Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:53
Reklama
Reklama
Reklama

Pacjenci wracają do pełni sił - program fizjoterapii dla osób po przebyciu COVID-19 w szpitalu "Zdroje"

Na dziennym oddziale rehabilitacyjnym szpitala „Zdroje” w Szczecinie realizowany jest program fizjoterapii dla osób po przebyciu COVID-19. Pierwsza pacjentka właśnie kończy 6-tygodniowy cykl terapii usprawniającej z rehabilitantami. Uczestnicy programu z zadowoleniem mówią o osiągniętych efektach leczenia.
Pacjenci wracają do pełni sił - program fizjoterapii dla osób po przebyciu COVID-19 w szpitalu "Zdroje"

Autor: Fot. SPSZOZ "Zdroje"

Pani Celina ze względu na stan zdrowia i chorobę nie zdołała skorzystać ze szczepień w czasie przewidzianym dla jej grupy wiekowej. W marcu ciężko przeszła COVID-19. Do dziś ze łzami w oczach wspomina strach o własne życie jaki jej wówczas towarzyszył. I choć po blisko trzech tygodniach udało jej się wygrać walkę z chorobą, to ta pozostawiła po sobie powikłania, które uniemożliwiały codzienne, normalne funkcjonowanie. Gdy usłyszała o programie fizjoterapii dla ozdrowieńców po zakażeniu SARS-CoV-2, postanowiła z niego skorzystać. Była pierwszą pacjentką Dziennego Oddziału Rehabilitacyjnego w szpitalu „Zdroje”, która została jego uczestnikiem. Właśnie rozpoczyna ostatni etap sześciotygodniowej terapii. Jak podkreśla - efekty fizjoterapii przerosły jej oczekiwania. Najważniejszym było ustanie uporczywego, bardzo męczącego kaszlu i przywrócenie dawnego komfortu oddychania. Równie istotne dla pani Celiny było cofnięcie się zaburzeń równowagi, odzyskanie poczucia stabilności ciała, a także łatwości w poruszaniu się, co bezpośrednio przełożyło się na jakość wykonywania codziennych czynności.

 

Również wiosną tego roku na COVID-19 zachorowała pani Agnieszka. Ciężki przebieg choroby wymagał hospitalizacji w szpitalu jednoimiennym. Wówczas przełomem w leczeniu okazało się podanie osocza ozdrowieńców. Niestety, COVID-19 pozostawił po sobie powikłania, utrudniające codzienne funkcjonowanie. Jeszcze niedawno samodzielne zrobienie zakupów było dla niej dużym wyzwaniem. Teraz, po zaledwie dwóch tygodniach rehabilitacji, pierwszy raz od czasu zachorowania bez zatrzymywania się weszła na drugie piętro budynku, co określa jako kamień milowy na drodze powrotu do zdrowia.

 

Nie wszyscy pacjenci po przechorowaniu COVID-19 powracają do pełni zdrowia. Wśród najczęściej występujących powikłań wymieniane są duszność, kaszel, zmęczenie, osłabienie, nietolerancja wysiłku, ból mięśni, stawów, zaburzenia równowagi czy ból głowy. Następstwa te nie dotyczą tylko osób w podeszłym wieku lub obciążonych chorobami przewlekłymi. Występują także u osób młodych i zdrowych, u których zakażenie koronawirusem przebiegało łagodnie. Stąd tak ważne jest dopełnienie procesu zdrowienia odpowiednio dobraną rehabilitacją.

 

„Rehabilitacja to kontynuacja leczenia powikłań pocovidowych. Wzmacnia osłabiony po chorobie organizm, poprawia wydolność krążeniową i oddechową, a także usprawnia narząd ruchu. Ponadto, korzystnie wpływa na psychikę i sprawność intelektualną, a to niezmiernie istotne w procesie zdrowienia. - tłumaczy lek. Barbara Zawisza-Lemińska kierująca Dziennym Oddziałem Rehabilitacyjnym w szpitalu „Zdroje” w Szczecinie - Dzięki usprawnianiu, pacjenci szybciej wracają do codziennej aktywności domowej, zawodowej i społecznej. Uczą się wypracowywać zdrowe nawyki, które, na co liczymy - pozostaną z nimi na dłużej.”

 

Program fizjoterapii dla osób po przebyciu COVID-19 realizowany na Dziennym Oddziale Rehabilitacyjnym szpitala „Zdroje” finansowany jest ze środków NFZ. Obejmuje trwający 6 tygodni cykl, w ramach którego odbywa się minimum 18 wizyt. Dni i godziny zabiegów ustalane są indywidualnie z każdym z pacjentów podczas procesu rejestracji. Obecnie warunkiem udziału w programie jest rozpoczęcie rehabilitacji w ciągu 6 miesięcy od zakończenia leczenia zakażenia SARS-CoV-2. Jednak jak poinformował 13 września na Twitterze Minister Zdrowia Adam Niedzielski - okres kwalifikacji ma zostać wydłużony z 6 do 12 miesięcy. Szpital oczekuje na opublikowanie stosownego Zarządzenia Prezesa NFZ w tej sprawie. Niezależnie, by móc skorzystać z fizjoterapii pocovidowej pacjent musi posiadać skierowanie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego - może nim być zarówno lekarz rodzinny, jak i specjalista.

 

Podstawą programu fizjoterapii dla ozdrowieńców są dwa elementy: trening fizyczny (tzw. kinezyterapia) i edukacja w zakresie samodzielnego radzenia sobie z objawami związanymi z przebyciem COVID-19. „Edukacja ta ma zwiększyć świadomość na temat powikłań, ale przede wszystkim ma nauczyć pacjentów sposobów radzenia sobie z nimi tak, by maksymalnie ograniczyć ich wpływ na codzienne funkcjonowanie. - mówi dr Barbara Zawisza-Lemińska - Podczas spotkań pacjenci dostają wytyczne, jak przy obecnym stanie zdrowia odpowiednio planować swoją aktywność fizyczną, aby osiągnąć możliwie najlepsze efekty. Rehabilitanci wyjaśniają, jakie ćwiczenia należy wykonywać, jak często i z jakim obciążeniem. Przykłady naszych chorych najlepiej pokazują, jak owocne może być połączenie kinezyterapii prowadzonej pod okiem doświadczonych rehabilitantów z ćwiczeniami wykonywanymi samodzielnie w domu.”

 

Wszelkie informacje dotyczące udziału w programie fizjoterapii dla osób po przebyciu COVID-19 realizowanego w szpitalu „Zdroje” można uzyskać na Dziennym Oddziale Rehabilitacyjnym pod nr. tel. 918806459. Rejestracja prowadzona jest na bieżąco.

 

Kliknij aby odtworzyć

 

Kliknij aby odtworzyć

 

Kliknij aby odtworzyć

 

Kliknij aby odtworzyć

 

Kliknij aby odtworzyć

 

Kliknij aby odtworzyć



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
WR 14.09.2021 12:27
Diabelstwo jak się przyczepiło tak nie chce się odczepić.

Gosia 14.09.2021 12:00
Dobrze wiedzieć bo ja do tej pory mam powikłania.

Reklama
KOMENTARZE
ReklamaMrówka
Reklama