Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 22:52
Reklama

"Cienie zapomnianych kultur" - retransmisja online

O niepokojąco cienkiej granicy między światem ludzkim i zwierzęcym oraz symbolicznym znaczeniu zwierząt w średniowieczu usłyszycie w opowieści Mai Iwaszkiewicz. Pojawi się nietoperz z dziesięcioma łapkami, krokodyl pożerający hydrę, i wiele innych osobliwości, które mają swoje wytłumaczenie. Odsłonimy też kulisy odkrycia biskupa morskiego z Kołbacza!!! Bestie już ostrzą sobie kły i pazury na spotkanie z Wami.
"Cienie zapomnianych kultur" - retransmisja online

Wydarzenie online już dzisiaj, w sobotę 9 października 2021 r. o godz. 20

Podczas tegorocznej edycji, zagoszczą u nas stwory rodem ze średniowiecza – smoki, gargulce, jednorożce, gryfy. Będą też monstra z pogranicza świata ludzi i zwierząt oraz „monstrualne gatunki ludzi” jak Blemmjowie. O fascynującym postrzeganiu zwierząt w średniowieczu i związaną z tym sferą symboli opowie nam Maja Iwaszkiewicz, historyczka sztuki, mediewistka i pasjonatka wieków średnich, autorka książki „Świnia na sądzie ostatecznym”.

"Zapraszam na wyprawę w świat, w którym wszystko co istnieje ma drugie znaczenie, jednorożce i feniksy to zwyczajne zwierzęta a morskie stwory tworzą podwodne biskupstwa.
Ten świat to średniowiecze. Epoka niesamowicie ciekawa, tajemnicza i niedoceniona. Godzina to bardzo mało, żeby odkryć jej wszystkie sekrety, ale chciałabym w tym czasie pokazać, jak patrzeć na średniowieczną sztukę, żeby się do niej nie zrazić oraz jak znajdować i odszyfrowywać jej symbole.
Zaproponuję również tezę, że ludzie i zwierzęta były ze sobą bliżej w średniowieczu, a ich światy przenikały się na różnych płaszczyznach – np. moralnych, behawioralnych czy nawet prawnych.
Mam nadzieję, że ten czas wystarczy, aby zadać kłam stereotypom i dowieść, że średniowiecze to w żadnym razie nie „wieki ciemne”. Chciałabym pokazać, że średniowiecze było (przepraszam za potoczne wyrażenie) …naprawdę super!"
- Maja Iwaszkiewicz
 
Poza opowieścią, czeka nas wystawa prezentująca intrygujące średniowieczne bestiarium oraz animacja, w której ożywimy stwory – w tym pewną tajemniczą postać z fasady kościoła pocysterskiego w Kołbaczu… Animację opracują artyści multimedialny - Patryk Stępniak-Pater i Artur Klimaszewski.
Partnerem wydarzenia jest Wydawnictwo Poznańskie, które wydało książkę Mai Iwaszkiewicz.
 
W niedzielę 10 października o g. 20 zapraszamy z kolei na drugą cześć "Cieni zapomnianych kultur":
Koncert "LEGENDA" Jacaszek / Budzyński.

 

Retransmisja spotkania z Mają Iwaszkiewicz podczas 14. edycji "Cieni zapomnianych kultur" w dawnym opactwie cystersów w Kołbaczu w sobotę 9 października 2021 r. o godz. 20.

LINK DO EMISJI:
 

 

Tegoroczne „Cienie zapomnianych kultur” w dawnym opactwie cystersów w Kołbaczu dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje 2021. Wydarzenie współfinansowane jest także ze środków Województwa Zachodniopomorskiego i Starostwa Powiatowego w Gryfinie oraz przy wsparciu lokalnych sponsorów i nieustraszonych przyjaciół pocysterskiego Kołbacza – firm Asko-Tech, Elte, Spółka Wodna Kołbacz, Odra Land, MN Sport, Nadleśnictwa Gryfino, Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki Kołbacz oraz indywidualnych darczyńców.

Portal igryfino jest patronem medialnym wydarzenia.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
gryfinianka 11.10.2021 09:29
Super, że pomyślano aby to było cały czas dostępne!

to na plus niewątpliwie 10.10.2021 14:46
Ważne, że link jest cały czas aktywny!

obserwator 09.10.2021 21:38
Wykładzik pani Asi na plus ale głowy nie urywa.

bardo 09.10.2021 21:12
Bardzo ciekawy ten biskup morski. Rewelka!

Sandra 09.10.2021 21:07
Filmik cudny.

zainteresowana 09.10.2021 20:05
Wchodzę!

sorry 09.10.2021 15:33
Zapomnailem...

Reklama
ReklamaMrówka
Reklama