Zagranica o prounijnych manifestacjach w Polsce. Świat patrzy nam na ręce

  • 11.10.2021, 15:33
  • News4Media
Zagranica o prounijnych manifestacjach w Polsce. Świat patrzy nam na ręce iStock
Niedziela 10 października 2021 r. upłynęła w Polsce pod znakiem manifestacji obywateli, obawiających się próby wyprowadzenia kraju z Unii Europejskiej. Ludzie wyszli na ulicę po tym, jak Trybunał Konstytucyjny uznał wyższość polskiego prawa nad wspólnotowym. O wydarzeniu informowały na swoich stronach największe zagraniczne media.

W czwartek 7 października 2921 r. Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem sędzi Julii Przyłębskiej wydał długo wyczekiwany przez Polaków wyrok. Zgodnie z jego treścią, nasz kraj nie będzie uznawać niektórych przepisów prawa obowiązującego na terenie Unii Europejskiej. TK tłumaczy swoją decyzję jego niezgodnością z narodową konstytucją. Po ogłoszeniu postanowienia Donald Tusk zwołał w Warszawie prounijne zgromadzenie, do którego przyłączyły się również inne miejscowości w całej Polsce.

„Gwałcenie standardów europejskich to jest odbieranie nam naszych praw i wolności. Dlatego musimy wszyscy przeciwko temu zaprotestować. Nie pozwolimy, by odebrali nam nasz głos, decyzję 14 milionów Polaków” – zwracał się do tłumu polityk opozycji w czasie manifestacji.

Wiadomość o wydarzeniu obiegła cały świat. Na swoich łamach opisywały ją największe zagraniczne media, takie jak BBC i Reuters.

Cytują uczestniczkę Powstania Warszawskiego

Podczas protestów padło wiele słów krytyki wobec polityki PiS. Szczególną uwagę przykuła jednak 94-letnia Wanda Traczyk-Stawska, która w publicznym przemówieniu porównała Polskę i Europę do „matek”, z których nikt nie może nas wyprowadzić. Waleczną postawę kobiety opisała m.in. agencja informacyjna Reuters oraz francuski portal France24.

„To jest nasza Europa i nikt nas z niej nie wyciągnie!” – cytowały Wandę Traczyk-Stawską zagraniczne media. Uczestniczka powstania odpowiedziała również prezesowi stowarzyszenia "Marsz Niepodległości" Robertowi Bąkiewiczowi, który prowadził w pobliżu kontrmanifestację, zagłuszając jej wypowiedzi. "Milcz, głupi chłopie. Milcz, chamie skończony, bo ja jestem żołnierzem, który pamięta, jak krew się lała. Jak moi koledzy ginęli. Ja tu po to jestem, żeby wołać w ich imieniu (...)" - grzmiała. 

Polexit to propaganda

„Politycy PiS odrzucają pomysł, że chcą opuścić UE, jako nonsens mający na celu osłabienie partii w oczach ponad 80 proc. Polaków, którzy chcą pozostać we wspólnocie” – komentował brytyjski dziennik Financial Times, przytaczając wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego, w której prezes PiS przekonywał, że Polska chce być częścią unii, pozostając jednocześnie suwerennym państwem. W publikacji zaznaczono jednak, że według ekspertów, działania polskich polityków przypominają decyzje byłego premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona. W ocenie dziennika konsekwencją jego renegocjacji stosunków z UE był Brexit, a Polska wkrótce może powtórzyć ten scenariusz.

O niepewnej pozycji naszego kraju we wspólnocie państw europejskich wspomniał też Reuters. „PiS mówi, że nie ma planów na Polexit. Jednak prawicowe, populistyczne rządy w Polsce i na Węgrzech coraz bardziej spierają się z Komisją Europejską w kwestiach: od praw osób LGBT po niezależność sądów” – zaznaczyła agencja.

Do polskich manifestacji odniósł się również amerykański portal informacyjny ABC News. „Tusk ostro potępił działania partii rządzącej przywódcy Jarosława Kaczyńskiego, który od sześciu lat jest w konflikcie z UE, ponieważ jego partia dąży do większej kontroli nad sądami. UE postrzega zmiany jako rozpad demokratycznych mechanizmów kontroli i równowagi” – czytamy w publikacji.

Wsparcie europejskich polityków 

"Solidaryzujemy się z Polakami, którzy dziś zabierają głos za Europą. Poglądy ogromnej, proeuropejskiej większości polskich obywateli powinny być wysłuchane i szanowane." - pisał za pośrednictwem Twittera David Sassoli, przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Podobne głosy pojawiły się również ze strony Roberty Matesoli, wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego; Guy'a Verhofstadta, europosła i byłego belgijskiego premiera; niemieckiej eurodeputowanej Terry Reintke czy litewskiej posłanki Rasy Jukneviciene. 

