Banaś chce uprawnień jak prokuratura. Obnaża działania rządu

  • 27.09.2021, 14:30
  • News4Media
Banaś chce uprawnień jak prokuratura. Obnaża działania rządu Ministerstwo Finansów
Według prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Prawo i Sprawiedliwość miało ukryć wielomiliardowe zadłużenie. Marian Banaś chce ukarania naczelnych polityków i zwiększenia uprawnień zarządzanego przez niego organu.

Nieciekawa sytuacja finansowa w kraju

W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” Marian Banaś ujawnił, że kondycja polskiego budżetu nie napawa optymizmem. Z wyliczeń NIK wynika, że tylko wybory kopertowe, które ostatecznie nie doszły do skutku, kosztowały podatników 130, a nie - jak pierwotnie wykazały kontrole - 76 milionów złotych. Kolejne, planowane audyty mają dotyczyć m.in. nieudanej budowy elektrowni w Ostrołęce, która pochłonęła ponad miliard złotych, pociągając za sobą falę odszkodowań za zerwane umowy - te również wyrażane będą w miliardach złotych. Oprócz niewłaściwego lokowania pieniędzy, prezesa NIK martwią też niebagatelne zobowiązania. 290 miliardów złotych wynosi pozabudżetowe zadłużenie rządu w obligacjach. Sposób zarządzania publicznymi finansami, według Mariana Banasia, wymyka się politykom PiS spod kontroli.

Chcą większych możliwości

W ostatnim czasie NIK oceniała też m.in. działania Zbigniewa Zbiory i jego Funduszu Sprawiedliwości ukierunkowanego na pomoc osobom pokrzywdzonym w wyniku przestępstw. Wstępne kontrole wykazały, że pieniądze w dużej części trafiały do organizacji, które niewiele wspólnego miały z założonym celem.

Opinia publiczna dowie się, jak naprawdę wyglądało wydatkowanie środków, które są w Funduszu Sprawiedliwości. Zostały ustalone liczne nieprawidłowości, ale szczegóły będą mogli państwo poznać po ogłoszeniu raportu.” – wyjaśnił w rozmowie z Rzeczpospolitą Marian Banaś.

Problem w tym, że nieprawidłowości zgłaszane przez Najwyższą Izbę Kontroli trafiają do prokuratury. Na czele instytucji stoi jednak Zbigniew Ziobro, którego ujawnione problemy mogą dotyczyć nie tylko bezpośrednio. Jest on bowiem silnie związany z PiS. Doniesienia NIK, powiązane z jego partyjnymi kolegami, mogą zatem nie doczekać się stosownego śledztwa. Marian Banaś w wywiadzie przyznaje, że tak było chociażby w sprawie wyborów kopertowych. Szef organu kontroli chce jednak to zmienić. Uważa bowiem, że Najwyższa Izba Kontroli to ostatnia niezależna instytucja.

„Dlatego pracujemy nad projektem zmian ustawy o NIK. Izba powinna mieć uprawnienia oskarżycielskie, bo to daje dużo większe gwarancje obiektywizmu i niezależności .” – przyznał urzędnik.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

nieJa
nieJa 29.09.2021, 09:44
okazuje się ,że Mariusz K.to recydywista .ciąży na nim wyrok za fałszerstwo dokumentów .Co prawda budyń go ułaskawił nieprawnie więc to da się odkręcić po zmianie władzy .teraz drugie fałszerstwo i to w świetle jupiterów .jak my teraz wyglądamy w europie?Ministre spraw wewnętrznych notoryczny kryminalista!
korba
korba 27.09.2021, 15:25
I karuzela się kręci.

Pozostałe