To trzeci taki punkt w kraju. Powstał w naszym regionie

  • 12.09.2021, 16:00
  • Centrum Prasowe Wojewody Zachodniopomorskiego
To trzeci taki punkt w kraju. Powstał w naszym regionie
Od piątku na terenie Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów działa Punkt Kontroli Granicznej, w którym pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa przeprowadzają kontrole przesyłek roślin, produktów roślinnych i przedmiotów wprowadzanych na teren Unii Europejskiej z krajów trzecich.

Punkt powstał na terminalu Cargo na wniosek wojewody zachodniopomorskiego, po otrzymaniu ze strony UE potwierdzenia spełnienia wymagań dla punktu kontroli fitosanitarnych.

- To dopiero trzeci taki punkt kontroli granicznej zlokalizowany na terenie lotniska w Polsce – pozostałe dwa znajdują się w Warszawie i Rzeszowie. Ze względu na odległość podmioty z województwa zachodniopomorskiego i Zachodniej Polski często były zmuszone korzystać z kontroli na terenie Niemiec – powiedział wojewoda Zbigniew Bogucki. – Uruchomienie punktu kontroli w Porcie Lotniczym Szczecin-Goleniów to również impuls rozwojowy dla naszego regionu i samego lotniska. Zachęcamy podmioty zajmujące się obrotem roślinami, sadzonkami, owocami i warzywami, które podlegają kontroli fitosanitarnej do korzystania z punktu przy porcie Szczecin-Goleniów – dodał wojewoda Bogucki.

- Głównym celem działania punktu jest zapobieganie wprowadzania na teren Unii Europejskiej agrofagów, czyli patogenów, szkodników i chwastów obniżających plony roślin uprawnych – powiedziała Barbara Hawrył, wojewódzka inspektor ochrony roślin i nasiennictwa.

- Dziękuję panu wojewodzie i urzędowi wojewódzkiemu za wsparcie. Liczymy na to, że otwarcie punktu ożywi ruch i zaczną pojawiać się tu samoloty z towarami fitosanitarnymi – powiedział prezes zarządu Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów Maciej Dziadosz. – Wszystkie służby niezbędne do wykonywania odpraw teraz znajdują się na terenie lotniska, co czyni port bardziej atrakcyjnym – zaznaczył prezes Dziadosz.

Powstanie punktu zapowiadaliśmy tu:

https://www.igryfino.pl/wiadomosci/43041,nowy-punkt-kontroli-granicznej

 

Centrum Prasowe Wojewody Zachodniopomorskiego

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

na plus
na plus 12.09.2021, 22:51
Punkt dla was!
???
??? 12.09.2021, 16:55
agrofagi?

Pozostałe