"Są bardzo podatni na manipulacje". Minister Czarnek nauczy historii po nowemu

  • 19.10.2021, 11:51
  • News4Media
"Są bardzo podatni na manipulacje". Minister Czarnek nauczy historii po… gov.pl
Zapowiadane o wielu miesięcy zmiany w nauczaniu historii zaczynają nabierać nowego kształtu. W jednym z wywiadów minister edukacji Przemysław Czarnek wyjawił, że uczniowie wkrótce znajdą w swoich planach lekcji zupełnie nowy przedmiot.

Realizują zapowiedzi

Już maju, przy okazji ogłaszania założeń Polskiego Ładu, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński opowiadał o planowanej rewolucji w nauczaniu historii. W ocenie obozu rządzącego, polska młodzież ma niewystarczającą wiedzę na temat krajowych wydarzeń XX i XXI wieku. Rozdzielenie przedmiotu na dwa nurty ma spowodować, że nastolatkowie zyskają umiejętność świadomej oceny współczesnej działalności politycznej.

„Będziemy wprowadzali programy, które pozwolą młodzieży szkolnej zapoznawać się z Polską i lokalnie, to będzie jakby jeden program, i w skali ogólnopolskiej. Chodzi o to, aby młodzi ludzie Polskę poznawali, a co za tym idzie, poznawali jej historię, jej kulturę, by się z nią wiązali.” – zapowiadał Jarosław Kaczyński podczas jednej z majowych konferencji.

„To będzie prawdziwy hit”

W tygodniku „Sieci” ukazała się rozmowa Marcina Wikły z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem. Szef resortu opowiadał m.in. o swoich dobrych relacjach z młodzieżą, z którą cyklicznie się spotyka; podejściu do krytyki i manifestacjach organizowanych w ostatnim czasie na terenie Warszawy. Szczególną uwagę przykuła jednak wypowiedź na temat nowego, szkolnego przedmiotu. „Historia i teraźniejszość” ma być tym, co już kilka miesięcy temu zapowiadali przedstawiciele PiS.

„Pokolenie dzisiejszych 20-latków ma ogromne luki w wiedzy o wydarzeniach z drugiej połowy dwudziestego wieku. Bez tej wiedzy są bardzo podatni na manipulację, nie znają mechanizmów, które na nich oddziałują.” – ocenił minister Czarnek.

Wyjaśnił również, że według niego nauczyciele pracują w złym systemie. Aby wyjść temu naprzeciw, konieczne ma być m.in. stworzenie na nowo podręczników oraz programu nauczania.

„Jesteśmy gotowi, by odzyskiwać pokolenia nieświadomych młodych Polaków. Dlatego uczniowie od pierwszych klas szkół ponadpodstawowych dostaną nowy przedmiot, który będzie się nazywał: historia i teraźniejszość.” – powiedział szef resortu dodając, że „będzie to hit, nie tylko z nazwy”.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Aras
Aras 19.10.2021, 19:28
Nie po nowemu a po swojemu
nieJa
nieJa 19.10.2021, 20:12
jak patrzę i słucham Czarnka to przypomina mi się nazizm i HJ.te same metody indoktrynacji .Wszak wermacht na klamrach miał wytłoczone "gott mit uns"
Spokoj
Spokoj 19.10.2021, 22:48
O czym piszesz o LG bt ?
che che
che che 20.10.2021, 00:45
prymitywny sraulonie - doczytaj, bo widać masz jakąś fobię, że w głowie ci jedno...
nauczyciel
nauczyciel 19.10.2021, 16:58
Jedna z najczarniejszych postaci w polskiej oświacie. Gość do zapomnienia i obśmiania na teraz.
tak grillowali dziś Morawieckiego
tak grillowali dziś Morawieckiego 19.10.2021, 16:42
Choć debat na temat Polski było w Parlamencie Europejskim bez liku, dawno nie widziałem takiego "obijania" polskiej delegacji. Premier Mateusz Morawiecki poleciał do Strasburga bronić wyroku TK o wyższości prawa krajowego nad unijnym i choć mówił innym, bardziej merytorycznym językiem niż w Sejmie, posiedzenie zamieniło się w kilkugodzinny roast Prawa i Sprawiedliwości. Bez zysków, z pogłębieniem impasu - pisze Makowski
nieJa
nieJa 19.10.2021, 20:14
żenująco wypadła polska delegacja .Dostali po ***.Wstyd mi za nich .A już brocha ,nam się należy to dno
Mama
Mama 19.10.2021, 15:00
Tak i zapychajcie do końca już zapchane plany lekcji !
Europejka
Europejka 19.10.2021, 14:59
Czarnek,Morawiecki ,Ziobro i no ,jak on tam ,acha Kaczynski vel Guru i pisioro - kukizo – ziobrysci to tylko Nam Polakom „ przynosza „ WSTYD!!!!!!😡🤥🤥👎🏿Dzisiejsza Debata w Strasburgu jest tego dowodem !!!!!😜🤭Oni mysleli ,ze beda sie z „ pinokiem „ cackac,dobrze Niech wreszcie „ otworza“ oczka tym poplecznikom pisu itp.!!!!!😂🤥😜👺👹Oj ,super sie dzieje ,bo jak tylko krytykuje sie sytuacje w Polsce to w TVPpis ,zaraz uciszaja przemawiajacych i od razy znajduja sie Ci niby Komentatorzy !!!!!😡🥴🤥Tak tylko dla porownania przelaczam na ta rezimowa TVPpis !!!!!😡🤥😜🥴Krytykowac Pana Milera to potrafia ,to niech powiedza kim byl ten co teraz jest w KRS!!!!???????😡🤥🥴👎🏿😜😳🤮WSTYD!!!!!👎🏿🤥👎🏿🥴
.......
....... 19.10.2021, 14:54
Dobrze mówi ja nie chcem żeby uczyć moje dzieci komunizmu i LG bt dość tych atakow
ortografia polska
ortografia polska 19.10.2021, 17:17
"nie chcem" żeby uczyć dzieci - może i dla twoich dzieci to i będzie lepiej?
deja vu
deja vu 19.10.2021, 14:26
Partia zabierająca się za historię. Chyba to już było... W PRL i ZSRR i w Chinach i w NRD...
Strach się bać.
Strach się bać. 19.10.2021, 13:34
Reżim pralni mózgów Czarnka nabiera tępa..... Pewnie obalenie komunizmu i berlinskego muru przypiszą sobie..

Pozostałe