Do Polexitu jedno głosowanie

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, decyzję o opuszczeniu wspólnoty posłowie mogą podjąć zwykłą większością głosów, w czasie jednego posiedzenia. Dla przeciętnego obywatela oznaczałoby to całkowitą zależność od rodzimego rządu. W rozmowie z Onetem sędzia Dariusz Mazur wyraził swoje obawy, że gdyby rzeczywiście doszło do Polexitu, nikt nie mógłby dać nam gwarancji honorowania podstawowych praw człowieka, takich jak: domniemanie niewinności, prawo do adwokata, prawo do godności czy do właściwego traktowania.

„To trochę tak, jakbyśmy się znaleźli na pustyni prawnej, zdani na łaskę bądź niełaskę aktualnego obozu władzy. A to dlatego, że wszelkie już obowiązujące umowy dotyczące sądownictwa, funkcjonujące w ramach UE, po naszym wyjściu z Unii, zostałyby automatycznie anulowane, przestałyby obowiązywać. Dziś kraje Unii obowiązuje wspólna baza prawna, która opiera się na tysiącach aktów prawnych wspólnych dla wszystkich krajów członkowskich” – wyjaśnił prawnik.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (82)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

.......
....... 12.10.2021, 17:38
Regionalne struktury PO nie odpowiedziały na wezwanie Tuska. "Sam Tusk nie wierzy w polexit"
Sam Donald Tusk nie wierzy, że PiS chce wyprowadzić Polskę z UE - oceniła rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości. "To jego tradycyjna strategia straszenia Polaków, napuszczanie ich wzajemnie na siebie" - dodała Anita Czerwińska. Zaznaczyła, że we wszystkich krajach UE zadawane są pytania, "czy Unia nie potrzebuje reformy".

Przyjmij nick.
administrator
cha cha
cha cha 12.10.2021, 23:42
Słuchanie rzeczniczki PiS mówiącej o czym myśli Tusk - toż ona nawet nie wie, o czym myśli Kaczyński (bo to wie tylko Sasin)...
Sauron
Sauron 12.10.2021, 18:19
Przeciez taka jest ,,ich.. mowa milosci i miłosierdzia do Polakow.Trudno rozwiklac kim ,,oni,, sa ...wiadomo tylko, ze do Polskiego Narodu nie naleza….
do tępaka
do tępaka 12.10.2021, 18:54
Sauron, człowiek obcych służb nie będzie wyznaczał kto należy do narodu a kto nie.
cha cha
cha cha 12.10.2021, 23:43
ten azjatycki prymityw nie potrafi samodzielnie myśleć - wkleja co mu kazali
Sauron
Sauron 12.10.2021, 17:16
Unia niech trzyma się reguł bo ciężko z nią będzie
do zazdrosnego szpiega
do zazdrosnego szpiega 12.10.2021, 18:55
Możesz pozazdrościć.
zgadzam się
zgadzam się 12.10.2021, 14:06
"Zagłuszali kretyni kupieni przez władzę" - m.in. tak dziennikarze komentują na Twitterze zachowanie Roberta Bąkiewicza, który zagłuszał przemówienie Wandy Traczyk-Stawskiej, uczestniczki Powstania Warszawskiego.
Sauron
Sauron 12.10.2021, 17:15
Ty psycholog ty ze sobą sam piszesz, nie źle masz pogięty garnek dziecko
cha cha
cha cha 12.10.2021, 23:44
sraulon, prymitywie - aa ty z kim piszesz? z oficerem prowadzącym?
dobre porównanie
dobre porównanie 12.10.2021, 11:39
To jest tak, jakby nasza reprezentacja pojechała na mundial i powiedziała: "wy tu macie swoje zasady, ale nasz PZPN uchwalił nasze, patriotyczne, polskie zasady gry w piłkę nożną i nam wolno używać ręki w polu karnym". Oni mają do wyboru - albo nas przekonać, że jednak obowiązują wspólne zasady, albo gra jest niemożliwa - powiedział na antenie TVN24 Radosław Sikorski.
bez przeginania
bez przeginania 12.10.2021, 14:02
myślę, że zasady gry w piłkę nożną są proste i jasne ale nie ma w nich obowiązku klękania i ,, pozornego ,, przepraszania za kolonializm przez tych co w nim nie brali udziału ....!? Tak samo traktaty UE są jasne i nie można ich łamać w celu wykorzystania do walki politycznej !!!!
do bezmyślnego
do bezmyślnego 12.10.2021, 16:21
Długo myślałeś, ale to, co wymyśliłeś jest idiotyczne - reguły gry obowiązują wszystkie strony. Czy to piłka nożna, czy inna umowa międzynarodowa. A Ukraińcy mogą mieć inne zdanie na temat polskiego kolonializmu...
dosadnie i w punkt
dosadnie i w punkt 12.10.2021, 09:30
- Decyzja Trybunału Konstytucyjnego to nie jest jednostkowa sprawa. Od wielu miesięcy toczy się spór o praworządność w Polsce. Dziś już mamy naliczane kary za Turów i one będą pobrane ze środków, które powinniśmy dostać. To jest jeden z kolejnych etapów sporu - powiedział w programie "Newsroom" WP Sławomir Neumann.

