Episkopat krytykuje wyższe podatki dla księży i brak konsultacji ws. "Polskiego Ładu"

  • 23.08.2021, 12:15
  • News4Media
Episkopat krytykuje wyższe podatki dla księży i brak konsultacji ws. "Polskiego… KPRM Mateusz Morawiecki podczas prezentacji kolejnych zapisów "Polskiego Ładu"
Władze polskiego Kościoła narzekają, że wielki program Zjednoczonej Prawicy nie jest z nimi konsultowany. Hierarchowie mają zastrzeżenia nie tylko do tego. Piszą także o podatkach.

„Polski Ład” to szeroki program społeczno-polityczno-fiskalny przedstawiony przez rząd w maju. Wśród jego założeń jest m.in. zwolnienie dużej części emerytów z płacenia podatku PIT, dofinansowanie do zakupu mieszkania czy pozwolenie na budowanie domów (do określonego metrażu) bez potrzeby uzyskania zgody gminy. Projekty odpowiednich ustaw znajdują się w fazie konsultacji społecznych, a przepisy mają zostać przez parlament przyjęte już jesienią.

List arcybiskupa

Tymczasem Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki skierował do premiera Mateusza Morawieckiego list, w którym krytykuje część zapisów „Polskiego Ładu”. Pismo zostało opublikowane przez Rządowe Centrum Legislacji, ale – jak zaznacza portal Onet - po pewnym czasie zostało usunięte. Mimo to, wiadomo, że abp Gądecki zwraca uwagę na sytuację osób duchownych: „(…) ani Kościół Katolicki, ani inne związki wyznaniowe nie zostały uwzględnione wśród kilkudziesięciu podmiotów, z którymi rząd przeprowadza konsultacje publiczne.” - narzeka hierarcha i podkreśla, że Konkordat wskazuje, iż kwestie finansowe pomiędzy państwem a Kościołem powinny być wypracowane przez wspólną komisję.

Podatki

Dużo miejsca w liście jest poświęconego kwestiom podatkowym, bo rząd planuje likwidację możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku. To z kolei oznacza, że księża płaciliby podatek wyższy o 7,75 procent. Arcybiskup załączył do listu opinię prawną, sporządzoną przez ks. dr. hab. Piotra Stanisza. Ekspert ocenił, że po wejściu tych rozwiązań w życie, większość księży w Polsce, którzy opłacają zryczałtowany podatek dochodowy, będą uiszczać wyższą daninę. „Proponowana zmiana spowoduje, że obciążenia duchownych opłacających podatek zryczałtowany wyraźnie wzrosną.” - podkreślił ks. Piotr Stanisz. Premier jeszcze na list nie odpowiedział.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Julek
Julek 23.08.2021, 15:17
***** kicmanow i eskimosow
ciekawe
ciekawe 23.08.2021, 12:44
Jak rozumiem, każda partia polityczna będzie mogła wynająć salę gimnastyczną każdej szkoły na swoje spotkania? Osobiście nie mam nic przeciw - odbywa się to poza zajęciami - we wsiach często innych miejsc na spotkania nie ma, w dodatku szkoły mogłyby zarobić (swoją drogą, czy szkoła na zdjęciu coś zarobiła na tym spotkaniu?) - ale wypowiedzi ministra Czarnka dają pewne wątpliwości, czy inna legalnie działająca w Polsce partia mogłaby takie spotkanie na terenie szkoły zrobić?

Pozostałe