Mamy jedne z najniższych cen paliw. Pozory mogą jednak mylić

  • 03.08.2021, 14:30
  • News4Media
Mamy jedne z najniższych cen paliw. Pozory mogą jednak mylić iStock
Brytyjska organizacja RAC Foundation, na podstawie danych Komisji Europejskiej stworzyła porównanie cen paliw na terenie krajów Unii Europejskiej. Polska zajmuje w tym zestawieniu zaskakującą pozycję. Za nami są tylko Rumunia i Bułgaria.

Zbadali ceny paliw

RAC Foundation to organizacja, która zajmuje się polityką transportową. Bada m.in. kwestie ekonomiczne, mobilności, bezpieczeństwa i wpływu na środowisko związane z drogami i ich użytkownikami. Tym razem pod lupę wzięła ceny paliw obowiązujące w krajach Unii Europejskiej. Polska okazuje się być jednym z krajów, w którym za litr benzyny zapłacimy najmniej.

Najdrożej w Holandii, najtaniej w Bułgarii

W Holandii za litr benzyny mieszkańcy zapłacą ok. 8,42 w przeliczeniu na złotówki. W Niemczech litr tego samego produktu kosztuje 7,41 zł. Turyści popularnych wakacyjnych kierunków muszą przygotować się na wydatek rzędu: Chorwacja - 6,66 zł; Hiszpania - 6,45 zł; Malta - 6,13 zł; Cypr - 5,91 zł. Dopiero na samym końcu tabeli znajduje się Polska, w której średnia cena benzyny wynosi według aktualnego przelicznika ok. 5,70 zł. Choć dla nas jest to jeden z największych wzrostów cen na przestrzeni ostatnich lat, w Unii Europejskiej, pod względem najtańszych paliw, wyprzedzają nas jedynie Rumunia (5,49 zł) oraz Bułgaria (5,06 zł). Podobnie wypadamy pod względem cen oleju napędowego. Zajmujemy bowiem 25 z 28 miejsc, ze średnią ceną 5,44 zł za litr.

Nie jest tak kolorowo, jak może się wydawać

Jeden z polskich serwisów zniżkowych sporządził raport, w którym obliczył realną ilość paliwa, jaką Polak może kupić za przeciętną pensję. W badaniu uwzględniono również inne kraje europejskie, również spoza UE. Dopiero ten sposób pokazał, że 26 miejsce w poprzednim rankingu wcale nie jest powodem do satysfakcji. Według prezentowanych danych, Polska - w porównaniu do ubiegłego roku - musiała zmierzyć się z ponad trzynastoprocentowym wzrostem cen benzyny. Biorąc pod uwagę średnie wynagrodzenie w wysokości 4063 zł netto, Polacy w pierwszym półroczu 2021 r. mogli kupić ok. 808 litrów benzyny. Dla porównania Chorwaci ze swojej pensji kupiliby 718 litrów tego samego paliwa, Hiszpanie 1026 litrów a Szwajcarzy, którzy są liderem rankingu, aż 3582 litry.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Urzędniczka
Urzędniczka 03.08.2021, 19:54
Czysta to najlepsze biopaliwo. Klin z rana jak śmietana.
Nie wyborca
Nie wyborca 03.08.2021, 16:13
Puszcza nas z torbami te chore pisiory
komos
komos 03.08.2021, 15:09
Ceny oszalały NAwet w Szczecinie ceny paliw są wysokie gdzie zwykle były niższe. a tu zależy w który dzień tankujesz.

Pozostałe