Poseł PO odniósł się w ten sposób do wyroku TK, który uznał wyższość prawa polskiego nad europejskim. Gość Matusza Ratajczaka w ostrych słowach skomentował też zapowiedzi rządu, że jeżeli Unia zmniejszy środki wypłacane Polsce na poczet kar za niewstrzymanie wydobycia w kopalni w Turowie, to rząd zmniejszy składki wpłacane do budżetu UE.

- To jest tak, jakby rozmawiać z idiotami. Przecież my wpłacamy znacznie mniej, niż dostajemy z Unii. Jeżeli ktoś kogoś okłamuje, to trzeba to wyraźnie nazywać. Nie da się z kłamcą rozmawiać merytorycznie - oświadczył polityk. Według niego rząd powinien jak najszybciej uregulować stosunki z Brukselą oraz wycofać się ze zmian, które Unia krytykuje. Jak mówił, godzą one w zapisy w traktatach, które Polska zaakceptowała, wchodząc do Wspólnoty.

- Jarosław Kaczyński jest w stanie poświęcić wszystko dla władzy tutaj i teraz. On jest w stanie poświęcić marzenia Polaków, nasze aspiracje dlatego, żeby jeszcze ileś miesięcy rządzić. On jest w stanie nas skłócić z każdym partnerem, który dla Polski ma znaczenie - mówił Neumann. Dodał, że ryzykowanie utraty przez Polskę środków unijnych to "zdrada polskich interesów".
Sauron
Sauron 12.10.2021, 08:54
Łączymy się z placem zamkowym,babciu Kasiu broń przygotowana?k rwa dziękuję ,Halo Wrocław? Jest z wami legendarny Pan Władysław! Ku wa nie bać się ,Je bać!!, dziękuję wracamdo Warszawy ,czy jest Juras?Nie powiem osiem gwiazdek,kibel za ciasny......O Marta przyszla. ,Wpi rdalac!!!!!!
bouna
bouna 12.10.2021, 11:54
Milcz głupi chłopie! Milcz! Chamie skończony - krzyknęła w niedzielę ze sceny Wanda Traczyk-Stawska, sanitariuszka Powstania Warszawskiego. Adresatem słów był lider Narodowców Robert Bąkiewicz, który próbował zagłuszyć jej wystąpienie w czasie demonstracji "My ZostajeMY w UE! Jesteśmy Europą".

Sauronie, te słowa można by także skierować do ciebie.
ja
ja 12.10.2021, 07:37
Niech te "świat" patrzy na siebie
KABARET
KABARET 11.10.2021, 23:08
https://youtu.be/HH4XfPkuwnk BO KOCHANI KTO NA CO DZIEŃ ZYJE W CYRKU HA AH AH
POLIN PLUS
POLIN PLUS 11.10.2021, 21:33
*** JUŻ DAWNO OLAŁEM TEN KABARET HA AH AH
8 REBE  HA HA AH
8 REBE HA HA AH 11.10.2021, 19:19
DLA PANI VEL MENTORKI MOJEJ MARNEJ EGZYSTENCJI W TYM BURDELU SATANIC MILLSU 100 LAT HA AH AH PANI OLGI LIPIŃSKIEJ HA HA AH https://youtu.be/3Zdidy2JV6E PIERWSZY HOŁD HA HA AH A TU DRUGI https://youtu.be/v4RAlLpeDAk HA HA AH WBREW POZORĄ JA NIE KEMAL ATATURK HA AH AH
8 REBE
8 REBE 11.10.2021, 18:45
NIE LUBISZ CZARNEGO KUPCA WENECKIEGO HA HA AH https://youtu.be/dL4iTVDA0JA KABARET
Europejczyk
Europejczyk 11.10.2021, 18:43
Dzięki Bogu że Unia patrzy rządowi na ręce. Inaczej już dawno tu by była Korea płn. Ciemnogród razem z klerem już zrobili....
gryfinianin
gryfinianin 11.10.2021, 23:39
Też jestem tego zdania co ty Europejczyk
Nieć ich wyborca
Nieć ich wyborca 11.10.2021, 22:50
Tak bo chamuje zapędy tego małego dziada
danis
danis 11.10.2021, 18:32
Słychać wycie? Znakomicie?
Somsiad
Somsiad 12.10.2021, 10:13
U ciebie na chacie słyszeliśmy w czoraj
OPERA   W 7 AKTACH HA HA AH  Z SATURNA  HA HA AH
OPERA W 7 AKTACH HA HA AH Z SATURNA HA HA AH 11.10.2021, 18:25
A CO NA TO KOMISJA WENECKA I CHWEDO I RUK HA HA AH Z CZERWONEGO SZYLDU POLIN HA HA AH KABARET https***
cytat Tkaczyk
cytat Tkaczyk 11.10.2021, 23:29
Milcz głupi chłopie! Milcz! Chamie skończony...

