Granica 6 zł za litr przekroczona. Czy na stacjach paliw może być jeszcze drożej?

  • 12.10.2021, 13:30
  • News4Media
Granica 6 zł za litr przekroczona. Czy na stacjach paliw może być jeszcze… iStock
Sprawdziły się najgorsze scenariusze kreślone przez ekspertów. Kierowcy tankują i nie mogą uwierzyć w ceny na stacjach paliw. Pytanie brzmi, czy wzrost stawek za benzynę i olej napędowy się zatrzyma?

Blisko 6 złotych za litr benzyny Pb95, a ponad tę kwotę za Pb98 jest już normą. Przeglądając wtorkowe zestawienie na stronie cenapliwa.pl nie ma się wątpliwości, że analitycy zwiastujący ciągły wzrost cen na stacjach mieli rację. Najnowsze dane, które za pośrednictwem portalu, publikują sami kierowcy, wskazują, że nie sposób już zatankować w cenie, jaka obowiązywała tydzień lub dwa temu.

W ujęciu nominalnym rekordowe ceny benzyn w Polsce obserwowaliśmy dotychczas w połowie września 2012 roku. Średnia cena benzyny Pb95 kształtowała się wówczas na poziomie 5,88 zł/l. W przypadku diesla i autogazu w ujęciu nominalnym przebiliśmy aktualnie historyczne maksima. W połowie stycznia 2012 roku średnia cena oleju napędowego w Polsce wynosiła 5,81 zł/l, autogazu natomiast 2,86 zł/l i były to rekordy cenowe aż do tej pory” – wyliczał jeszcze kilka dni temu Rafał Zywert, z branżowego portalu paliwowego.

Inni eksperci zwiastowali, że przekroczenie granicy 6 złotych to kwestia już nie dni, ale godzin. Przerażeni tym kierowcy zaczęli tankować na zapas, wybierając najtańsze punkty sprzedaży. We wtorek - a na ten dzień przewidywano najwyższe podwyżki - PKN Orlen podał, że w hurcie za metr sześcienny benzyny bezołowiowej trzeba zapłacić 4 777 zł. Stawka za Super Plus 98 to ponad 5 tys. zł, a ekodiesel kosztuje ponad 4,9 tys. zł. Jeszcze tydzień temu za paliwo 95 Orlen żądał 4 681 zł a na koniec września 4 617 zł.

Analitycy rynku paliowego nie próbują nawet przewidzieć, kiedy stawki zaczną spadać, a wręcz prognozują, że na razie taniej nie będzie. Wszystkiemu winne są ceny ropy naftowej na globalnych rynkach. To z kolei spowodowane jest wstrzymaniem wydobycia surowca i ograniczeniem pracy rafinerii w USA. Stało się tak po ataku huraganu „Ida” na początku września.

Nie tylko to wpłynęło na sytuację kierowców, bo winna jest także sytuacja polskiej waluty. Od marca tego roku złoty jest słaby, co oznacza, że polskie firmy naftowe muszą wydać więcej na import surowca. Kilka dni temu prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział, że koncern zrezygnuje z zysków, aby zatrzymać podwyżki cen na stacjach. „Robimy wszystko, by przynajmniej podstawowe paliwa na naszych stacjach kosztowały poniżej 6 zł” – oświadczył, ale zaznaczył, że będzie to bardzo trudne do wykonania.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (26)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

POLIN TO KOLONIA  KARNA  NIEWOLNIKÓW EGIPSKICH  NA WOLNYM WYBIEGU
POLIN TO KOLONIA KARNA NIEWOLNIKÓW EGIPSKICH NA WOLNYM WYBIEGU 13.10.2021, 10:35
szejki z arabi saudyjskiej zacieraja rece program paliwo plus i ciapaty plus na wychowanie ha ha ah
8gwiazd
8gwiazd 13.10.2021, 08:35
To dopiero początek. Po nowym roku nowy wał pokaże wszystkie swoje możliwości. Wiwat partia!
nieJa
nieJa 13.10.2021, 10:49
i pomyśleć ,że za 2 zł na chlebie obalono Gomułkę..najświeższa nowinka cenowa .olej kujawski z 7,- teraz 10,99,-.Pisipory szykujcie sobie miękkie ladowanie .Mydlenie oczu Nowakiem i Łukaszenka nie przykryje galopujących cen .Ale pisia rodzina póki co sie wyżywi.
tłuste koty lubią mleczko
tłuste koty lubią mleczko 13.10.2021, 19:07
serek do smarowania (w dyskoncie, żeby nie było, że jakiś luksus - tydzień temu 3zł, teraz 3,30. 10% więcej...
ciocia Inflacja
ciocia Inflacja 13.10.2021, 23:01
Niemal wszystko idzie w górę, no może lokomotywy nie.
maurus
maurus 14.10.2021, 13:29
Rząd się sam wyżywi.
A mój wiatrak wiatr zamienia w złotą mąkę
A mój wiatrak wiatr zamienia w złotą mąkę 13.10.2021, 07:17
Słaba złotówka, kolejne goniące siebie podwyżki akcyzy, i inne podatki i opłaty, wykup Polska Press przez Orlen, wspomaganie mechanika Kubicy kwotą sto milionów euro i Rydzyków
i innych kacyków, walka z bezrobociem w szeregach psich i zatrudnianie pisich i ich rodzin, itd. Na końcu tego łańcuszka jest niewielki wzrost cen ropy. Co innego gaz. Tu główną przyczyną jak twierdzi PiS jest wstrzymywanie uruchomienia NS 2 - jaka zmiana stanowiska, pisi są za NS2-jakiż absurd i bzdury.. Za to Polsce bardzo pomaga wypowiedzenie umów gazowych z Gazpromem, które stopniowo wygasają. Podobno wzrost o 149% w ciągu roku to kosmetyka. Przyjemnego ogrzewania gazem życzę.
to było do przewidzenia
to było do przewidzenia 13.10.2021, 01:28
Cóż - geniusz ekonomiczny prezesa (nie tylko jednego) - firma kupowała gazety, szpitale budowała... No i tłuste koty przecież nie przejdą na dietę śmietnikową, prawda?
PAnie Kaczyński, pana ruch
PAnie Kaczyński, pana ruch 12.10.2021, 23:16
"Oni chyba powariowali?! Czy wiesz, że benzyna jest już po 5,40 zł?" – tak zaczynał się spot wyborczy Prawa i Sprawiedliwości z 2011. Przekonywał w nim, że państwo ma ogromny wpływ na ceny paliw, że wystarczy trochę politycznej odwagi. Spot w mediach społecznościowych żyje znowu, kiedy ceny na stacjach dochodzą do 6 złotych za litr zwykłej benzyny 95. A to nie koniec podwyżek.


