Oszuści podszywają się pod znaną firmę kurierską. Uważajcie!

  • 10.09.2021, 09:39
  • News4Media
Oszuści podszywają się pod znaną firmę kurierską. Uważajcie! iStock, screen Facebook
Internauci alarmują o kolejnej formie działania oszustów. Ich celem jest wyłudzenie dokumentów, a to może się skończyć bardzo źle.

Przed kilkoma chwilami ruszyła nowa kampania wyłudzająca skany dokumentów Polaków (paszporty, dowody osobiste, prawa jazdy)” – alarmuje branżowy serwis niebezpiecznik.pl. Tym razem oszuści podszywają się pod znaną firmę kurierską DHL. Osoby korzystające z ich usług otrzymują wiadomości, w których proszone są o to, że „twoja” paczka zostanie dostarczona, ale najpierw trzeba przesłać dobrej jakości kopie jednego z dokumentów. W wiadomości jest wręcz podane jakiego: dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy.

Ta metoda jest bardzo groźna, bo wiadomość została profesjonalnie przygotowana. Znajduje się w niej logo firmy, dane kontaktowe oraz adres e-mail przypominający ten należący do przedsiębiorstwa zajmującego się dostarczaniem przesyłek.

Informacja dla ofiar: Jeśli przesłałeś skan dokumentu, unieważnij go jak najszybciej” – radzą eksperci, a samo DHL na swojej stronie internetowej informuje: „Zauważyliśmy, że oszuści bezprawnie wykorzystujący nazwę i markę DHL próbują okraść klientów kupujących przez Internet. Oszuści wykorzystują do tego celu wiadomości e-mail i grafiki, które na pierwszy rzut oka wyglądają jakby zostały wysłane przez firmę DHL. W większości przypadków takie wiadomości zawierają informacje o internetowych transakcjach sprzedaży dóbr konsumpcyjnych, za które należy zapłacić, zanim zostaną doręczone”.

Firma dodaje, że nie wymaga takiego rodzaju płatności. Nie pobiera żadnych dodatkowych opłat. Nie ponosi także odpowiedzialności za poniesione w następstwie oszustwa. „Jeśli podejrzewasz, że otrzymałeś oszukańcze wiadomości e-mail, SMS-y lub znalazłeś stronę internetową lub konto w mediach społecznościowych, które próbuje udawać DHL, zachęcamy do poinformowania nas o tym jak najszybciej, abyśmy mogli szybko podjąć działania mające na celu powstrzymanie oszustwa” – apeluje firma.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

:-)
:-) 10.09.2021, 16:55
Niektórzy sie nie podszywają a zostawiają towar w progu!
Ewa
Ewa 10.09.2021, 13:54
Kazdy rozgarnięty kupujący wie że do zakupu nie jest potrzebny żaden dowód tożsamości ;)

Pozostałe