Niemcy: od niedzieli obowiązkowy test na Covid 19 przy wjeździe do kraju, ale są wyjątki

  • 01.08.2021, 14:57
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Niemcy: od niedzieli obowiązkowy test na Covid 19 przy wjeździe do kraju,…
Od niedzieli wchodzi w życie zmiana rozporządzenia dotyczącego wjazdu do Niemiec. Nowe przepisy wprowadzają obowiązek posiadania negatywnego wyniku testu na COVID19 przy wjeździe również drogą lądową. Obowiązek nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych i ozdrowieńców.
Test musi być wykonany najwcześniej 48 godzin przed wjazdem do Niemiec. Czas liczy się od godziny pobrania próbki.
 
Polskie testy są uznawane, jeżeli są przetłumaczone. Wynik testu musi być w jęz. niemieckim, angielskim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim.
 
Obowiązek nie dotyczy: osób zaszczepionych (14 dni od podania ostatniej dawki szczepionki dopuszczonej w UE); ozdrowieńców (28 dni- 6 miesięcy po chorobie); dzieci do 12 r. życia; pracowników transgranicznych; osób przewożących zawodowo ludzi lub towary; osób wjeżdżających do Niemiec w ramach małego ruchu granicznego (do 24 godzin).
 
Rozporządzenie nie przewiduje zwolnienia z obowiązku posiadania testu przy przejeździe przez Niemcy. Oznacza to, że osoby, które nie są zaszczepione, nie są ozdrowieńcami lub nie przewożą zawodowo osób lub towarów przez Niemcy do innego kraju powinny posiadać ze sobą negatywny wynik testu.
 
Jako potwierdzenie bycia osobą zaszczepioną lub ozdrowieńcem może służyć Unijny Certyfikat COVID-19.
 
W przypadku wjazdu z obszaru zagrożonego koronawirusem, osoby zaszczepione i wyleczone muszą również przedstawić dowód wykonania testu.
 
Dowody szczepień, ozdrowienia lub negatywny wynik testu należy mieć przy sobie przy wjeździe i okazywać w przypadku wyrywkowych kontroli przeprowadzanych przez policję federalną lub przez właściwy organ podczas kontroli ruchu transgranicznego do Niemiec. Nie zostaną wprowadzone stałe kontrole graniczne, ale możliwe są kontrole wyrywkowe przy przejściach granicznych lub na dworcach.
 
Będą tylko dwie zamiast trzech kategorii klasyfikacji obszarów na świecie o wyższym ryzyku infekcji: obszary wysokiego ryzyka oraz te, na których występują nowe, budzące obawy warianty koronawirusa. O zaklasyfikowaniu regionu do obszaru wysokiego ryzyka wspólnie decydują resorty zdrowia i spraw wewnętrznych oraz MSZ. Na liście obszarów wysokiego ryzyka nie ma Polski.
 
Osoby niezaszczepione lub te, które nie przeszły choroby, po przyjeździe z obszaru wysokiego ryzyka muszą udać się na dziesięciodniową kwarantannę, która może zostać zakończona najwcześniej piątego dnia, po przedstawieniu negatywnego testu. Przyjeżdżających z krajów, w których wstępują warianty wirusa, obowiązuje 14-dniowa, nieulegająca skróceniu kwarantanna, dotyczy to także osób zaszczepionych i ozdrowieńców.
 
Osoby wjeżdżające do Niemiec z obszaru wysokiego ryzyka lub obszaru występowania nowych wariantów koronawirusa muszą podać na portalu internetowym rządu swoje dane osobowe i miejsce zamieszkania na czas niezbędnej kwarantanny wjazdowej.
 
"Nieprzestrzeganie zasad, może być kosztowne" - pisze tygodnik "Spiegel". Na przykład osoba przyłapana na wjeździe do Hamburga z obszaru zagrożonego, bez zgłoszenia przyjazdu "zapłaci grzywnę w wysokości 300 euro. W Nadrenii Północnej-Westfalii osoby, które nie przestrzegają obowiązku kwarantanny, muszą liczyć się z grzywną w wysokości do 10.000 euro. Osobie, która pójdzie do pracy, mimo że po podróży powinna pozostać na kwarantannie, grozi maksymalna grzywna w wysokości 25.000 euro".
 
Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)
igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Nowy
Nowy 14.08.2021, 14:13
Żadne specjalne odkrycie. Leciałem 3 tygodnie temu do Hiszpanii. Ta sama historia. Przed wylotem zrobiłem test pcr z zaświadczeniem lekarza w laboratorium diagnostyki. Takie czasy. Jak ktoś chce korzystac z wakacji musi sie podporządkować. Życie
...................
................... 03.08.2021, 17:44
Głupota.Dla małego ruchu przygranicznego nie obowiązuje natomiast dla osób przejeżdżających przez Niemcy już tak.Czyli,powiedzmy że mam koronawirusa bezobjawowego.Jadę do Niemiec na zakupy przy granicy,chodzę po sklepach i zarażam wszystkich w koło.Natomiast przejeżdżając przez Niemcy gdzie zatrzymuję tylko raz lub góra 2 razy tylko do tankowania muszę już mieć test lub być szczepiony.Swoją drogą muszę powiedzieć że ze względu na ten przepis zaszczepiłem się podczas zlotu żaglowców w Szczecinie szczepionką jednodawkową Jonson&Jonson gdyż pracuję w Holandii.Powiem że przez 3 dni bardzo dużo gorzej się czułem po tej szczepionce niż podczas przechorowywania koronawirusa który przechodziłem w styczniu.Dzisiaj mi dopiero przeszło.Gorączka,dreszcze,ból głowy taki że mało mi jej nie rozsadziło,ogólne zmęczenie.Pierwszej nocy praktycznie nie spałem.Nie jestem przeciwny szczepieniom ale tak się czułem po szczepionce.Nie dziwię się ludziom którzy nie poszli drugi raz do szczepienia przy szczepionce dwudawkowej,jeśli czuli się podobnie jak ja.Osobiście drugi raz też bym nie poszedł.
dla zagubionego wielokropka
dla zagubionego wielokropka 03.08.2021, 22:13
Zasady przejazdu (tranzytu) przez Niemcy 🇩🇪 od 1.08.2021 r.
Aktualizacja 3.08.
Zwolnienia od wymogu posiadania ze sobą negatywnego wyniku testu przy podróży tranzytowej obejmują:
• dzieci do 12 roku życia;
• osoby zaszczepione (14 dni od podania ostatniej dawki szczepionki dopuszczonej w UE);
• ozdrowieńców (okres 28 dni-6 miesięcy po przebyciu choroby);
• osoby przewożące zawodowo osoby lub towary;
• osoby przesiadające się na lotnisku (transfer w strefie NON-Schengen);
• osoby przejeżdżające przez Niemcy drogą lądową do 24 godz.
⚠️WAŻNE! Powyższe warunki obowiązują, gdy początkowym punktem podróży jest kraj niebędący obszarem ryzyka, np. Polska 🇵🇱
⚠️UWAGA! Jeżeli planujesz podróż przez Niemcy z kraju, który jest klasyfikowany jako obszar ryzyka, zapoznaj się z informacjami w sekcji "Tranzyt przez Niemcy" na stronie 👇
https://www.gov.pl/.../informa…
Aktualna lista obszarów ryzyka jest dostępna w języku niemieckim i angielskim na stronie Instytutu Roberta Kocha 👇
https://www.rki.de/.../Neuarti…
Kamila
Kamila 02.08.2021, 16:52
Jaka to jest bzdura totalna.
Co jeśli mieszkam w Hamburgu ale przyjadę do gryfina na wakacje, później dzień przed powrotem do de pojadę do schwedt na zakupy czyli na mniej niż 24h zrobię w aptece
darmowy test i na drugi dzień wracam do Hamburga to test będzie ważny? Czy nie................

Pozostałe