sprostowanie
sprostowanie 12.10.2021, 00:25
Nie Tkaczyk, a Wanda Traczyk-Stawska. Tak powiedziała do kontrmanifestantów podczas wystąpienia na Placu Zamkowym w Warszawie.
proste
proste 12.10.2021, 11:24
Powiedziała do bydlaka, który w Warszawie zagłuszał wiekową kombatantkę Powstania Warszawskiego - i paradoksalnie - hymn państwowy...
Sauron
Sauron 12.10.2021, 10:03
Zobacz czy mieszkanie lub kamienice jeszce posiadasz bo kręcą się kolo ciebie deweloperzy z po
?
? 12.10.2021, 11:25
uważasz prymitywie, że pisowskie tłuste koty przejmują kolejne działeczki?
No co PO !!
No co PO !! 11.10.2021, 18:12
W Warszawie wiadomo . Byli tzw. POwstańcy , tak jak właściciele KAMIENIC , wszyscy PO 130 lat !!! Życzę zdrowia Babciusiu !!!


RACHELA  HA AH AH
RACHELA HA AH AH 11.10.2021, 18:47
DZIEKUJE MORDECHAJU TWOJA BABCIA
GESZEFT IDZIE RAZEM  HA HA AH  A  BYŁA TAKA  PARTIA  HA AH AH
GESZEFT IDZIE RAZEM HA HA AH A BYŁA TAKA PARTIA HA AH AH 11.10.2021, 18:37
A PIS ICH ROZLICZYŁ HA AH AH KABARET
pytam poważnie
pytam poważnie 11.10.2021, 18:11
Dlaczego nie zbanujecie trolli obcych służb typu Sauron?
Sauron
Sauron 11.10.2021, 17:51
Nienawiść odbiera resztki człowieczeństwa *** ***
proste
proste 12.10.2021, 11:26
masz rację prymitywie - twoje wpisy już dawno w kategoriach ludzkich się nie mieszczą...
do proste
do proste 12.10.2021, 11:51
I jeszcze mu za to płacą w obcej walucie.
do 17.51
do 17.51 11.10.2021, 18:32
Tobie rozum odebrała jak widać.
Sauron
Sauron 11.10.2021, 17:50
Słownictwo ostatniego trepa UBeckiego. Pewnie mu zabrali dodatek do emerytury za *** *** ***
cytat Tkaczyk
cytat Tkaczyk 11.10.2021, 23:30
Milcz głupi chłopie! Milcz! Chamie skończony
sprost
sprost 12.10.2021, 00:26
Wanda Traczyk-Stawska do kontrmanifestantów podczas wystąpienia na Placu Zamkowym w Warszawie.
wstyd
wstyd 11.10.2021, 17:31
Wstyd mi za PiS że wspiera ten narodowy nurt który nie ma szacunku ani dla kombatatki AK ani dla hymnu.
Jolka
Jolka 11.10.2021, 17:31
Tusk wyprowadził Anglię z UE, teraz chce zrobić to z Polską. Zawsze straszył co to PiS nie zrobi, a później sam to czynił. Kiedy wreszcie zmadrzejemy my Polacy?
do głupiej propagandzistki jolki
do głupiej propagandzistki jolki 12.10.2021, 11:27
No popatrz, jaki ten Tusk wpływowy - rządzi premierem Wyspiarzy - o obywatelach nie wspominając. Królową też?
cytat Tkaczyk
cytat Tkaczyk 11.10.2021, 23:30
Milcz głupi chłopie! Milcz! Chamie skończony
sprost
sprost 12.10.2021, 00:26
Wanda Traczyk-Stawska do kontrmanifestantów podczas wystąpienia na Placu Zamkowym w Warszawie.
szelki
szelki 12.10.2021, 00:34
Jarosław jest wielki.
Dr.
Dr. 11.10.2021, 22:52
Ale teorie ciśniesz sam je wymyślasz mały rozumku hee
Dobra rada
Dobra rada 11.10.2021, 18:47
Jolka ty rób skarpetki na drutach wnukom.. Lepiej co to wyjdzie jak rozumowanie.. czegokolwiek.

Pozostałe