Nowy rok szkolny. Jakie zmiany, jakie nowości?

  • 31.08.2021, 11:30
  • News4Media
Nowy rok szkolny. Jakie zmiany, jakie nowości? iStock
W środę rozpoczęcie roku szkolnego. Uczniowie zaczną naukę stacjonarnie, a dopiero rozwój pandemii pokaże, jak długo to potrwa. Minister edukacji na razie uspokaja i zapowiada dużo zmian dla uczniów, rodziców i nauczycieli.

Kiedy rozpocznie się nauka zdalna lub hybrydowa? Takie pytanie zapewne stawia sobie dziś wielu rodziców. Ministerialny plan na razie jej nie przewiduje. „Według wszystkich prognoz, które mamy z Ministerstwa Zdrowia, bo my nie zajmujemy się ochroną zdrowia, tylko polityką oświatową, a po to jesteśmy w kontakcie z Ministerstwem Zdrowia, by planować ten rok szkolny, nie ma zagrożenia dla nauki stacjonarnej i także w dłuższej perspektywie czasowej nie ma zagrożenia dla kontynuowania nauki stacjonarnej. Więc jesteśmy co do tego spokojni” ­– powiedział właśnie Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki. Dodał, że bierze pod uwagę wszystkie opinie, ale zaznaczył, że eksperci wskazują, iż dzieci nie są największym źródłem zakażeń.

Mimo to uczniowie wracający do szkoły powinni stosować się do rekomendacji sanitarnych. Na liście jest m.in. noszenie maseczek na korytarzach, wietrzenie sal, w miarę możliwości zajęcia na świeżym powietrzu, a na ćwiczenia fizyczne powinny skupiać się na grach niekontaktowych. W sumie jest to powrót do zasad znanych z poprzedniego roku szkolnego.

Pomoc dla uczniów

Zmian w edukacji jest więcej. Czarnek zapowiedział już program wsparcia dla uczniów. „Uczniowie, którzy źle znosili rozłąkę z przyjaciółmi, długotrwałą izolację, będą mogli skorzystać ze wsparcia psychologicznego. To był rok ograniczonej aktywności fizycznej i zaległości będzie trzeba nadrobić. Osoby, które potrzebują większego ruchu, otrzymają pomoc” – zapowiedział minister. W ogóle w szkole ma być więcej ruchu. AWF-y w całej Polsce mają przeszkolić ok. 40 tys. nauczycieli, których zadaniem będzie organizowanie zajęć dodatkowych dla uczniów. Środki na to ma przeznaczyć ministerstwo, a mowa jest o 42 mln zł. Program jest podzielony na dwa etapy: pierwszy – Aktywny powrót do szkoły i drugi – Sport Klub.

Wychowanie patriotyczne

Kolejne miliony pochłonie projekt „Poznaj Polskę”, czyli dofinansowanie szkolnych wycieczek. Warunkiem jest pojechanie do miejsc wskazanych na ministerialnej liście. Znajdują się na niej muzea, skanseny, miejsca pamięci. Jeżeli klasa uda się w wyznaczoną lokalizację, może liczyć na pokrycie części kosztów wyjazdów. Wnioski resort zacznie przyjmować już 6 września.

Podwyżki

Minister zapowiedział także podwyżki dla nauczycieli. Nie jest jednak pewne, kiedy ten plan może wejść w życie. „Projekt podwyżek i reform warunków pracy omawiamy przede wszystkim z nauczycielami i dyrektorami szkół, którzy przedstawili nam swoją wizję dojścia do wyższych wynagrodzeń. Nikt nie ma wątpliwości, że podwyżki są konieczne. Dzisiaj 2940 zł brutto dla nauczyciela, który kończy studia informatyczne czy matematyczne, to poziom, który nie zagwarantuje, że do szkół trafią jacykolwiek chętni absolwenci tych kierunków. Nie ma też jednak wątpliwości, że nauczyciel powinien być zdecydowanie bardziej dostępny dla uczniów.” – mówił w jednym z ostatnich wywiadów szef resortu.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

wizytator
wizytator 01.09.2021, 06:52
Przygotowanie obronne, dodatkowa lekcja religii, wychowanie patriotyczne. Nie będzie etyki a filozofia zakazana. Tylko jeden język w liceum .
roleks
roleks 31.08.2021, 23:46
Tak wiele pracy nauczyciele włożyli w uruchomienie programu „Gimnazjum”. Tak wiele kasy przeznaczono, aby dzieciakom było łatwiej uczyć się. Pomysł przykurcza, aby wrócić do czasów PRL, pogłębił degradację edukacji dzieci. Słabo wykształcone społeczeństwo, to biedne społeczeństwo.
golec
golec 31.08.2021, 23:35
Jak mawiał mój dziad: Młody to głupi a łatwo się da namówić i zmanipulować. Tylko nauką i wiedzą możecie cokolwiek zdziałać.
Czarnko
Czarnko 31.08.2021, 23:06
Jak to? Nie ma 32 sierpnia?

Pozostałe