Dodatkowe pieniądze dla emerytów już w październiku

  • 18.10.2021, 16:55
  • Karol Jagielski, rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego
Dodatkowe pieniądze dla emerytów już w październiku
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty dodatkowych pieniędzy dla emerytów. Świadczenie zostanie przyznane z urzędu. Nie trzeba składać żadnego wniosku. Pierwsze "czternastki" trafią na konta emerytów pod koniec października.

Tzw. czternastki będą wypłacone razem z listopadowym podstawowym świadczeniem. Pierwszy listopada to dzień świąteczny, więc dla tego terminu przelewy trafią na konta już pod koniec października.

 

Dodatkowe świadczenie w tym roku wynosi 1250,88 zł brutto. Otrzymają je osoby, które na 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. „Czternastki” nie otrzymają osoby, które na ten dzień będą miały zawieszoną wypłatę świadczenia (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków).

 

Pełna kwota trafi do tych osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają kwotę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Na przykład jeśli emerytura wynosi 3000 zł, "czternastka" będzie pomniejszona o 100 złotych.

 

Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku.

 

Ważne! Z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

 

Tak zwana czternastka zostanie wypłacona dla ok. 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości będzie przysługiwać ok. 7,9 mln świadczeniobiorców.

Karol Jagielski, rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gość
Gość 19.10.2021, 22:26
No to na wybory,mochery na swój PIS
kita plus  ostatnia prosta
kita plus ostatnia prosta 19.10.2021, 09:16
po nekrologach i klepsydrach widać sąd się zieły te podwyzki ha ha ah
nieJa
nieJa 19.10.2021, 13:01
im cięzej pracowałeś na godziwą emeryturę tym bardziej cię teraz państwo sekuje.Rozumię że 30-40% niskich emerytur to splot różnych przypadków niezależnych od człowieka .Pozostałośc to cwaniacy "co to się stoi czy leży dwa tysiące sie należy"podejżewam ,że zaraz spadną gromy szlachetnie oburzonych co to mówia ,że żołądki mamy jednakowe.Społeczeństwo chciało zmiany systemu.No to niech go teraz konsumuje bez grymaszenia.
emeryt
emeryt 19.10.2021, 08:23
Inflacja już je dawno zjadła.
sońka
sońka 18.10.2021, 17:11
Kupowanie elektoratu.

Pozostałe