Ceny benzyny 95 i oleju napędowego na wielu stacjach już się zrównały lub zamieniły miejscami. Zaledwie grosz, jak na zdjęciu poniżej, dzieli nas na niektórych stacjach od trudnej do przełknięcia dla wielu kierowców szóstki z przodu. Ceny benzyny "lepszej", 98-oktanowej już dawno przebiły 6 zł, teraz to koszt ok. 6,18 zł za litr.

kaczor
kaczor 13.10.2021, 08:36
jak będzie po 7 zł (a to już za 2-3 miesiące), to wiadomo kto będzie winny - Donald
pisia prawda
pisia prawda 13.10.2021, 08:00
Ciekawsze jest również to, że cena ropy na rynkach jest teraz dwa razy niższa niż w 2012, kiedy powstawał ten spot...
Darek
Darek 12.10.2021, 22:28
Z dnia na dzień coraz droższa, a wystarczy aby rząd zareagował. To już Kaczyński zapomniał co radzi Tuskowi?
Borys
Borys 12.10.2021, 19:57
"Polska wciąż przoduje na unijnej liście państw, gdzie najłatwiej stracić życie na drodze" - wynika z ustaleń kontroli NIK. Szczegóły przedstawił Marian Banaś.

A ja dzisiaj omal nie dostałem ataku serca pod stacją paliw.
powiedział a niech powie b
powiedział a niech powie b 12.10.2021, 19:43
Przecież Kaczyński wie co zrobić. Słyszałem jego reklamę , co prawda sprzed lat ale aktualna. Odwagi Jarosławie!
Lop
Lop 12.10.2021, 19:21
Dobrze nie kręcą śrubę wschodniej polsce. Nie zrozumią swój wybór partyjny.
No co , PO !!
No co , PO !! 12.10.2021, 18:50
A no POatrz Pan , tylko Tusk w Polsce paliwo już PO 6 złotych !!
On
On 12.10.2021, 22:14
Ale ty kocopoły opowiadasz
ryba
ryba 12.10.2021, 19:37
ja bym to określił inaczej- tylko dyletanci dorwali się do władzy a wszystko 2000% podrożało
pawulon
pawulon 12.10.2021, 17:06
Daliście się nabrać pislamowi:
https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,1…
Głupi, pańszczyźniany naród. Na nic lepszego nie zasługujecie.
Nie ich wuborca
Nie ich wuborca 12.10.2021, 22:15
Dokładnie niech dalej popierają pis
To niemożliwe
To niemożliwe 12.10.2021, 16:13
W 2009 czy 2010 benzyna była po sześć zł., tylko baryłka kosztowała wtedy 165 dolarów. Teraz ledwie 80 a rosyjska 66 do 68. Czyżby Obajtek i PiS okradał naród ?
ryba
ryba 12.10.2021, 19:38
ba-0 poczekaj ,kiedyś się władza zmieni, jak otworzą szafy, to kilkaset osób z wrażenia na zawały padnie, a resztę trupy z szafy przykryją
no tak
no tak 12.10.2021, 16:50
Trzeba spłacić kopertowe wybory no i kary za brak dogadania się z sąsiadami...
obiadek
obiadek 12.10.2021, 16:39
Może za gazety trzeba dopłacić?
ceny
ceny 12.10.2021, 16:04
Coraz gorzej jest.
Polska ropa
Polska ropa 12.10.2021, 15:41
Polska ma własną i tanią amerykancka ropę. Dziękujemy Jarku.

Pozostałe