Substancje chemiczne wylewali bezpośrednio do gruntu

  • 21.09.2021, 09:50
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Substancje chemiczne wylewali bezpośrednio do gruntu
Przypadek sprawił, że nielegalny obrót odpadami ujawniono w toku śledztwa dotyczącego grupy przestępczej handlującej wyrobami akcyzowymi.

Dnia 14 września 2021 roku funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie, w toku czynności procesowych w sprawie grupy przestępczej obracającej nielegalnymi wyrobami akcyzowymi, wykonywanych w województwie łódzkim na polecenie Prokuratury Regionalnej w Szczecinie, ujawnili również nielegalnie sprowadzone odpady stałe i płynne stwarzające poważne ryzyko zanieczyszczenia środowiska. Powzięto także informacje o innej lokalizacji, w której wylewano już do gruntu nieznane substancje chemiczne. Na miejsce wezwano Straż Pożarną oraz Inspekcję Ochrony Środowiska. Czynności wsparło mobilne laboratorium KAS, a także miejscowa Policja, która przejęła dalsze czynności w związku z ujawnionymi odpadami.

Funkcjonariusze KAS z Komendą Wojewódzką Policji w Szczecinie, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Szczecinie, kontynuują postępowanie karne przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej, którym zarzuca się przestępstwa karno-skarbowe oraz zbrodnie fakturowe. Skala uszczupleń podatkowych wywołanych przez grupę przestępczą może przekraczać 130.000.000 zł. W sprawie zabezpieczono łącznie 5 zestawów ciężarowych z wyrobami, od których nie odprowadzono należnej akcyzy. Zatrzymano też ponad pół miliona złotych w gotówce.

Zarzuty m.in. uczestnictwa w grupie, obejmujące nielegalny obrót wyrobami akcyzowymi, a także kwalifikowane zbrodnie fakturowe prokurator ogłosił dotychczas 25 podejrzanym. Wobec 12 z nich szczecińskie sądy na wniosek prokuratora zastosowały tymczasowe aresztowanie, a w areszcie pozostaje 11 osób. Śledztwo ma charakter rozwojowy, a w sprawę zaangażowane są jednostki Krajowej Administracji Skarbowej oraz Policji z całej Polski.

Za postępowanie z odpadami sprzeczne z ustawą o odpadach grozi kara administracyjna nawet do 1.000.000 zł. Jeżeli natomiast okaże się, że dochodziło do transgranicznego przemieszczania odpadów, bądź zachowanie sprawców przyniosło określone w kodeksie karnym szkody środowiskowe, sprawcom może grozić nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Karą za handel paliwem nie spełniającym norm jakości grozi grzywna do 50.000 zł lub kara pozbawienia wolności do 3 lat. Za niepłacenie należnej akcyzy do 5 lat pozbawienia wolności. Gdy towarzyszy temu wykorzystanie nierzetelnych faktur, kara może wynieść nawet 25 lat pozbawienia wolności.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

anonim
anonim 22.09.2021, 14:07
1 000 000 kary, a zarobili 1 000 000 000
OKO
OKO 22.09.2021, 22:23
SKĄD O TYM WIESZ?
tyle
tyle 21.09.2021, 11:16
Truja ludzi.
i co?
i co? 21.09.2021, 10:49
Ajak koło chemaka wylewali?

Pozostałe