Wspólnie ze strażakami przeprowadzili ćwiczenia antykryzysowe

  • 11.10.2021, 08:50
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Wspólnie ze strażakami przeprowadzili ćwiczenia antykryzysowe Marcin Górka ćwiczenie antykryzysowe
Gaszenie pożaru w lesie, akcja ratunkowa po wypadku autokaru z dziećmi i wreszcie ewakuację obozu harcerskiego ćwiczyli żołnierze 141 batalionu lekkiej piechoty 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspólnie z Państwową Strażą Pożarną na poligonie drawskim. W trakcie ćwiczeń doszło do realnej akcji ratunkowej - poszukiwania starszego mężczyzny, który zagubił się w lesie. Odnaleziono go całego i zdrowego.

W dniach 07-09.10 2021 roku na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim odbyły się ćwiczenia sprawdzające system reagowania kryzysowego pk.: „WRZOS-21”. We współpracy z Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej oraz Powiatową PSP z Drawska Pomorskiego, Żandarmerią Wojskową, Lasami Państwowymi ćwiczyli także żołnierze ze 141 batalionu lekkiej piechoty 14 ZBOT z Choszczna. Pododdział WOT został wyposażony w mundury pożarnicze i wcześniej odpowiednio przygotowany do działań ze strażakami.

Przećwiczono gaszenie wielkopowierzchniowego pożaru lasu. Działania te utrudniał niedostępny teren a kierownik ćwiczenia co chwilę wprowadzał zakłócenia, by ocenić skuteczność, ale przede wszystkim elastyczność podejmowanych decyzji i reakcji ćwiczących. Ze względu na odległość do naturalnego zbiornika wody trzeba było przygotować podejście do punktu czerpania wody dla ciężkich wozów gaśniczych. Uruchomiono wysokowydajne pompy wodne i podano wodę na zagrożony kierunek. Sekcja żołnierzy WOT przygotowała dostęp do linii brzegowej i brała czynny udział przy budowie linii gaśniczej.

Kolejnym epizodem była ewakuacja obozu harcerskiego. Ćwiczący musieli zmagać się z zawałami leśnymi, ale i obrażeniami uczestników obozu. - Nieocenione okazały się umiejętności uzyskane podczas kusrów KPP organizowanych w 14ZBOT i praktyczne umiejętności zdobyte podczas Operacji „Trawała Odporność” - wyjaśnia ppłk Maciej Paul., dowódca 141 blp z Choszczna. - Zdarzenie wymagało od sprawdzanych pododdziałów szybkości działania, trafności podejmowanych decyzji, ale przede wszystkim umiejętności, nie tylko tych manualnych ale przede wszystkim współdziałania - dodaje.

W tym samym czasie rozegrano jeszcze jeden epizod: ratowanie dzieci po wypadku szkolnego autobusu. Żołnierze WOT segregowali rannych (tzw. triaż) i udzielali pomocy przedmedycznej. Wspólnie ze strażakami ewakuowano poszkodowanych z autobusu i zabezpieczano miejsce zdarzenia.

Przeprowadzono także gaszenie płonącego lasu przy użyciu samolotu gaśniczego i dronów. W trakcie akcji ratownicy natrafili na niezidentyfikowane obiekty, przypominające pojemniki z substancjami żrącymi oraz niewybuchy. Strażacy i patrol saperski podjęli i zneutralizowali niebezpieczne ładunki, umożliwiając ratownikom dalsze działania.

W trakcie ćwiczenia „WRZOS-21” doszło także do prawdziwej akcji poszukiwawczej. Ratownicy otrzymali informację o zaginięciu 65 letniego mężczyzny, mieszkańca powiatu drawskiego, który dobę wcześniej wyszedł na grzyby i nie powrócił do domu. Do poszukiwań skierowano 24 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, Żandarmerię Wojskową i sześć zastępów Państwowej Straży Pożarnej. Już po trzech godzinach poszukiwań zaginionego odnaleziono, zaopatrzono i przekazano rodzinie. Łącznie w tej akcji wzięło udział prawie 150 osób, w tym 15 pojazdów i dron. - W trakcie takich działań po raz kolejny zostaliśmy poddani sprawdzianowi, bo już nie po raz pierwszy żołnierze 14 ZBOT zostali zaangażowani w poszukiwania osób zaginionych. Cały czas utrzymujemy w gotowości pododdział do wsparcia straży pożarnej a to ćwiczenie jest już kolejnym w tym roku szlifowaniem naszej współpracy w ramach działań antykryzysowych - mówi dowódca 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tomasz Borowczyk. - Akcja poszukiwawcza i całe ćwiczenie pokazały skuteczność, szybkość i elastyczność ćwiczących strażaków i żołnierzy.

Ćwiczenie WRZOS-21 było wstęp do kolejnego ćwiczenia realizowanego przez żołnierzy z 141blp. Już za kilka dni wezmą udział w ćwiczeniu z wojskami operacyjnymi i armii USA pk.: „VICTORY EAGLE-1”

Marcin Górka, rzecznik prasowy 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (17)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kabaret  inflacyjny
kabaret inflacyjny 11.10.2021, 16:24
JAK ANTYKRYZYSOWE A TO CO był dodruk gotówy ha ah ah czy stopy poszły w dół ha ah ah

Pozostałe