"Cienie zapomnianych kultur" - retransmisja online

  • 09.10.2021, 11:51
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
"Cienie zapomnianych kultur" - retransmisja online
O niepokojąco cienkiej granicy między światem ludzkim i zwierzęcym oraz symbolicznym znaczeniu zwierząt w średniowieczu usłyszycie w opowieści Mai Iwaszkiewicz. Pojawi się nietoperz z dziesięcioma łapkami, krokodyl pożerający hydrę, i wiele innych osobliwości, które mają swoje wytłumaczenie. Odsłonimy też kulisy odkrycia biskupa morskiego z Kołbacza!!! Bestie już ostrzą sobie kły i pazury na spotkanie z Wami.

Wydarzenie online już dzisiaj, w sobotę 9 października 2021 r. o godz. 20

Podczas tegorocznej edycji, zagoszczą u nas stwory rodem ze średniowiecza – smoki, gargulce, jednorożce, gryfy. Będą też monstra z pogranicza świata ludzi i zwierząt oraz „monstrualne gatunki ludzi” jak Blemmjowie. O fascynującym postrzeganiu zwierząt w średniowieczu i związaną z tym sferą symboli opowie nam Maja Iwaszkiewicz, historyczka sztuki, mediewistka i pasjonatka wieków średnich, autorka książki „Świnia na sądzie ostatecznym”.

"Zapraszam na wyprawę w świat, w którym wszystko co istnieje ma drugie znaczenie, jednorożce i feniksy to zwyczajne zwierzęta a morskie stwory tworzą podwodne biskupstwa.
Ten świat to średniowiecze. Epoka niesamowicie ciekawa, tajemnicza i niedoceniona. Godzina to bardzo mało, żeby odkryć jej wszystkie sekrety, ale chciałabym w tym czasie pokazać, jak patrzeć na średniowieczną sztukę, żeby się do niej nie zrazić oraz jak znajdować i odszyfrowywać jej symbole.
Zaproponuję również tezę, że ludzie i zwierzęta były ze sobą bliżej w średniowieczu, a ich światy przenikały się na różnych płaszczyznach – np. moralnych, behawioralnych czy nawet prawnych.
Mam nadzieję, że ten czas wystarczy, aby zadać kłam stereotypom i dowieść, że średniowiecze to w żadnym razie nie „wieki ciemne”. Chciałabym pokazać, że średniowiecze było (przepraszam za potoczne wyrażenie) …naprawdę super!"
- Maja Iwaszkiewicz
 
Poza opowieścią, czeka nas wystawa prezentująca intrygujące średniowieczne bestiarium oraz animacja, w której ożywimy stwory – w tym pewną tajemniczą postać z fasady kościoła pocysterskiego w Kołbaczu… Animację opracują artyści multimedialny - Patryk Stępniak-Pater i Artur Klimaszewski.
Partnerem wydarzenia jest Wydawnictwo Poznańskie, które wydało książkę Mai Iwaszkiewicz.
 
W niedzielę 10 października o g. 20 zapraszamy z kolei na drugą cześć "Cieni zapomnianych kultur":
Koncert "LEGENDA" Jacaszek / Budzyński.

 

Retransmisja spotkania z Mają Iwaszkiewicz podczas 14. edycji "Cieni zapomnianych kultur" w dawnym opactwie cystersów w Kołbaczu w sobotę 9 października 2021 r. o godz. 20.

LINK DO EMISJI:
 

 

Tegoroczne „Cienie zapomnianych kultur” w dawnym opactwie cystersów w Kołbaczu dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje 2021. Wydarzenie współfinansowane jest także ze środków Województwa Zachodniopomorskiego i Starostwa Powiatowego w Gryfinie oraz przy wsparciu lokalnych sponsorów i nieustraszonych przyjaciół pocysterskiego Kołbacza – firm Asko-Tech, Elte, Spółka Wodna Kołbacz, Odra Land, MN Sport, Nadleśnictwa Gryfino, Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki Kołbacz oraz indywidualnych darczyńców.

Portal igryfino jest patronem medialnym wydarzenia.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (9)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

gryfinianka
gryfinianka 11.10.2021, 09:29
Super, że pomyślano aby to było cały czas dostępne!
to na plus niewątpliwie
to na plus niewątpliwie 10.10.2021, 14:46
Ważne, że link jest cały czas aktywny!
obserwator
obserwator 09.10.2021, 21:38
Wykładzik pani Asi na plus ale głowy nie urywa.
bardo
bardo 09.10.2021, 21:12
Bardzo ciekawy ten biskup morski. Rewelka!
Sandra
Sandra 09.10.2021, 21:07
Filmik cudny.
zainteresowana
zainteresowana 09.10.2021, 20:05
Wchodzę!
sorry
sorry 09.10.2021, 15:33
Zapomnailem...

Pozostałe