Oszuści podszywają się pod pracowników banku. Policja publikuje nagranie rozmowy

  • 16.09.2021, 10:59
  • News4Media
Oszuści podszywają się pod pracowników banku. Policja publikuje nagranie… fot. iStock
Policjanci opublikowali nagranie rozmowy 26-letniej kobiety z oszustem, który podszywając się pod pracownika banku, wymusza zainstalowanie aplikacji tzw. zdalnego pulpitu.

Mężczyzna w rozmowie z 26-latką przedstawił się jako pracownik banku. Oszust udawał zaniepokojonego rzekomo wykrytą przez instytucję finansową podejrzaną transakcją na koncie kobiety. Przestępca podczas rozmowy instruuje ją i przekonuje, że połączy z działem technicznym. Jednak by to zrobić, przekazuje jej nazwę aplikacji, którą koniecznie musi teraz zainstalować. Jak się okazuje, to znana darmowa aplikacja tzw. zdalnego pulpitu.

Pamiętajmy, że jeśli zainstalujemy taką aplikację, wówczas przestępca widzi wszystko, co robimy na smartfonie czy komputerze. Oszust może otrzymać również pełną kontrolę nad naszym kontem bankowym. Prezentujemy opublikowane przez policję nagranie ku przestrodze.

Policjanci zauważają, że żaden pracownik banku nigdy nie prosi o zainstalowanie jakichkolwiek programów. Jeśli dochodzi do takiej propozycji, z pewnością jest to oszustwo.

Ponadto warto pamiętać, że jeśli ktoś dzwoni do nas i prosi o podanie danych, zawsze możemy rozłączyć się i samodzielnie wykonać telefon do banku lub innej instytucji w celu potwierdzenia autentyczności takiego połączenia. Należy zachować ostrożność zwłaszcza wtedy, kiedy rozmówca przedstawia atrakcyjną ofertę, gdyż może to być jedynie wabik na potencjalną ofiarę. 

Dane do logowania do swojego konta bankowego zawsze powinien znać jedynie jego właściciel. Udostępnianie poufnych informacji może prowadzić do kradzieży środków tam zgromadzonych.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

frantz
frantz 16.09.2021, 13:58
Facet bardzo dobrze mówi po Polsku ale wsłu***ąc się w rozmowę widać że ma rosyjsko języczny akcent szczególnie przy końcówkach wymawianych słów.Więc musi to być ktoś zza naszej wschodniej granicy.
no no
no no 16.09.2021, 16:09
Ciekawe to.
Czemu nie trzeba się logować?
Czemu nie trzeba się logować? 16.09.2021, 11:45
„Chcemy, by Polska była rządzona przez Polaków wybranych przez cały Naród. Dlatego wypowiedzieliśmy walkę na śmierć lub życie tym, którzy za pieniądze, ordery lub stanowiska z rąk sowieckich mordują najlepszych Polaków domagających się wolności i sprawiedliwości”

Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”

Cześć i Chwała Bohaterom 🇵🇱
Olga
Olga 16.09.2021, 11:37
Pomysłowość oszustów nie zna granic!
tyle
tyle 16.09.2021, 13:08
Bo za duże pobłażanie jest.

Pozostałe