
nie bądź żałosny 31.07.2021, 12:58
Bbb a kogo obchodzą twoje pisiejskie wizje, tłusty kocie na etacie trolla.
Bbb
Bbb 31.07.2021, 14:24
Obrońco Gawlowskiego, Grodzkiego i zwoleniku polityki milości w wykonaniu Tuska, Owsiaka jakżem Ci wdzięczny za elekwentny wpis. Kłaniam się w pas. Czekam na gwiazdeczki hipokryzji w podzìękowaniu.
do hipokryty
do hipokryty 31.07.2021, 18:00
Jak rozumiem - tylko pisowcy według ciebie to Polacy, tylko pisowscy samorządowcy to "prawdziwi" i tylko zwolennicy jednej partii to " porządni ludzie"?

To, że z innych opcji polityczytsą to WYBRANI PRZEZ POLAKÓW - już ciebie nie interesuje?

Bbb Dzisiaj, 12:38 Zlot lewactwa i totalnych szogunów a nie reprezentacja samorządów.
OSIOŁ BENJAMIN Z PO
OSIOŁ BENJAMIN Z PO 31.07.2021, 11:00
bóg obdarzył mnie ogonem żebym sie bronił przed MUCHAMI https://youtu.be/hSM987xKu9Y
narrator  z  folwarku zwierzecego  po "upadku"  komuny
narrator z folwarku zwierzecego po "upadku" komuny 31.07.2021, 10:30
jest ocieplenie klimatu przed resetowe to i koryto wysycha pomału ha ah ah a opasy dalej by zarły za free opowiadajac bajki o ekonomii i samorządzie ha ah ah w republic poland off ha ha ah polinem tez zwanej ha ah ah https://www.google.com/url?sa=… to dla was jedza te kwasne jabłka i pija mleko ha ah ah
Vatzlav
Vatzlav 31.07.2021, 10:16
To se do ścian POgadali !
zachłanność
zachłanność 31.07.2021, 09:34
PiS nie lubi samorządu, bo nie lubi dzielić się władzą.
ajwaj aleluja i na saturna
ajwaj aleluja i na saturna 31.07.2021, 09:32
kabaretu *** ciąg dalszy ah ah ah mydlenie oczu ha ha ah
prawdomówny jak.. Pinokio
prawdomówny jak.. Pinokio 31.07.2021, 01:57
Może inflacja jest większa ale płace wzrosły bardziej - rzekł Pinokio. Eksperci podali od razu, że Pinokio podał dane wzrostu płac z sektora gospodarki, który nie obejmuje 2/3 społeczeństwa...
podejrzewam
podejrzewam 31.07.2021, 02:02
Ale tego pewno nie dodał.
Piotr
Piotr 31.07.2021, 01:44
W zeszłym roku wydawałem na utrzymanie 3 osobowej rodziny 8000 zł , w tym rpku około 9500 zł. Załóżmy średnio podatek tylko vat 20% to miesięcznie 1600 zl zapłaciłem tego podatku a obecnie 1800 zł czyli kilkanaście % więcej. To nie Morawiecki tylko my składamy się na ten większy podatek. Kiedy małotolny elektorat to zrozumie?
👎
👎 31.07.2021, 23:55
Małoletni elektorat uczy się od rodziców, więc nie zrozumie. Szkoda, że rząd nie myśli racjonalnie, niech dają pięćsetki, ale nie z mojej kieszeni, dlaczego ja, nie mając teraz dzieci w odpowiednim wieku, mam płacić na inne? I jeszcze, lada dzień, za przekroczenie prędkości o 30 km w terenie niezabudowanym również zapłacę krocie, bo muszą mieć kasę na drogi.. Żenujące to wszystko.
prosta rada
prosta rada 01.08.2021, 08:05
Prosta rada - nie przekraczaj prędkości w terenie zabudowanym o 30km w stosunku do dozwolonej...
toi
toi 30.07.2021, 20:08
stu lewaków
Leming do szoguna
Leming do szoguna 30.07.2021, 20:07
Piniendzy nie ma i nie bedzie
szok
szok 30.07.2021, 18:10
Obecny prezydent Duda, były prezydent Komorowski, obecny premier Morawiecki, były premier Tusk. Akor czy to się coś nie pomieszało w głowie że dajesz tylko dziś takie zdjęcia?

Pozostałe